search
menu

دهکده جهانی دبی

[ پنهان کردن ]
درباره دهکده جهانی دبی
چرا بازدید از دهکده جهانی دبی پیشنهاد می‌شود؟
تاریخچه دهکده جهانی دبی
بخش‌های مختلف دهکده جهانی دبی
غرفه کشورها در دهکده جهانی دبی
فصل مناسب برای بازدید از دهکده جهانی دبی چه زمانی است؟
تفریحات دهکده جهانی دبی
هزینه و زمان پیشنهادی بازدید از دهکده جهانی دبی چه قدر است؟
چگونه به دهکده جهانی دبی برویم؟
در نزدیکی دهکده جهانی دبی از چه جاهای دیدنی دیگری می توان بازدید کرد؟

درباره دهکده جهانی دبی


تا همین چند دهه پیش دبی یکی از عقب مانده ترین شهرهای جهان بود. شهری که به تعبیر خیلی‌ها بیشتر به یک دهکده بزرگ می‌ماند. اما پیشرفت‌های شگفت انگیز این شهر در همین مدت زمان کوتاه و ساخته شدن چندین مکان توریستی در آن، امروزه در سطح جهان ورق را کاملا به نفع دبی برگردانده و بسیاری از افراد شب‌ها با آرزوی سفر به این شهر به خواب می‌روند. در حقیقت، دبی کار را به جایی رسانده که عده زیادی می‌گویند خرید بلیط هواپیما دبی یعنی ترتیب دادن سفری به کل جهان. چرا؟ دلیلش واضح است. این شهر نمادهایی از فرهنگ ۹۰ کشور مختلف در سطح جهان را گرد هم آورده و آنها را در قالب مکانی به نام دهکده جهانی دبی پیش روی گردشگران خود گذاشته است. مسلما بازدید از این دهکده برای همه ما جذاب و هیجان انگیز خواهد بود. پس بد نیست کمی بیشتر از بقیه با آن آشنا شویم.
دهکده جهانی دبی

چرا بازدید از دهکده جهانی دبی پیشنهاد می‌شود؟


• دهکده جهانی دبی نه فقط در این شهر یا در کشور امارات، بلکه در سطح بین‌الملل یکی از اماکن بی‌نظیر توریستی جهان است.
• این دهکده امکان آشنایی با فرهنگ‌های مختلف را در اختیار شما قرار می‌دهد.
• انواع سرگرمی‌ها و بازی‌های مختلف، دهکده جهانی دبی را به مکانی ایده آل برای تفریح خانواده‌ها تبدیل کرده‌اند.
• از نظر عده زیادی از گردشگران، Dubai Global Village مهم‌ترین جاذبه کشور امارات و جزء برترین جاهای دیدنی دبی است.

تاریخچه دهکده جهانی دبی


ایده ساخت دهکده جهانی سال‌ها پیش در شهر دبی شکل گرفت و بالاخره در سال ۱۹۹۷ این ایده در قالب یک فستیوال با شکوه رنگ واقعیت به خود گرفت. این فستیوال همه ساله در نقاط مختلفی از شهر دبی از جمله روبروی شهرداری این شهر برگزار می‌گردید. اما استقبال باورنکردنی از آن، مسئولان شهر دبی را بر آن داشت تا با انتقال محیط فستیوال به خارج از شهر، دیگر مجبور به از بین بردن ساختمان‌های ایجاد شده برای این جشنواره نباشند. اینگونه شد که از سال ۲۰۰۵ میلادی دهکده جهانی دبی کاملا به خارج از شهر انتقال یافته و تبدیل به یک شهربازی بزرگ و دائمی در این منطقه شد.

