برای امکانات بیشتر، لطفا وارد حساب کاربری شوید

قطار ارومیه تهران

رزرو قطار ارومیه تهران از شرکت‌های ریلی مختلف در سفرمارکت
یک طرفه
|
رفت و برگشت
مبداء
شهر های پر تردد
مقصد
شهر های پر تردد
تاریخ برگشت
-- --
تاریخ رفت
-- --
۱ مسافر


امکان انتخاب مسافر تا ظرفیت کوپه کامل

remove_circle
۱
add_circle
بزرگسال
۱۲ سال به بالا
remove_circle
۰
add_circle
کودک
۲ تا ۱۲ سال

این یک حقیقت است که برای سفرهای داخلی و به خصوص فاصله نه چندان زیاد، استفاده از قطار برای طی کردن این مسیر، یک گزینه بسیار ایده آل به شمار می‌‌رود. در این مقاله از سفرمارکت، به نکات مهم درباره قطار ارومیه تهران خواهیم پرداخت تا علاقه‌مندان به سفر با قطار، یک بلیط خوب و متناسب با شرایط خود انتخاب کنند.

قطار ارومیه تهران

بلیط قطار ارومیه به تهران


یک بلیط خوب، اصلی‌ترین مولفه در سفرهای قطاری است، اما سوال اینجاست که چگونه باید این بلیط خوب و مناسب با شرایط خود را تهیه کنیم؟ ممکن است برای خودتان یا یکی از اقوام و آشنایانتان پیش آمده باشد که پیرو آن متوجه شوید، مسافرت با قطار چیزی جز خستگی مفرط پس از رسیدن به مقصد ندارد. به همین دلیل، بلیط قطار ارومیه خود را طوری انتخاب کنید که پس از رسیدن به مقصد، چنین چیزی برایتان پیش نیاید. برای مثال، اگر عادت به سفر در ساعات آغازین روز و نیمه‌شب دارید، هنگام خرید بلیط باید زمان حرکت قطار از ارومیه و رسیدن به تهران را مد نظر داشته باشید.

انواع قیمت بلیط قطار ارومیه تهران


قیمت بلیط قطار ارومیه تهران ممکن است دستخوش تغییراتی شود و هزینه این بلیط پس از یک مدت معین ثابت نماند. قیمت بلیط قطار ارومیه به تهران بر اساس نوع قطار که می‌تواند اتوبوسی، کوپه دربست یا سریع‌السیر باشد، مشخص می‌شود. همچنین، ظرفیت یک کوپه نیز از جمله عوامل تاثیرگذار بر روی قیمت بلیط قطار ارومیه به تهران است.

خرید بلیط قطار ارومیه به تهران


پیش‌تر گفته شد که تهیه بلیط مناسب بسیار مهم است. به جهت اینکه فرآیند خرید بلیط قطار تهران ارومیه خود را به آسان‌ترین شکل ممکن انجام دهید، می‌توانید به سایت سفرمارکت و قسمت بلیط قطار مراجعه کنید و با انتخاب مبدا، مقصد، تاریخ رفت (الزامی)، تاریخ برگشت (اختیاری)، تعداد مسافران و نیز دربست بودن یا نبودن کوپه، به خرید بلیط قطار اقدام کنید. شرکت‌های مسافری و باری نیز در این زمینه تنوع دارند و هر کدام ویژگی‌های خاص خودشان را دارند که می‌توانید با نصب اپلیکیشن سفرمارکت یا مراجعه به سایت آن، از چند و چون آن‌ها مطلع شوید. بلیط قطار رجا، بلیط قطار فدک و بلیط قطار جوپار نمونه‌هایی از این موارد هستند.

ایستگاه ‌های قطار ارومیه تهران


ایستگاه‌های قطار ارومیه تهران معمولا به دو صورت است. بر این اساس، در نوع اول، قطار پس از شروع حرکت از ارومیه به سمت تهران، در پنج شهر که عبارتند از: مهاباد، مراغه، میانه، زنجان و قزوین، توقف می‌کند.
نوع دوم پس از شروع حرکت از ارومیه در هشت شهرِ مهاباد، میاندوآب، مراغه، خراسانک، میانه، زنجان، قزوین و کرج توقف می‌کند و سپس به مقصد شما یعنی تهران می‌رسد. اگر علاقمند به اطلاع از تعداد ایستگاه‌ها در مسیر قطار ارومیه تهران هستید، بایستی پس از تنظیم اطلاعات در سایت سفرمارکت و مشاهده لیست بلیط‌ها، گزینه اطلاعات بیشتر هر یک از بلیط‌ها را انتخاب کرده و به بخش ایستگاه‌ها بروید تا تعداد ایستگاه‌ها به همراه ساعت دقیق رسیدن به آن ایستگاه را مشاهده کنید.

