search
menu

روستا و قلعه شفیع آباد کرمان

[ پنهان کردن ]
درباره روستا و قلعه شفیع آباد
قلعه شفیع آباد
کمپ کویری شهداد
هزینه و زمان پیشنهادی بازدید
چگونه به قلعه شفیع آباد برویم
جاهای دیدنی نزدیک به قلعه شفیع آباد
هتل های نزدیک به قلعه شفیع آباد

درباره روستا و قلعه شفیع آباد


شفیع آباد روستایی در استان کرمان است که در کنار جاده نهبندان به شهداد قرار گرفته است و بیشتر به واسطه قلعه و کاروانسرای مشهورش شناخته می‌شود. شفیع آباد از روستاهای شهرستان کرمان به شمار می‌رود. اما روستای شهداد کرمان هم در نزدیکی شفیع آباد قرار دارد.
روستا و قلعه شفیع آباد کرمان

قلعه شفیع آباد


قلعه شفیع آباد که به دوره قاجار برمی‌گردد، در محوطه‌ای پوشیده شده با درختان نخل قرار گرفته است. قلعه شفیع آباد محوطه گسترده‌ای است که با دیوارهای حفاظتی بلندی پوشیده شده است. اتاق‌های داخلی قلعه ساده و کوچک هستند و پنجره‌هایی برای گذر هوا و خنک شدن هوای داخل اتاق‌ها در آن ساخته شده است. برای رسیدن به پشت بان قلعه می‌توانید از راه پله‌هایی استفاده کنید. این راه پله‌ها خیلی باریک‌اند اما ارتفاع هر کدام از پله‌هایش خیلی زیاد نیست.
برج های دیده‌بانی و مراقبتی استوانه‌ای شکل هم در چهار گوشه قلعه قرار گرفته است. از پشت بام بازسازی و ایمن سازی شده قلعه می‌توان چشم‌اندازی گسترده از دشت‌های مسطح پیرامون داشت.
قلعه شفیع آباد کاربری کاروانسرا داشته و آن را با نام کاروانسرای شفیع آباد هم می‌شناسند. ساختار کاروانسراها این بوده است که امنیت کاروان‌ها را در مقابل حمله راهزنان تامین می‌کرده است. به همین دلیل کاروانسراها، به مانند یک قلعه یا دژ نظامی ساخته می‌شده‌اند. پس طبیعی است که گاهی نتوان تفاوتی میان یک قلعه نظامی یا کاروانسرا را تشخیص داد.
قلعه یا کاروانسرای شفیع آباد دارای یک دروازه اصلی و بزرگ است که در بالای آن چند اتاقک و در دو طرف آن دو برج قرار گرفته و نگهبانان در این فضاها، مستقر می‌شده‌اند. در چهار گوشه کاروانسرا هم برج‌های مراقبتی ساخته شده است. تزئینات این مجموعه با آجرکاری است. در کنار قلعه وکاروانسرای شفیع آباد می‌توانید صنایع دستی ساخته شده توسط اهالی بومی روستا را تهیه کنید.
روستا و قلعه شفیع آباد کرمان

کمپ کویری شهداد


اگر روستای شفیع آباد را به سمت شرق حرکت کنید به کمپ کویری شهداد می‌رسید. این کمپ کویری با اتاقک‌هایی شبیه به کپر، مناسب برای کسانی است که می‌خواهند یک اقامت ماجراجویانه ولی ایمن در دل کویری خشک داشته باشند.

هزینه و زمان پیشنهادی بازدید


بازدید از مجموعه قلعه شفیع آباد رایگان است و بازدید از محوطه آن نزدیک به ۱ ساعت زمان می‌برد.

چگونه به قلعه شفیع آباد برویم


روستای شفیع آباد در ۱۸ کیلومتری شمال شهداد قرار دارد و در مسیر جاده نهبندان-شهداد قرار دارد.

جاهای دیدنی نزدیک به قلعه شفیع آباد


شما پس از بازدید از قلعه شفیع آباد، می‌توانید مسیرتان را به سوی شهداد و کلوت های زیبای آن ادامه بدهید. همچنین اگر به سمت غرب و جنوب غربی حرکت کنید تا در طول مسیرتان تا به شهر کرمان با روستاهای پرشمارتری رو به رو می‌شوید.

هتل های نزدیک به قلعه شفیع آباد


در روستای شفیع آباد و پیرامون آن چند اقامتگاه بومگردی دایر است که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
اقامتگاه بومگردی کلوت
اقامتگاه بومگردی لوت
فیلتر نظرات کاربران
امتیاز کاربران

0
عالی
0
خوب
0
متوسط
0
بد
0
خیلی بد
زمان سفر

نوع سفر


نظرات
هنوز هیچ نظری ثبت نشده است