بخش‌های مختلف دهکده جهانی دبی


همان‌طور که پیش‌تر هم اشاره شد دهکده جهانی دبی در حقیقت یک پارک موضوعی است که به صورت فصلی فعالیت می‌کند. این پارک موضوعی منحصربه‌فرد تلفیق خلاقانه‌ای است از موضوعات فرهنگی و تفریحی که هر ساله در بازه زمانی خاص و به مدت چندین ماه برگزار می‌شود. از این رو در هر سری یا دوره از دهکده جهانی دبی احتمال تغییرات جزئی در بخش‌های مختلف دهکده جهانی وجود دارد اما برخی بخش‌ها همواره جزو همیشگی و ثابت دهکده جهانی دبی بوده‌اند و به عنوان بخش‌های اصلی این پارک موضوعی شناخته می‌شوند. این بخش‌ها شامل غرفه کشورها، بخش نمایش‌ها یا رویدادها، بخش کارناوال‌ها و بخش غذاخوری‌ها هستند.
دهکده جهانی دبی

غرفه کشورها در دهکده جهانی دبی


بی‌تردید مهم‌ترین و جذاب‌ترین بخش دهکده جهانی دبی همان بخشی است که ایده اصلی این پارک موضوعی خارق‌العاده یعنی به تصویر کشیدن بیش از ۷۸ ملیت گوناگون را به اجرا درآورده است. در این بخش نمادهای فرهنگی، سبک و سیاق معماری، آثار هنری، صنایع دستی و سازه‌ها یا تندیس‌های سمبلیک از یک کشور خاص در سازه‌ای به شکل یک عمارت‌ کلاه‌فرنگی باشکوه گردآوری شده است تا نمایشگر یک تصویر جامع و کلی از آن کشور باشد. در حقیقت این عمارت‌ها سازه‌های معمارگونه‌ای هستند که به اصطلاح به آنها پاویلیون (Pavilion) گفته می‌شود. هرکدام از این پاویلیون‌های مجلل به کشور یا منطقه‌ای خاص در دنیا اختصاص پیدا کرده است که می‌توان آن را غرفه یک کشور خاص نامید. پاویلیون‌ها یا غرفه‌ها روی هم رفته و در کنار یکدیگر بخش غرفه‌ کشورها در دهکده جهانی دبی را تشکیل می‌دهند. بازدید از این بخش درست مانند رفتن به سفری اجمالی به دور دنیا آن هم فقط با رفتن به یک مقصد و تماشای جهان تنها در زیر یک سقف است. در حقیقت به هر پاویلیون یا غرفه‌ای که قدم بگذارید خود را به سفری کوتاه به یک کشور در گوشه‌ای از دنیا دعوت کرده‌اید. در آنجا در حین گشت و گذار در نمادها و سازه‌های مشهور یک کشور می‌توانید از آثار هنری آن دیدن کنید و بعد غذاهای محلی آن کشور را برای اولین بار مزه کنید و دست آخر صنایع دستی و سوغات باکیفیت آن را خریداری کنید. در واقع این همان چیزی است که دهکده جهانی دبی را از همه پارک‌های موضوعی دیگر در جهان متمایز می‌کند.
تعداد غرفه کشورها در هر دوره از دهکده جهانی دبی می‌تواند متغیر باشد، اما معمولاً در هر دوره تازه به تعداد غرفه کشورها افزوده می‌شود و کشورهایی که غرفه آنها در دوره‌های قبلی به نمایش درآمده است همچنان پابرجا می‌ماند. در تازه‌ترین دوره برپایی دهکده جهانی دبی مجموع غرفه‌های موجود به ۲۷ عدد رسید. گفتنی است تعداد کشورهایی که در این غرفه‌ها به نمایش درآمدند بیشتر از تعداد کل غرفه‌های ساخته شده بود. غرفه کشورها را می‌توان در یک دسته‌بندی کلی‌تر از مناطق جهان قرار داد. این دسته‌بندی شامل کشورهای منطقه منا، کشورهای خاور دور، قاره آفریقا، قاره اروپا، قاره آمریکا و منطقه آسیای جنوبی می‌شود. گفتنی است علاوه بر غرفه‌هایی که در این دسته‌بندی قرار دارند به تازگی بخش دیگری تحت عنوان جاده آسیا (Road of Asia) در بخش غرفه‌های دهکده جهانی افزوده شده است که در آن غرفه کشورهایی که در این لیست نیستند نیز گنجانده شده است.
دهکده جهانی دبی

