search
menu

جاهای دیدنی یاسوج

[ پنهان کردن ]
جاهای دیدنی یاسوج
تنگه تامرادی
آبشار یاسوج
پیست اسکی کاکان
دشت راق، سرزمین هزارچشمه
غار ده شیخ‌دنا با قدمتی ۱۳۵ میلیون سال
چشمه میشی
دره المون

جاهای دیدنی یاسوج


یاسوج مرکز استان کهکیلویه و بویر‌احمد است، استانی که از آن به عنوان پایتخت طبیعت ایران شناخته شده است. یاسوج در نیمه جنوبی کشور و در منطقه کوهستانی قرار دارد. جالب است بدانید که وجود چشم ه‌های بی‌شمار یاسوج را به مکانی با آب‌وهوای معتدل و دارای جاذبه‌های گردشگری و تفریحی فوق‌العاده تبدیل شده است. قبل از خرید بلیط هواپیما بهتر است بدانید که بهترین زمان برای سفر به یاسوج، نیمه اول سال است، چون در این زمان دره ‌ها و دشت ‌های پرگل، رود ها و دریاچه ‌های فصلی هدف خوبی برای گذراندن چند روزه سفر هستند.

تنگه تامرادی


نمی‌شود به یاسوج رفت و تنگه تامرادی را ندید. تنگه تامرادی یکی از معروف‌ترین و زیباترین جاهای دیدنی یاسوج است و با مرکز شهر ۵۰ کیلومتر فاصله دارد. بد نیست بدانید که روستا حسین آباد که یکی از روستا های باستانی ایران است و مقبره‌ای از دوران هخامنشی در آن بر جای مانده است، در ابتدای تنگه تامرادی واقع شده است.
جاهای دیدنی یاسوج

آبشار یاسوج


آبشار یاسوج به عنوان اصلی‌ترین جاهای دیدنی یاسوج است. با طی کردن حدود ۲ کیلومتر از مرکز یاسوج به این آبشار بی‌نظیر خواهید رسید و از طبیعت بکر، آب‌و‌هوای فوق‌العاده و منظره‌های طبیعی این مکان لذت خواهید برد. سرچشمه این آبشار بزرگ، رشته کوه‌ های زاگرس است و ارتفاع ۱۰ متری از سطح زمین دارد. جالب است بدانید که مسیر منتهی به آبشار یاسوج، از نهر ها و رودهای روان که به شکل مارپیچ در میان سنگ‌ها و مراتع سرسبز حرکت می‌کنند پر است. همچنین باغ ‌های میوه و مناظر طبیعی و بکر این منطقه در فصل بهار و پاییز هر ساله گردشگران بسیاری را به سمت خود جذب می‌ نماید.
جاهای دیدنی یاسوج

پیست اسکی کاکان


پیسا اسکی کاکان یکی از بهترین پیست‌ های جنوب کشور است.بد نیست بدانید که تقریبا تا پایان بهار، دامنه کوه دنا پوشیده از برف است. شما باید ۱۸ کیلومتر از شهر یاسوج به دهستان کاکان را طی نمایید. روستا کاکان در میان دامنه کوه دنا واقع شده است. لازم به ذکر است که در این پیست می توانید از تجهیزات اجاره‌ای ویژه اسکی مثل چوب، تخته، کفش استفاده نمایید. گذراندن یک روز برفی در این پیست‌ و تماشای طبیعت زیبای دهستان کاکان، می‌تواند سفری خاطره‌انگیز و پرهیجان را برایتان به ارمغان بیاورد.
جاهای دیدنی یاسوج

دشت راق، سرزمین هزارچشمه


با طی کردن ۶۰ کیلومتر از شهر یاسوج به طبیعت فوق‌العاده و بکری به نام دشت راق خواهید رسید. دشت راق بین دو کوه با نام‌های کوه باریک و کوه قوچی قرار گرفته و از شمال به میان‌تنگان و زنگوا، از جنوب به دیلگان و نرماب، از شرق به چنار و از غرب به رودخانه سادات منتهی می‌شود، واقع شده است. دشت راق، دشتی سرسبز که مساحتی بالغ بر ۱۰۰۰ هکتار دارد و پر است لاله‌ های واژگون در سراسر آن به چشم می‌خورد و منظره چشمگیری خلق کرده اند. چشمه‌های طبیعی و گیاهان خودرو بسیار زیادی در این دشت وجود دارند.

غار ده شیخ‌دنا با قدمتی ۱۳۵ میلیون سال


غار ده شیخ حدودا در ۴۵ کیلومتری از یاسوج به بخش پاتاوه شهرستان دنا قرار دارد. در فاصله ۲ کیلومتری روستای ده‌شیخ، غار آهکی شگفت‌انگیزی وجود دارد که مربوط به دوره دوم زمین‌شناسی است جالب است بدانید که غار ده شیخ بیش از ۱۳۵ میلیون سال قدمت دارد. بهتر است بدانید که غار ده شیخ‌دنا یک غار آهکی کاملا طبیعی است که بیش از 6 کیلومتر عمق دارد. همچنین غار ده شیخ هفت گالری و دالان‌ ها و مسیر هایی مختلف با نمایی از قندیل‌های آهکی گوناگون، منظره شگفت‌انگیزی را بوجود آورده است که چشم هر بیننده‌ای را به خود خیره می‌ کند.
جاهای دیدنی یاسوج

چشمه میشی


چشمه میشی در فاصله ۵ کیلومتری از شهر سی‌سخت قرار گرفته است. بد نیست بدانید که این چشمه آب شرب این منطقه را تامین می‌کند. چشمه میشی که با نام چشمه بشو هم شناخته می‌شود یکی از جاهای دیدنی یاسوج است. چشمه از ارتفاعات دنا سرچشمه می‌ گیرد و از مهم‌ترين چشمه‌هاي منطقه سی‌سخت به شمار ميمحسوب می شود.‌ جالب اسن بدانید که سردی آب این چشمه به حدی است که تا فاصله ۸۰۰ متری از محل جوشش نمی‌توان دست را در آن نگه داشت. در داستان ها آمده است که کیخسرو به امیر اهورامزدا در این چشمه سر و تن بشست و در غاری آرامید. چشمه ميشی چشمه‌اي هميشگی است که آب پاک و زلال آن خستگی هر رهگذری را از روح و جسم به در می ‌کند.

دره المون


دره المون در ۵۰ کیلومتری جاده یاسوج به نورآباد و در منطقه‌ای کوهستانی، در دشت وسیع و سرسبزی قرار گرفته است. جالب است بدانید که سراسر دره المون، با درختان بلوط و گل‌ های لاله واژگون پوشیده شده است و چشم‌اندازی فوق‌العاده ای را برای بینندگان ایجاد کرده است. لازم به ذکر است که این منطقه به دلیل چشمه‌ ها و آبشار های متعدد خود، آب‌وهوایی مطبوع و ملایم دارد و منظره‌ای تماشایی و شگفت‌انگیزی را برای گردشگران محترم ایجاد کرده است.
فیلتر نظرات کاربران
امتیاز کاربران

0
عالی
0
خوب
0
متوسط
0
بد
0
خیلی بد
زمان سفر

نوع سفر


نظرات
هنوز هیچ نظری ثبت نشده است