search
menu

جزیره مینو آبادان

[ پنهان کردن ]
جزیره مینو
چرا بازدید از جزیره مینو پیشنهاد می شود؟
جزیره مینو کجاست؟
در جزیره مینو از چه چیزهایی می توان بادید کرد؟
هزینه و زمان پیشنهادی بازدید از جزیره مینو چه قدر است؟
فصل مناسب برای بازدید از جزیره مینو چه زمانی است؟
چگونه به جزیره مینو برویم؟
از چه جاهای دیدنی دیگری می توان بازدید کرد؟
چه هتل هایی در جزیره مینو برای اقامت وجود دارند؟
چه رستوران ها و غذاخوری هایی در جزیره مینو هستند؟

جزیره مینو


اقامت چند روزه در نیزارهایی که با رود اروند و نخلستان های انبوهش محاصره شده اند، بستر ماجراجویی هیجان انگیزی را فراهم می کند؛ سفر به جزیره مینو از تجربه های بکری است که ممکن است یک بار در زندگیتان پیش بیاید. خوردن غذاهای عربی، اقامت در اقامتگاه های محلی، آشنایی با فرهنگ جنوب هر کسی را برای خرید آنلاین بلیط هواپیما آبادان و سفر به این جزیره وسوسه می کند.

چرا بازدید از جزیره مینو پیشنهاد می شود؟


با زندگی به دور از تجملات و آداب و رسوم مردم عرب زبان آشنا می شوید.
جزیره مینو طبیعت زیبا و بکری دارد.
در این جزیره سیستم آبیاری به صورت طبیعی و جریان جزر و مد انجام می شود.
می توانید شبی را در اقامتگاه چندهزار ساله جزیره مینو سپری کنید.
جزیره مینو آبادان

جزیره مینو کجاست؟


جزیره مینو یا همان صلبوخ از توابع استان خوزستان به شمار می رود و مابین دو شهر آبادان و خرمشهر واقع شده است. این جزیره کوچک که مساحتش به ۹ کیلومتر هم نمی رسد در دل اروند رود شناور مانده و اروند رود این جزیره را از خشکی جدا کرده است. دسترسی به این جزیره از طریق پلی فلزی صورت می گیرد که در ضلع جنوبی جزیره ساخته شده است. در داخل این جزیره یک شهر کوچک با جمعیت ۱۲ هزار نفری وجود دارد که اغلب آن ها عرب زبان هستند. ضمنا این جزیره تا مرکز آبادان ۱۰ کیلومتر و تا خرمشهر ۱۱ کیلومتر فاصله دارد.
جزیره مینو آبادان

در جزیره مینو از چه چیزهایی می توان بادید کرد؟


شاید باورش سخت باشد ولی در این جزیره مضیفی( اتاق پذیرایی مردمان عرب استان خورستان از مهمانان خودشان هست که به طور کامل از نی ساخته شده‌است در این اتاق‌ها می‌توانید طعم اصی غذاهای عربی و جنوبی مانند ماهی شکم پر و دیگر غذاهای عربی و همچنین قهوه عربی را تجربه کنید.) به قدمت چند هزار سال وجود دارد. همان طور که می دانید ساختن مضیف یا مهمانخانه مخصوص از سنت های قدیمی مناطق اعراب نشین است. از آنجایی که این مضیف ها تنها با نی ساخته می شوند، قدمت چندهزار ساله مضیف حاج عبدالله نورانی همه را شگفت زده کرده است. از قدمت آن که بگذریم، ساختار منحصربه فرد و جالبش توجه بسیاری از گردشگران را به خود معطوف کرده است. یعنی تصور کنید با تفریح در جزیره ای که در احاطه رودها و نهرها است چه لحظات ماندگاری را سپری خواهید کرد، حالا با اقامت در یکی از مضیف هایش به سفری در زمان می روید؛ به دوران قبل از میلاد و دوره سومری ها می روید که مردم ساکن در کنار تالاب ها و رودها منازل خود را از نی می ساختند.
جزیره مینو آبادان
جالب است بدانید که در این جزیره ۵ نهر اصلی جریان دارد و این نهرها یا از رودخانه جرف منشعب شده اند و یا اروند رود. این جزیره کوچک به خاطر همین بکر بودن طبیعت و ساده زیستی مردمش پاتوق خرمشهری ها و آبادانی ها شده است.
در این جزیره سواحل، تفرجگاه و اسکله های متعددی وجود دارد که زمینه تفریح و سرگرمی مهمانان را فراهم می کند. مهمانان می توانند به همراه محلی ها ماهیگیری کنند یا داخل اروند رود گشتی بزنند و یا برای پیاده روی به نیزارها و نخلستان ها بروند. در فصل های سرد پرنده های مهاجر به نخلستان های جزیره مینو پناه می آورند و برای همین حیات وحشش مهمانان زیادی را جلب خود می کند. حقیقت جالبی درباره نخل های این جزیره وجود دارد، بعضی از نخل های بی سر را در داخل جزیره مینو می بینید که در واقع زخم خورده های جنگ تحمیلی هستند.
در روزهایی که در جزیره مینو و به همراه مردم محلی زندگی می کنید می توانید بستنی محلی، قهوه عربی، مچبوس، کبه و غذاهای دریایی محلی مثل ماهی شکم پر، میگو، قلیه ماهی و ماهی کباب میل کنید. البته در منوی مضیف حاج عبدالله انواع پیتزا نیز وجود دارد. این جزیره به هنگام غروب به اوج زیبایی خود می رسد و می توانید غروب را در قاب های مختلف و زاویه های متفاوتی ثبت و ضبط کنید.
جزیره مینو آبادان