غرفه‌های مربوط به کشورهای خاور دور در دهکده جهانی دبی
غرفه ژاپن: سازه اصلی غرفه کشور ژاپن یادآور جنگجویی نینجاها و سامورایی‌ها است و فضای داخلی غرفه نیز پرنشاط و رنگارنگ طراحی شده است. مزه کردن غذاهای ژاپنی از تجربه‌های خاصی است که با بازدید از این غرفه می‌توان به دست آورد.
غرفه چین: این غرفه معمولاً جزو پربازدیدترین غرفه‌های دهکده جهانی دبی است. علاوه بر سبک معماری خانه‌ها و ساختمان‌های چین که در غرفه به نمایش گذاشته شده است بر آثار هنری این کشور نیز تأکید زیادی شده است. غذاها و لباس‌های چینی از جمله مواردی است که بیشتر از هر چیز دیگری در این غرفه از آن استقبال می‌شود.
غرفه کره: این غرفه می‌تواند برای علاقه‌مندان به کشور کره بسیار جالب باشد از سبک خیابان‌ها و معماری ساختمان‌های کره تا نحوه پوشش خاص کره‌ای‌ها همه و همه در این غرفه به طرز هنرمندانه‌ای به نمایش گذاشته شده است. علاوه بر آن امکان خرید انواع کالاهای خاص کرده‌ای به عنوان سوغات نیز فراهم است.
غرفه ویتنام و فیلیپین: در این غرفه تنوع بی‌نظیری از غذاها، خوراکی‌ها و اجناس این دو کشور بطور همزمان برای خریداران بلیط هواپیما عرضه شده است.
غرفه تایلند: در میان غرفه‌های دهکده جهانی دبی غرفه تایلند جالب و متنوع است. نمای غرفه تایلند که یک معبد باشکوه با معماری خاص را تشکیل می‌دهد نظر هر بازدیدکننده‌ای را به خود جلب می‌کند. در داخل غرفه نیز اجراها و نمایش‌های سرگرم‌کننده زیادی برقرار است و برای مدت طولانی بازدیدکنندگان را مشغول خود خواهد کرد.

غرفه‌های مربوط به کشورهای منطقه منا در دهکده جهانی دبی
کشورهای منطقه منا به نوعی دسته‌بندی از کشورها اشاره می‌کند که اغلب در منطقه خاورمیانه یا شمال آفریقا قرار دارند و اغلب جزو اصلی‌ترین تولیدکنندگان نفتی در جهان محسوب می‌شوند.
غرفه ایران: غرفه ایران همواره یکی از زیباترین و پرازدحام‌ترین غرفه‌های دهکده جهانی دبی بوده است. نمای ستون‌های تخت جمشید در غرفه ایران ابهت خاصی به آن بخشیده است. صنایع دستی و هنری، چای، زعفران، فرش‌های سنتی ایرانی از جمله کالاهایی است که خریداران زیادی در این غرفه دارند.
دهکده جهانی دبی

