search
menu

تنگ بستانک یا بهشت گمشده

[ پنهان کردن ]
چرا بازدید از تنگ بستانک یا بهشت گمشده پیشنهاد می‌گردد؟
تاریخچه تنگ بستانک یا بهشت گمشده
طبیعت و چشم انداز تنگه بستانک یا بهشت گمشده
چگونه به تنگ بستانک یا بهشت گمشده برویم؟
زمان و هزینه پیشنهادی برای بازدید از تنگه بستانک یا بهشت گمشده
سایر محل‌های دیدنی نزدیک به تنگه بستانک یا بهشت گمشده
تنگ بستانک یا بهشت گمشده جایی در دامنه کوه‌های زاگرس و در استان فارس است که همانطور که از نام آن پیداست بهشتی است بکر و منظره‌ بسیار زیبایی دارد که دیدن آن طراوت و سرزندگی خاصی به گردشگران می‌بخشد. استان فارس از جمله استانهای گردشگر پذیر ایران است که جاذبه‌های گردشگری زیادی را در خود جای داده است. این استان در ایام تعطیلات نوروز شاید از پر گردشگرترین مناطق ایران است. آب و هوای خوب و معتدل آن به ویژه در بهار و پاییز و همچنین دارا بودن امکانات گردشگری در حد بسیار خوب از جمله دلایلی است که سبب شده است استان فارس به یک گزینه بسیار خوب برای گردشگری تبدیل گردد.
از جمله جاذبه‌های طبیعی این استان تنگ بستانک یا بهشت گمشده است که با وجود طبیعتی سبز و چشمه‌های پر آبی که در برخی نقاط در دل کوه چشم اندازی شبیه به آبشار را ایجاد کرده‌اند، به مکانی بسیار زیبا و دنج تبدیل شده است. گردشگرانی که با خرید آنلاین بلیط هواپیما به شیراز و استان فارس سفر می‌کنند می‌توانند بازدید از این مکان را در لیست مقاصد خود قرار دهند و از نزدیک با این جاذبه طبیعی بسیار زیبا آشنا شوند.
تنگ بستانک یا بهشت گمشده
اگر قصد سفر به استان فارس را دارید، مقاله راهنمای سفر به شیراز را مطالعه کنید.

چرا بازدید از تنگ بستانک یا بهشت گمشده پیشنهاد می‌گردد؟


• این منطقه یک منطقه خوش آب و هواست و در فصولی مانند بهار و پاییز به دلیل هوای خنکی که دارد بی‌نظیر‌ترین طبیعت را برای گردش دارد.
• گردشگران و افرادی که به دنبال عکاسی حرفه‌ای از طبیعت هستند می‌توانند از این منطقه سرسبز، زیبا و تمیز برای گرفتن عکس‌های جذاب استفاده کنند.
• برای گردشگرانی که از فاصله‌های نزدیک و استانهای مجاور قصد سفر به تنگ بستانک یا بهشت گمشده را دارند این جا گزینه بسیار عالی برای گذراندن تعطیلات آخر هفته است.
• گردشگرانی که از سایر شهر‌ها با خرید اینترنتی بلیط هواپیما به استان فارس می‌کنند، با بازدید از این طبیعت زیبا می‌توانند خاطره بازدید از یک طبیعت بی‌نظیر را در کنار سایر جاذبه‌های تاریخی استان فارس برای خود و همراهانشان ثبت کنند.

تاریخچه تنگ بستانک یا بهشت گمشده


تنگ بستانک یا بهشت گمشده با توجه به نامی که دارد سالهای سال یک مکان بکر بوده و کمتر کسی برای گردشگری به این مکان سفر می‌کرد. از اوایل دهه ۶۰ گردشگری در این مکان رونق یافت و علاوه بر مردم محلی برای ساکنان دیگر شهرها نیز به عنوان منطقه گردشگری مورد توجه قرار گرفت و از آن زمان به بعد به دلیل زیبایی‌های کشف نشده‌ای که داشت بهشت گمشده نام گرفت.

