search
menu

بلو لاگون (تالاب آبی) ایسلند

[ پنهان کردن ]
بلو لاگون (تالاب آبی) ایسلند
آدرس دقیق بلو لاگون ایسلند و نحوه دسترسی
چگونگی کشف و توسعه تالاب آبی ایسلند
ویژگی‌ها و خواص آب تالاب بلو لاگون
بخش‌های گوناگون بلو لاگون و خدمات خاص هر بخش
معماری مجموعه تالاب آبی ایسلند
بهترین زمان بازدید از بلو لاگون
بلو لاگون، فراتر از درمان

بلو لاگون (تالاب آبی) ایسلند


در زندگی خود حتماً نام چشمه‌های آب گرم و چشمه‌های مواد معدنی که حاوی خاصیت‌های فراوانی برای درمان بیماری‌ها و تقویت پوست و بدن دارند به گوشتان خورده است که مردم مشتاقانه از این چشمه‌ها و تالاب‌ها، از هر نوعی و در هر کجای زمین که باشند، بازدید می‌کنند. تالاب آبی بلو لاگون که در کشور ایسلند واقع شده ‌است،‌ یکی از همین‌ مکان‌های آب گرم است که شهرت و محبوبیت بسیاری دارد و سالانه از سراسر جهان، گردشگران بسیاری با تهیه بلیط هواپیما خارجی و رزرو هتل، سفری خاص و سودمند را به ایسلند برای خود مهیا می‌کنند. تالاب آبی بلو لاگون در زبان انگلیسی دارای نام (Blue Lagoon) و در زبان ایسلندی (Bláa Lónið) است.
بلو لاگون (تالاب آبی) ایسلند

آدرس دقیق بلو لاگون ایسلند و نحوه دسترسی


چشمه آب گرم بلو لاگون که یکی از پربازدیدترین جاهای دیدنی ایسلند به شمار می‌رود، در منطقه گرینداویک (Grindavik) و در زمین‌های گدازه‌ای، در شبه جزیره ریکیانس و در واقع در جنوب غربی ایسلند قرار گرفته ‌است. شبه جزیره ریکیانس بر روی خط الراس آتلانتیک میانی یعنی مرز تکتونیکی که در آن صفحات آمریکای شمالی و اوراسیا به هم می‌رسند، قرار دارد. این شبه جزیره یک کانون فعالیت زمین گرمایی است که بسیار قابل توجه و مهم است که اکنون تحت عنوان ژئوپارک جهانی یونسکو ریکیانس مورد حفاظت قرار می‌گیرد.
گفتنی است که از فرودگاه بین‌المللی کفلاویک تا چشمه آبی بلو لاگون، حدود ۲۰ کیلومتر یا همان (۱۲ مایل) مسافت وجود دارد و شما در مدت زمان تقریبا بیست دقیقه به تلاب می‌رسید. تالاب آبی ایسلند از مرکز شهر ریکیاویک: ۴۹ کیلومتر / ۳۰ مایل / ۵۰ دقیقه با ماشین و از نزدیکترین شهر یعنی گرینداویک: ۶ کیلومتر / ۴ مایل / ۵ دقیقه با ماشین فاصله دارد.
برای رسیدن به بلو لاگون شگفت‌انگیز، می‌توان از تاکسی‌ها و اتوبوس‌هایی که از فرودگاه و یا از شهر ریکیاویک به تالاب آبی تردد دارند، استفاده کرد و یا آنکه با خودرو شخصی و یا اجاره‌ای تا تالاب رانندگی کرد. از بزرگراه ۴۳ برای رسیدن به تالاب استفاده کنید، که تابلوهای آن از بزرگراه (مسیر ۴۱) که ریکیاویک و کفلاویک را به هم متصل می‌کند، مشخص است. قابل ذکر است در محوطه مجموعه تالاب، پارک کردن خودرو رایگان است.