غرفه امارات متحده عربی: در این غرفه بیش از هر چیز سازه‌های نمادین امارات نظیر برج خلیفه دبی و چرخ و فلک چشم دبی به چشم می‌خورند. این سازه‌ها در واقع پیشرفت‌های عظیم امارات در چند ساله اخیر را به رخ می‌کشند و آینده روشن آن را یادآوری می‌کنند. بازدیدکنندگان این غرفه علاوه بر تماشای شگفتی‌های تازه امارات می‌توانند غذاهای عربی امارات را در این غرفه مزه کنند و به خرید انواع کالاهایی که به دست هنرمندان محلی امارات ساخته شده‌اند مشغول شوند. لباس‌های محلی و سنتی، صنایع دستی شامل ظروف دست‌ساز و سبدهای حصیری و تورهای ماهیگیری نمونه‌هایی از این کالاها هستند.
غرفه عربستان سعودی: بنای این غرفه با نورپردازی‌های سبز رنگ و معماری جذابش آن را از سایر غرفه‌های مجاورش متمایز شده است. در این غرفه آداب و رسوم اصیل مردم این کشور، موسیقی محلی و شیوه خاص مهمان‌نوازی مردم این کشور به خوبی به نمایش درآمده است. در بخش فروشگاه آن نیز خرما، عبای عربی و قهوه طرفداران زیادی دارد.
غرفه عمان: این غرفه ویژگی‌های متمایز و خاص مربوط به کشور عمان را به نمایش گذاشته است.
غرفه قطر: در این غرفه تمامی جذابیت‌های کشور قطر به عنوان یکی از مقاصد اصلی در منطقه خاورمیانه به نمایش درآمده است.
غرفه عراق: اغلب فضای این غرفه به بازارهای سنتی و مغازه‌ها اختصاص دارد که نحوه دکوراسیون آنها برگرفته از تاریخ گذشته عراق است.
غرفه بحرین و کویت: در این غرفه جدا از آیتم‌های فرهنگی و تاریخی، فروشگاه‌های متعدد به سبک بازارهای بحرین و کویت اجناس متنوعی عرضه می‌کنند و در کنار آن غذاهای خاص این کشورها نیز سرو می‌شوند.
غرفه فلسطین و اردن: در این غرفه بر گذشته درخشان کشور فلسطین تأکید شده است و سنت داستان‌سرایی فلسطینی‌ها از طریق اجرای برنامه‌های نمایشی و موسیقی محلی به نمایش گذاشته شده است. همزمان با آن در برنامه‌های نمایشی می‌توان به مرور تاریخ و فرهنگ کشور اردن پرداخت.
غرفه لبنان: غرفه این کشور نیز با سازه‌های مشهوری مانند برج ساعت مرکز شهر بیروت و معبد مشتری در شهر بعلبک مزین شده است تا تصویری از تاریخ غنی لبنان را به نمایش بگذارد. در کنار آن اجراها و نمایش‌های متعددی در این غرفه برگزار می‌شود که آنها نیز به تاریخچه کشور لبنان اشاره دارند.
غرفه سوریه: مهم‌ترین ویژگی این غرفه معرفی انواع خوراکی‌ها و غذاهای سوریه است که برخی از نمونه‌های آن شامل زیتون، پنیر، ماست چکیده لبنه و ادویه عربی زعتر می‌شود.
غرفه یمن: در این غرفه صدای موسیقی سنتی گوش بازدیدکنندگان را نوازش می‌دهد. در این بین طعم لذیذ و خاص نوشیدنی‌ها و غذاهای یمن نیز به لذت حضور در این غرفه اضافه می‌کند. عسل انگبین، شال و زیورآلات نقره از خوراکی‌ها و کالاهای پرفروش این غرفه قرار هستند.
دهکده جهانی دبی

غرفه‌های مربوط به کشورهای اروپایی در دهکده جهانی دبی
غرفه روسیه: بازدید از این غرفه برای شیفتگان بازدید از سرزمین تزارها بسیار جالب خواهد بود. هنرهای خاص روسیه از جمله نقاشی‌های مینیاتوری پالک و عروسک‌های روسی در این غرفه به وفور به تصویر کشیده شده‌اند.
غرفه آذربایجان: غرفه این کشور از غرفه‌هایی است که در سال‌های اخیر به مجموع غرفه‌های دهکده جهانی دبی اضافه شده است و همانند دیگر غرفه‌ها جاهای دیدنی آذربایجان را در قالب سازه‌ها و تندیس‌های کوچک به نمایش درآورده است.
غرفه بوسنی و هرزگوین: گذشته از نمادهای فرهنگی به نمایش درآمده در این غرفه می‌توان از خوراکی‌های کاملاً گیاهی و ارگانیک مربوط به این کشور که در این غرفه عرضه می‌شوند به عنوان ویژگی خاص آن اشاره داشت.
غرفه ترکیه: میدان پرهیاهو و شلوغ تقسیم، کاخ‌های مجلل عثمانی و مسجد ایا صوفیه همگی از اصلی‌ترین مواردی هستند که سازه آنها را در این غرفه می‌توان دید. انواع سوغات ترکیه و صنایع دستی آن از جمله فرش‌های نفیس و جواهرات خاص را می‌توان از این غرفه خریداری کرد.