ایستگاه راه آهن ارومیه


ایستگاه راه آهن تازه تاسیس ارومیه که از ۲۸ آبان سال ۱۳۹۷ فعالیت می‌کند، در جاده ارومیه و اشنویه واقع شده است. این ایستگاه از طریق خط راه آهن مراغه-ارومیه به راه آهن آذربایجان (تهران-تبریز) متصل شده است. این ایستگاه دارای ۲ سکو و ۱ خط آهن است که توسط شرکت راه آهن ایران اداره می‌شود.
ایستگاه راه آهن ارومیه

قوانین و مقررات قطار ارومیه تهران


قطار ارومیه تهران برخی قوانین و مقررات دارد که به آن‌ها اشاره خواهیم کرد. برای نوزادان زیر ۲ سال بدون اختصاص صندلی، باید ۱۰ درصد هزینه یک بلیط عادی پرداخت شود. در صورتی که صندلی اختصاصی برای نوزادان زیر ۲ سال درخواست شود، همانند کودکان ۲ تا ۱۲ سال، فقط باید ۵۰ درصد هزینه بلیط پرداخت شود. در صورت مفقود شدن بلیط، باید ۴۵ دقیقه زودتر از زمان حرکت در ایستگاه حاضر باشید و امور مربوط به آن را انجام دهید. در صورتی که قطار شما بیش از حد تاخیر داشته باشد، ۵۰ درصد هزینه بلیط تا یک ماه به حساب شما واریز می‌شود. اگر تاخیر قطار منجر از دست رفتن یک وعده غذایی شود، یک وعده غذایی دیگر به صورت رایگان از مسافران پذیرایی می‌شود. در صورت لغو شدن قطار، هزینه بلیط تمام و کمال به حساب مسافر برخواهد گشت.

کلام آخر


در این نوشته، به مطالبی اشاره شده است که می‌توانند کم و بیش به شما کمک کنند تا یک بلیط مناسب تهیه کنید. اگر تصمیم خودتان برای سفر از تهران به ارومیه با قطار را گرفته‌اید، بهتر است هر چه زودتر اقدام به خرید بلیط قطار کنید و آن را به لحظات پایانی موکول نکنید.

سوالات متداول


۱. مسیر قطار ارومیه تهران چند ساعت است؟
فاصله بین دو شهر ارومیه و تهران حدود ۷۵۳ کیلومتر است و با این اوصاف، زمان تقریبی برای طی کردن این مسیر، معمولا ۱۴ ساعت تخمین زده می‌شود.

۲. آیا بلیط قطار ارومیه تهران برای کودکان ارزان‌تر است؟
بله. در خرید بلیط برای گروه سنی ۲ تا ۱۲ سال، تخفیف ۵۰ درصدی اعمال می‌شود.

۳. قیمت بلیط ارومیه تهران چند است؟
به دلیل وجود برخی تفاوت‌ها از دو جنبه نوع قطار ارومیه به تهران (اتوبوسی، کوپه دربست، سریع السیر و ...) و ظرفیت کوپه، قیمت ثابتی برای این خط ریلی محاسبه نمی‌شود و هزینه بلیط بر مبنای دو مورد مذکور اعمال می‌شود.

۴. شرایط کنسلی بلیط قطار ارومیه تهران چیست؟
شرایط کنسلی بلیط قطار ارومیه تهران و جریمه‌های آن در سه دسته طبقه بندی می‌شوند: ۱۰ درصد جریمه در صورت لغو بلیط از ساعت ۱۲ ظهر روز قبل از حرکت قطار، ۳۰ درصد جریمه در صورت لغو بلیط از ساعت ۱۲ ظهر روز قبل تا پیش از ۳ ساعت مانده به حرکت قطار و ۵۰ درصد جریمه از ساعت ۳ ساعت مانده به حرکت قطار.

۵. شرایط حمل خودرو با قطار ارومیه تهران به چه صورت است؟
اگر به دنبال حمل خودرو با قطار هستید، باید علاوه بر بلیط‌ خود، بلیط مختص آن را نیز تهیه کنید.

۶. خرید بلیط کوپه دربست چه تفاوتی با بلیط معمولی قطار دارد؟
بلیط کوپه دربست هزینه بیشتری نسبت به بلیط معمولی دارد و شما در هنگام خرید بلیط قطار ارومیه تهران می‌توانید با فعال کردن گزینه کوپه دربست، یک کوپه ۴ یا ۶ نفره را صرفا برای خودتان انتخاب کنید.

۷. قطار ارومیه تهران چه روزهایی است؟
بلیط قطار ارومیه تهران معمولا یک روز در میان به فروش می‌رسد. با مراجعه به قسمت بلیط در سایت سفرمارکت، تاریخ مدنظر یا روزهای قبل و بعد تاریخ مقرر را بررسی کنید و اقدام به خرید بلیط فرمایید.