چگونگی کشف و توسعه تالاب آبی ایسلند


می‌توان گفت آب منحصربه‌فرد تالاب آبی ایسلند، از سفره‌های آتش‌فشانی کشف شده در زیر دشت گدازه (Svartsengi) در سال ۱۹۷۲ بیرون آمد و افراد متخصص و مهندسان شاغل در نیروگاه اطراف انتظار بازگشت آب به اعماق زمین را داشتند اما به دلیل محتویات بالای سیلیس آب این اتفاق رخ نداد و ارزشمند بودن آب مورد توجه قرار گرفت. اولین شخصی که در این محدوده پا گذاشت مشخص نیست اما مکان اولیه‌ی تالاب آبی بلو لاگون در دهه ۱۹۸۰ میلادی توسط مردم محلی که برای آب تنی و تفریح در مخازن آب گرم زمین گرمایی می‌رفتند، مورد بازدید قرار می‌گرفت و به مرور خاصیت آرامش‌بخش و شفابخش تالاب توجهات زیادی را جلب کرد.
سپس تالاب بلو لاگون به یک مرکز تحقیقاتی تبدیل شد و در سال ۱۹۹۲ فعالیت خود را آغاز کرد و همچنین یک شرکت جهت تحقیق و توسعه برای کشف عناصر و مواد معدنی مفیدی که در آب بلو لاگون قرار دارد، ایجاد شد. سه سال بعد یعنی در سال ۱۹۹۵ خواص درمانی آب تالاب و چشمه‌های آب گرم بلو لاگون ایسلند تائید شد و شرکت مجموعه یعنی (Blue Lagoon Limited)، یک خط تولید محصولات مراقبت از پوست با استفاده از خواص درمانی بلو لاگون ایجاد کرد. و در نهایت در سال ۱۹۹۹ مرکز درمانی و تفریحی بلو لاگون همراه با یک هتل کلینیک خدمات‌رسانی گسترده‌تر کار خود را آغاز کرد. پس از سال‌ها هنوز هم تالاب آبی بلو لاگون مسافران و کنجکاوان خاص خود را دارد که با رزرو آنلاین هتل خارجی به تماشای شگفتی‌های خارق‌العاده آب‌های درمانی تالاب می‌شتابند.
بلو لاگون (تالاب آبی) ایسلند

در بلو لاگون، آب شیرین و آب دریا در اعماق زمین به یکدیگر می‌رسند که در گرمای شدید و تحت فشار سفره‌ها و لایه‌های آتش‌فشانی زیرزمینی قرار دارند. قسمتی از آب زمین گرمایی تالاب، توسط چاه‌هایی استخراج شده و به سطح زمین آورده شده‌اند که البته هنوز زیست فعال نیستند. در واقع تبدیل آب دریا از زمین گرمایی به آب زیست فعال در سطح زمین زمانی رخ می‌دهد که مایع به محیط اولیه تالاب آبی هدایت شود. در این صورت اتفاقی شگفت رخ می‌دهد که بدین شرح است: آبی که به سطح تالاب آمده، با آب ‌و‌ هوای قطبی و عناصر و نیروهای قوی و عجیب آتش‌فشانی تماس پیدا می‌کند و اکوسیستمی ویژه که مملو از سیلیس، مواد معدنی متنوع و گونه‌ای جدید از ریز جلبک‌های سبز-آبی است را ایجاد می‌کند. و همین تحولات کیمیایی و محرک این عناصر، آب دریای زمین گرمایی را به یک شگفتی زیست فعال تبدیل می‌کند.