غرفه‌های مربوط به کشورهای آفریقایی در دهکده جهانی دبی
غرفه مصر: مصر از قدیمی‌ترین کشورهای جهان است و بناهای تاریخی آن شهرتی جهانی دارند. از این رو بازدید از این غرفه مانند موزه‌گردی و گشت و گذار در تاریخ می‌ماند. سازه‌های این غرفه اغلب معابد باستانی مصر را به تصویر می‌کشند. مهم‌ترین اقلامی که در این غرفه به فروش می‌رسند نیز شامل لباس سنتی مصر، سازه‌های مینیاتوری و تنقلات خاص کشور مصر است.
غرفه مراکش: سازه‌های این غرفه نمایانگر نقاط برجسته تاریخ کشور مراکش است که شامل قدیمی‌ترین دانشگاه جهان، مرتفع‌ترین مناره قدیمی دنیا و مشهورترین جهانگرد دنیا به نام ابن بطوطه است. روغن‌های ارگانیک، فرش و ظروف سفالی از اقلام خاصی هستند که در این غرفه به فروش می‌رسند.
غرفه آفریقا: از آنجایی که شیر، پلنگ، بوفالو آفریقایی، کرگدن سیاه و فیل بیشه پنج حیوان بزرگ آفریقا و نماد این منطقه محسوب می‌شوند، در طراحی ظاهر بنای غرفه از شمایل این حیوانات استفاده شده است. بازدیدکنندگان بعد از ورود به غرفه می‌توانند در حین صرف نوشیدنی‌های مناطق آفریقایی از پذیرایی به سبک و سیاق خاص آفریقا نیز لذت ببرند و به تماشای هنرمندانی بنشینند که در حال ساخت صنایع هنری و دستی هستند.
دهکده جهانی دبی

غرفه مربوط به کشورهای آمریکایی
این غرفه مربوط به مناطق آمریکای شمالی و آمریکای جنوبی است و با بازدید از آن فرصت سفری چند ساعته بطور همزمان به دو قاره مختلف برای بازدیدکنندگان فراهم می‌شود. این غرفه نیز مانند غرفه‌های دیگر دهکده مملو از نمادهای مناطق مختلف قاره آمریکا است. یکی از معروف‌ترین آنها مجسمه آزادی یا مجسمه لیبرتی در نیویورک است. گذشته از آن فضای غرفه سرتاسر مملو از شور و هیجانی است که به واسطه برپایی برنامه‌های نمایشی یا گروه‌های موسیقی مکزیکی ایجاد می‌شود.

غرفه‌های مربوط به کشورهای جنوب آسیا
غرفه هند: این غرفه نیز در شمار قابل‌توجه‌ترین غرفه‌های دهکده جهانی است. با عبور از دروازه بزرگی که در بنای اصلی غرفه تعبیه شده است و ورود به فضای داخلی آن دنیایی از تنوع رنگ‌ها، صداها و بوها پیش چشمتان به نمایش گذاشته می‌شود. غذاهای خیابانی از پرطرفدارترین بخش‌های این غرفه محسوب می‌شود.
غرفه پاکستان: ورودی غرفه قلعه مشهور لاهور است که مکان مناسبی برای عکس‌های سلفی محسوب می‌شود. گشت و گذار در فضاهای خاص روستایی درون غرفه و خرید از بازارهایی به سبک بازارهای محلی پاکستان در این غرفه از جمله مهم‌ترین ویژگی‌های آن است.
غرفه افغانستان: در این غرفه نیز همانند سایر غرفه‌ها پس از نمایش عناصر فرهنگی و تاریخی، بازدیدکنندگان و شرکت‌کنندگان در تور دبی را به صرف غذاها و نوشیدنی‌های خاص محلی دعوت می‌کند.

جاده آسیا در دهکده جهانی دبی
جاده آسیا از جدیدترین بخش‌های اضافه شده به دهکده جهانی دبی است که شامل یک جاده سنگ‌فرش شده زیبا است و در محوطه پارک و در کنار فضای اصلی غرفه‌های دیگر قرار گرفته است. در سرتاسر این جاده ۴۳ کیوسک مختلف وجود دارد که اجناس و خوراکی‌هایی که در آنها به فروش می‌رسند از کشورهایی است که در غرفه‌های اصلی قرار نداشتند. برخی از این کشورها شامل مالزی، هنگ کنگ، تایوان، نپال و اندونزی می‌شوند.
دهکده جهانی دبی

فصل مناسب برای بازدید از دهکده جهانی دبی چه زمانی است؟


پاییز و زمستان، بهترین فصل برای بازدید از دهکده جهانی دبی است. زیرا در این فصل‌ها هوای دبی خنک‌تر بوده و شما به خاطر روباز بودن این شهربازی دیگر اذیت نمی‌شوید. مطمئنا به خوبی می‌دانید که با آغاز سال و تقریبا از اواسط بهار تا اوایل پاییز دبی به شدت گرم و خشک می‌شود. پس با خرید بلیط هواپیما و سفر به دبی در یک فصل مناسب، تعطیلات خوبی را برای خود رقم بزنید.