طبیعت و چشم انداز تنگه بستانک یا بهشت گمشده


منطقه تنگ بستانک یا بهشت گمشده با مساحت ۱۴۹۶۰ هکتار در مناطق حفاظت شده سازمان حفاظت محیط زیست واقع شده است. این منطقه عمدتا پوشیده از درختان جنگلی و کوهستانی با ارتفاع متوسط ۱۷۰۰ تا ۳۷۰۰ متر بالاتر از سطح دریا است. آب و هوای این منطقه دارای تابستان‌های خشک و زمستان‌های بسیار سرد همراه با برف و یخبندان است. میانگین دمای منطقه بین ۱۴-۱۶ درجه سانتی گراد و متوسط بارندگی ۴۲۷ میلی متر است. درختان تنومند و با شکوه بسیاری در این ناحیه از جمله چنار، بلوط و گردو وجود دارند که که برای دیدن نور خورشید با هم در رقابت هستند و به همین دلیل در هم تنیده شده‌اند و خنکای بسیار لطیفی در زیر سایه آنها ایجاد شده است.البته علاوه بر این درختان، درختان و درختچه‌های دیگری شامل زرشک، بادام، پسته، گیاهان شنیپاروس و گیاهان مرتعی مانند خیار، شیرین بیان و گرامینوم نیز در این منطقه وجود دارد. آب‌های چشمه‌های این منطقه جلوه‌ای بسیار روح نوازی را ایجاد کرده‌اند و در مناطق سخت و صخره‌ای نمایی از آبشارهای کوچک و جذاب را به وجود آورده‌اند. به دلیل پر آب بودن منطقه پرورش ماهی و کشاورزی نیز در تنگ بستانک یا بهشت گمشده رونق دارد. حیوانات این منطقه همچنین شامل قوچ، میش، بز وحشی، خرس، کلاغ و گونه های متعددی از پرندگان هستند. البته بهتر است اگر برای گردش یا گذراندن پیک نیک به این منطقه می‌رویم زباله‌های خود را جمع آوری کنیم تا در محل زندگی گونه‌های جانوری مختلف این منطقه آلودگی ایجاد نکنیم و در حفظ پاکیزگی طبیعت سهیم باشیم.
تنگ بستانک یا بهشت گمشده

چگونه به تنگ بستانک یا بهشت گمشده برویم؟


برای گردشگرانی که علاقه‌مند به سفر به سمت بهشت گمشده یا تنگ بستانک هستند، یکی از بهترین راهها جاده یاسوج-شیراز است که در مسیر منتهی به بیضا به راحتی با تابلوهای نصب شده برای راهنمایی مسافران می‌توانید تنگه بستانک یا بهشت گمشده را پیدا کنید. البته اگر مبدا سفرتان تخت جمشید باشد از مسیر مرودشت-کامفیروز که جاده‌ای بسیار سرسبز دارد نیز می‌توانید به سمت بهشت گمشده یا تنگ بستانک بروید. در ضمن می‌توانید با خرید بلیط قطار تهران شیراز نیز از این منطقه بازدید کنید.

زمان و هزینه پیشنهادی برای بازدید از تنگه بستانک یا بهشت گمشده


مدت زمانیکه در این مکان بسیار زیبا سپری می‌کنید به خودتان بستگی دارد ولی بی‌شک می‌توانید نصف روز را در این جا سپری کرده و از طبیعت آن لذت ببرید. تنگه بستانک یا بهشت گمشده یک جاذبه طبیعی است و برای ورود به این منطقه نیازی به پرداخت ورودیه ندارید.

سایر محل‌های دیدنی نزدیک به تنگه بستانک یا بهشت گمشده


شهر کامفیروز: ۴.۳ کیلومتر
رستوران‌های نزدیک به تنگه بستانک یا بهشت گمشده
رستوران و بیرون بر صوفی کرمی: ۳.۷ کیلومتر
فیلتر نظرات کاربران
امتیاز کاربران

0
عالی
0
خوب
0
متوسط
0
بد
0
خیلی بد
زمان سفر

نوع سفر


نظرات
هنوز هیچ نظری ثبت نشده است