ویژگی‌ها و خواص آب تالاب بلو لاگون


در سال ۲۰۱۲، تالاب آبی توسط مجموعه و مجله نشنال جئوگرافیک به عنوان یکی از عجایب جهان معرفی شد. این افتخار به خاطر زیبایی حیرت‌‌انگیز و عجیب بلو لاگون نبود، بلکه به خاطر قدرت خارق‌العاده‌ی آب تالاب بود که مجله آن را (هدیه زمین گرمایی) نام گذاشت. منبع طبیعی خاص بلو لاگون ایسلند، سرشار از ریزجلبک‌ها، سیلیس و مواد معدنی دیگری است که در هیچ کجای کره زمین، در کنار هم قابل پیدا کردن نیستند. از مهم‌ترین خواص آب تالاب ایسلند این است که طیف عظیمی از فواید شگفت‌انگیز را برای ذهن و مغز، بدن و پوست دارد.
آب دریای زمین گرمایی تالاب آبی ایسلند، ۷۰ درصد آب اقیانوس و ۳۰ درصد آب شیرین است که با سیلیس، جلبک‌ها و مواد معدنی غنی شده است. سیلیس درخشندگی و پاک‌سازی عمیق پوست را به ارمغان می‌آورد. جلبک‌های سبز-آبی Blue Lagoon تولید کلاژن را تقویت می‌کنند و از تخریب کلاژن می‌کاهند. مواد معدنی بلو لاگون ایسلند هم به دلیل توانایی‌های آبرسانی و احیای پوست محبوب هستند.

بخش‌های گوناگون بلو لاگون و خدمات خاص هر بخش


مرکز تحقیقات و توسعه: مرکز تحقیقاتی و توسعه‌ای که در تالاب آبی ایسلند قرار دارد، حامی انرژی زمین گرمایی ناحیه است و تلاش می‌کند تا روز به روز بیشتر بر روی خواص و ترکیبات مواد معدنی چشمه‌های آب گرم بلو لاگون تحقیق و برای تولید محصولات معدنی به شیوه‌‌ای سازگار با طبیعت و محیط زیست تلاش کند. موادی که در تالاب قرار دارند مانند جلبک‌ها، سیلیس و دیگر عناصر زیستی آب به طور گسترده مورد تحقیق قرار گرفته و می‌گیرند. یکی از فواید مهمی که تالاب آبی ایسلند دارد، این است که آب بلو لاگون برای درمان بیماری پوستی مزمن پسوریازیس بسیار مؤثر و مفید است و افراد مبتلا به این نوع بیماری، با استفاده از مواد معدنی موجود در آب تالاب به تسکین می‌رسند. در مرکز تحقیقاتی بلو لاگون علم و طبیعت به بهترین شکل ممکن با هم ترکیب شده‌اند و خالق اختراعاتی جالب توجه و مفید شده‌اند؛ برای مثال شرکت تحقیقاتی مستقر در بلو لاگون با استفاده از جلبک سبز آبی بومی که برای تالاب آبی ایسلند است و ماده معدنی سیلیس یک ترکیب شیمیایی درمانی منحصربه‌فرد و قابل تحسین را ایجاد کرده است.
بلو لاگون (تالاب آبی) ایسلند

حوزه‌های فعالیت و ارائه محصول و خدمات: امروزه بخش Blue Lagoon Skincare شامل سه حوزه تحقیق و تولید محصول متمایز و خاص است: اسپا (Blue Lagoon) برای تجربه شگفتی‌های تغذیه کننده پوست در خانه. دِرماتولوژی یا همان پوست ‌شناسی برای اثربخشی بالینی در برابر بیماری‌های مزمن پوستی، و (BL+) برای هدف قرار دادن نشانه‌های پیری پوست و بهینه‌سازی سلامت پوست و جلوگیری از پیری پوست از طریق فرمول‌هایی با کارایی بالا که برگرفته از دانش قوی و پیشرفته بیوتکنولوژی است.
از جمله فعالیت‌های محصولات برای فروش و مراقبت‌های پوستی که در مجموعه بلو لاگون فراهم آورده شده است می‌توان به مواردی از این قبیل اشاره کرد: پاک‌سازی، لایه‌برداری، آبرسانی، مرطوب‌سازی، جوان‌سازی، تجدید، درخشندگی، تغذیه، استحکام و محافظت.