تفریحات دهکده جهانی دبی


دهکده جهانی دبی در مساحتی بسیار گسترده و وسیع شکل یافته و درهایش را به روی بازدیدکنندگان باز می‌کند. جدا از فرصت تماشای نمادهای مینیاتوری مثل برج‌های ایفل، پیتزا و خلیفه، تاج محل و ساعت لندن از فرهنگ‌های بیش از ۹۰ کشور جهان، دهکده جهانی دبی بازدیدکنندگان خود به خرید انواع سوغاتی‌ها نیز ترغیب می‌کند. در واقع سوغاتی‌هایی که صرفا با سفر به کشورهای مختلف جهان می‌شود خریداری کرد را دهکده جهانی دبی در یک محیط مناسب تقدیم شما خواهد کرد. گرفتن عکس در غرفه‌های مختلف، سرگرمی چندین ساعته در شهربازی‌ها، قایق سواری در کانال آبی، شرکت در جُنگ‌های شادی برای کودکان و تماشای کنسرت‌هایی از بزرگترین و مشهورترین خوانندگان جهان نیز از برجسته‌ترین تفریحاتی هستند که بازدید از دهکده جهانی دبی را برای هر کسی به یک خاطره فراموش نشدنی تبدیل می‌کنند. ضمنا، رستوران‌ها و کافه‌هایی که در دهکده جهانی دبی فعالیت می‌کنند، یکی از یکی بهتر و جذاب‌تر بوده و انتخاب را برای بازدیدکنندگان به دردسری شیرین تبدیل می‌کنند. به همین دلیل، بازدید از دهکده جهانی دبی بخشی از برنامه سفر دبی به شمار می‌رود.
دهکده جهانی دبی

هزینه و زمان پیشنهادی بازدید از دهکده جهانی دبی چه قدر است؟


بازدیدکنندگان باید برای ورود به فضای داخلی این مکان هزینه‌ای را پرداخت کنند. با پرداخت هزینه در نظر گرفته شده و دریافت بلیت ورودی، شما می‌توانید حداقل ۳ تا ۴ ساعت از زمان سفر خودتان را به بازدید از دهکده جهانی دبی اختصاص دهید. ناگفته نماند که این مکان به قدری جذاب و متنوع است که برخی از گردشگران چندین روز متوالی به تماشای آن می‌روند. جالب است بدانید که طی ۱۵ سال اخیر دهکده جهانی دبی همه ساله حداقل ۵ میلیون نفر بازدید کننده داشته است.

چگونه به دهکده جهانی دبی برویم؟


با توجه به اینکه دهکده جهانی دبی در مسیر بسیار خوبی قرار گرفته است، شما می‌توانید از تاکسی‌های این شهر برای دسترسی آسان استفاده نمایید. در واقع، کافیست اسم دهکده جهانی دبی را به راننده تاکسی بگویید تا وی شما را به دم در این مکان برساند. اتوبوس‌های خطوط ۱۰۲، ۱۰۳ و ۱۰۴ که به ترتیب از ایستگاه‌های رشیدیه، یونیون و الغوبایبا حرکت می‌کنند نیز دسترسی شما را به دهکده جهانی دبی تسهیل خواهند کرد. ناگفته نماند که هیچ یک از خطوط مترو از نزدیکی دهکده جهانی دبی عبور نمی‌کنند.

در نزدیکی دهکده جهانی دبی از چه جاهای دیدنی دیگری می توان بازدید کرد؟


باغ گل معجزه دبی: ۵٫۵ کیلومتر
پیست دوچرخه سواری القدره: ۶٫۵ کیلومتر
پیست اتومبیل رانی اوتودروم: ۶٫۶ کیلومتر

دهکده جهانی دبی
فیلتر نظرات کاربران
امتیاز کاربران

0
عالی
0
خوب
0
متوسط
0
بد
0
خیلی بد
زمان سفر

نوع سفر


نظرات
هنوز هیچ نظری ثبت نشده است