هزینه و زمان پیشنهادی بازدید از جزیره مینو چه قدر است؟


اول اینکه نباید جزیره مینو را بدون اقامت در مضیف های آن ترک کنید و بهتر است حداقل ۲ روز را برای گردش در این جزیره زیبا درنظر داشته باشید. گفتنی است که هزینه اقامت، قایق سواری، غذاهای محلی و خرید سوغاتی هایی همچون خرما و صنایع دستی می تواند هزینه این سفر را بالا ببرد.

فصل مناسب برای بازدید از جزیره مینو چه زمانی است؟


در فصل پاییز، بهار و ایام نوروز زیبایی طبیعت جزیره مینو به اوج خود می رسد و هوای دل پذیر و خنک جزیره در این موقع از سال برای گشت و گذار در طبیعت کاملا مناسب است. این منطقه گرمسیری یا گرفتار آب و هوای گرم است و یا با بالا آمدن آب اروند رود دچار سیل می شود، بنابراین باید بازه زمانی مناسبی را برای سفر به آن انتخاب کنید.

چگونه به جزیره مینو برویم؟


در صورتی سفر هوایی به آبادان را برگزیده باشید، می توانید از فرودگاه این شهر در عرض نیم ساعت به جزیره مینو برسید. البته فاصله خرم شهر و جزیره مینو نیز کمتر از ۱۵ دقیقه است و در کمترین زمان می توان به آنجا دسترسی داشت.

از چه جاهای دیدنی دیگری می توان بازدید کرد؟


کشتی زمان جنگ اروند صغیر: ۲ کیلومتر
بازار آبادان: ۱۰ کیلومتر
موزه آبادان: ۱۰.۸ کیلومتر
تالاب شادگان: ۷۰ کیلومتر
موزه جنگ خرمشهر: ۱۸ کیلومتر

چه هتل هایی در جزیره مینو برای اقامت وجود دارند؟


اقامتگاه بوم گردی حاج عبدالله نورانی: داخل جزیره
اقامتگاه بوم گردی دیراوی: داخل جزیره
مهمانسرای تقی پور: ۸ کیلومتر

چه رستوران ها و غذاخوری هایی در جزیره مینو هستند؟


باغ رستوران حاج عبدالله نورانی: داخل جزیره
رستوران دیراوی: داخل جزیره
رستوران سنتی جزیره مینو: داخل جزیره
آش ابو عبدالزهرا: ۲.۴ کیلومتر
فیلتر نظرات کاربران
امتیاز کاربران

0
عالی
0
خوب
0
متوسط
0
بد
0
خیلی بد
زمان سفر

نوع سفر


نظرات
هنوز هیچ نظری ثبت نشده است