بخش‌های متنوع اسپا: چندین بخش مختلف برای شنا در تالاب آبی و اسپا در بلو لاگون وجود دارد. فضاهایی بزرگ و عمومی، فضاهایی دنج و اختصاصی با جکوزی، اتاقک‌هایی شیشه‌ای برای استراحت و تماشای منظره آرام و خیره‌کننده تالاب و اطراف، حوضچه‌هایی در مقابل اتاق‌های هتل، اتاق‌های اسپا ویژه با امکان استفاده از خاک بستر جادویی و مملو از مواد معدنی مفید تالاب جهت استفاده بر روی پوست و ماساژ بدن و اتاق‌های اختصاصی برای تعویض لباس همگی از امکانات تالاب آبی فوق‌العاده جذاب ایسلند هستند.

بخش درمان بیماری پوستی پسوریازیس: با بازدید از مجموعه بلو لاگون ایسلند با استفاده از شیوه‌های بدون عوارض و مؤثر می‌توان تأثیر زیادی بر درمان و یا تسکین این نوع از بیماری پوستی گذاشت. اصول درمان بر سه عنصر استوار است:
• حمام کردن منظم در آب زمین گرمایی تالاب غنی از مواد معدنی
• استفاده از محصولات مراقبت از پوست Blue Lagoon که برای درمان پسوریازیس توسعه یافته است.
• درمان با نور UV
یک متخصص پوست نیز برای رسیدگی و معاینه مهمانانی که به کلینیک درمان پسوریازیس بلو لاگون مراجعه می‌کنند در محل حضور دارد. همچنین پرستاران مراقبت‌های روزانه را ارائه می‌دهند و پیشرفت درمان و بهبود را نظارت می‌کنند.

فروشگاه محصولات: شما در مجموعه Blue Lagoon ایسلند و یا از طریق آنلاین و نمایندگی‌های فروش نیز می‌توانید به راحتی انواع محصولات پوستی را که کاملاً طبیعی و بدون ضرر و جهت درخشندگی، جوان‌سازی و تندرستی پوست هستند تهیه کنید.
بلو لاگون (تالاب آبی) ایسلند

هتل‌های مجموعه بلو لاگون: یک هتل کلینیک به نام (The Retreat Hotel) و یک هتل دیگر به نام (Silica Hotel) در میان منظره‌ای شگفت‌آور و دلپذیر قرار دارند که می‌توانید در هتل‌هایی شکوهمند، در اتاق‌هایی متنوع و گرم و نرم با نمایی شیشه‌ای و امکانات و وسایلی کاربردی و لوکس استراحت کنید و روزهایی خاطره‌انگیز را در تالاب آبی در خاطرات خود به جا بگذارید.

اتاق‌های جلسات و غذاخوری بلو لاگون: تالاب آبی ایسلند دارای فضاهایی باشکوه و مدرن برای برگزاری انواع جلسات و گردهمایی‌ها است که هر کدام جلوه چشم‌نواز خود را دارند. سالن‌های مجلل بلو لاگون با نمای بیرونی آتش‌فشانی و طراحی و معماری مطابق با محیط، برای بهره‌برداری جهت برگزار کردن رویدادهای خاص و مهم، کنفرانس‌ها، جلسات کاری و گروهی، مهمانی‌های متنوع از معمولی و خودمانی گرفته تا شیک و رسمی و مهمانی‌های شام و ناهار خانوادگی، دوستانه و کاری بسیار ایده‌آل هستند. برای افرادی که برای کنفرانس‌ها و جلسات با خرید آنلاین بلیط هواپیما به بلو لاگون ایسلند آمده‌اند، پیشنهادی اغواکننده و دلپذیر این است که حتماً در آب‌های جادویی و شفابخش تالاب آبی نیز پا بگذارند و ساعاتی خوش را در اسپا سپری کنند. سالن‌های بلو لاگون ایسلند بدین شرح هستند:
• تالار توربیورن (Thorbjörn Hall): سالنی چندمنظوره با تجهیزات لوکس و کاربردی، فناوری پیشرفته، صندلی برای حداکثر ۶۴ مهمان و منظره‌ای رؤیایی و آرامش‌بخش از تالاب آبی که تلفیقی دل‌نشین را مجسم می‌کند. چه میزبان یک مهمانی، یک کنفرانس و جلسه دیجیتال و یا چه عضوی از یک مهمانی ناهارخوری خصوصی باشید، تالار Thorbjörn یک مکان فوق‌العاده ویژه و دنج برای لذت بردن از زمان و هدف کاری است.
• سالن الدی (Eldey): سالنی کاملاً مناسب برای جلسات کاری و هیئت مدیره و رویدادهای کوچک، که به خاطر جزیره کوچکی در ۱۶ کیلومتری ساحل جنوب غربی ایسلند بدین نام نهاده شده است. این سالن مجلل ظرفیت حداکثر ۲۰ مهمان را دارد و دارای صندلی‌های راحت چرمی، فناوری به روز و یکپارچه، یک میز بزرگ و فضایی زیبا جهت تمرکز و بهره‌وری اعضا در راستای اهدافشان است.
• اتاق غذاخوری Svartsengi: اتاقی خصوصی و چشم‌گیر که برای لذت بردن از جمعی خودمانی و باصفا و گروه‌های متشکل از ۱۰ الی ۱۲ مهمان است. این اتاق دنج با صندلی‌های مجلل و منوهای مفصل است که ویژه رستوران‌های بلو لاگون است و دارای فضایی دل‌چسب برای تجربه کردن خوراک‌هایی لذیذ در جمع دوستان و آشنایان در بلو لاگون است.
• لژ لاوا (Lava Lounge): لاوا لانژ برای اجتماعات غیررسمی و خودمانی طراحی شده است و مکانی درست برای برگزاری یک مهمانی راحت با مناظر مسحورکننده و دل‌نشین است. معماری جذاب و گیرا، مبلمان ظریف و نور گرم، فضا را برای جشن‌های خصوصی بسیار آرامش‌بخش و گیرا کرده است.
بلو لاگون (تالاب آبی) ایسلند

رستوران و کافه در بلو لاگون: سه رستوران شیک و مجلل و یک کافه دنج با نام‌های (Moss Restaurant، Spa Restaurant، Lava Restaurant) با چشم‌اندازهایی چشم‌گیر و زیبا و امکان نشستن در فضای باز و فضای بسته در بلو لاگون قرار دارد که هر کدام برای میل کردن غذاهای متنوع محلی ایسلندی، بین‌المللی، اروپایی، خوراک دریایی، خوراک گوشت، فست فود و هزاران خوراک جذاب دیگر بسیار مناسب هستند. اگر با خانواده و فرزندان خود به صرف صبحانه، ناهار و شام بروید، قطعاً لحظاتی خوشایند را تجربه می‌کنید. حتی کودکان شما نیز می‌توانند هر خوراکی را که بخواهند از منو ویژه کودکان انتخاب کنند. گفتنی است که تیم ‌آشپز‌های ماهر و زبردستی که در مجموعه بلو لاگون فعال هستند، به بهترین شیوه منوهای درخواستی مهمانان رستوران‌ها و برگزارکنندگان مراسمات را با خوراک‌های خوشمزه و متنوع آماده می‌کنند و تیم‌های پذیرایی مجرب از مهمانان به شکلی رضایت‌بخش و درخور پذیرایی می‌کنند.

معماری مجموعه تالاب آبی ایسلند


معماری و طراحی در Blue Lagoon Iceland با هدف ایجاد تعادل و هماهنگی بین انسان و طبیعت شکل گرفته است. ساختمان‌ها با چشم‌انداز آتش‌فشانی ادغام شده‌اند. مصالح ساختمانی بادوام، دارای استانداردهای تولید سبز و سازگار با محیط زیست هستند. عناصر طراحی از اشکال، رنگ‌ها، بافت‌ها و الگوهای منظره اطراف الهام گرفته شده‌اند و چارچوب زیبایی را ایجاد کرده‌اند که تمایز بین فضای داخلی و خارجی را محو و شما را غرق تماشای خود می‌کند. فضای محوطه بلو لاگون به طوری چشم‌نواز است که گویی دیگر بر روی کره زمین نیستید و به یک مکان عجیب و جذاب پا گذاشته‌اید. آب گرم، گرمایش و برق بلو لاگون ایسلند همگی از طریق همان انرژی زمین گرمایی که در اعماق تالاب نهفته است، تأمین شده و بدون مشکلی در دسترس بخش تفریحی و شرکت است. به منظور محافظت از گدازه و فضای آتش‌فشانی منطقه و سرسبزی ظریف و چند صد ساله، مسیرهایی مخصوص ایجاد شده که بازدیدکنندگان را قادر می‌سازد تا در محیط دل‌نواز بدون آسیب رساندن به ویژگی‌های زمین‌شناسی و طبیعی نفیس محیط، به گشت و گذار بپردازند.

بهترین زمان بازدید از بلو لاگون


یکی از مزایای تالاب آبی ایسلند این است که هر ساله در تمامی فصول فعالیت می‌کند. البته در هر فصلی زمان پایان فعالیت متغیر است. چه در بهار و تابستان که مناظر اطراف سرسبز و هوا مطلوب است و چه در فصل پاییز و زمستان که هوا سرد است و ممکن است بر روی زمین‌ها و تپه‌های اطراف برفی سفید نشسته باشد، فضای بلو لاگون خواستنی و روح‌نواز است. زمان بازدید و استفاده از بلو لاگون بدین صورت است: از ماه‌ ژانویه تا ماه‌ می از ساعت هشت صبح تا نه شب، از یکم ماه ژوئن تا بیستم ماه آگوست از ساعت هفت صبح تا ساعت دوازده نیمه شب، از بیست و یکم ماه آگوست تا ماه ژانویه از ساعت هشت صبح تا ده شب، در شب کریسمس و تعطیلات ایام سال نو از ساعت هشت صبح تا چهار بعدازظهر.
توجه داشته باشید که نیم ساعت قبل از اتمام زمان فعالیت مجموعه نیز باید مهمانان و گردشگران، از آب تالاب و حوضچه‌ها خارج شوند. بخش اسپا و درمانی مجموعه نیز هر روزه از هشت صبح تا هشت شب فعالیت می‌کند. هتل‌ها هم هر روزه و رستوران‌ها هم طبق ساعات صبحانه، ناهار، میان وعده و شام فعال هستند.
بلو لاگون (تالاب آبی) ایسلند

بلو لاگون، فراتر از درمان


علاوه بر آنکه در آب‌ گرم فیروزه‌ای تالاب blue Lagoon Iceland می‌توانید شنا کنید و در کنجی آرامشی بی‌بدیل را به خود بدهید و از خواص درمانی متحیرکننده بهره ببرید، این امکان را دارید تا در کنار دوستان و خانواده خود تفریحی به‌یادماندنی و دلپذیر را تجربه و سفری مفرح و خوش را با رزرو بلیط هواپیما چارتر به مقصد ایسلند در خاطرات خود ثبت کنید. قابل ذکر است که به تازگی، در سال ۲۰۲۰ یک مستند سریالی به نام (Down to Earth) در رابطه با خواص درمانی و محصولات درمانی طبیعی تالاب آبی ایسلند و دیگر مقاصد ساخته شده است که توسط شرکت نتفلیکس و با هنرنمایی بازیگر سرشناس (زک افرون/ Zac Efron) عرضه شده است.

فیلتر نظرات کاربران
امتیاز کاربران

0
عالی
0
خوب
0
متوسط
0
بد
0
خیلی بد
زمان سفر

نوع سفر


نظرات
هنوز هیچ نظری ثبت نشده است