search
menu

فرودگاه بین‌المللی پیام کرج

[ پنهان کردن ]
فرودگاه بین‌المللی پیام کرج
معرفی فرودگاه پیام کرج
پروازهای مسافری فرودگاه پیام
مقصدهای فرودگاه کرج
اطلاعات پرواز فرودگاه پیام
بخش های مختلف فرودگاه پیام
امکانات فرودگاه کرج
راه های دسترسی به فرودگاه کرج
سایت و راه ها تماس با فرودگاه پیام

فرودگاه بین‌المللی پیام کرج


پیش از آغاز سفر می بایست راه های رسیدن به مقصد را بررسی کنید. اگر به مکان های نزدیک سفر می کنید می توانید از خودرو شخصی، اتوبوس، قطار و ... استفاده کنید. برای سفر به مکان های دورتر می توانید بلیط هواپیما خریداری کنید. پیش از خرید بلیط هواپیما باید فرودگاه و ایرلاین آن را نیز بررسی کنید. شناخت فرودگاه و شرکت هواپیمایی امر بسیار مهمی است زیرا سفری راحت و با آرامش را برای شما فراهم می کند.
در این مقاله به معرفی یکی از مهم ترین فرودگاه های بین المللی ایران یعنی فرودگاه پیام کرج خواهیم پرداخت.
پس با وبلاگ سفرمارکت همراه باشید.
فرودگاه بین‌المللی پیام کرج

معرفی فرودگاه پیام کرج


فرودگاه بین المللی کرج، یکی از فرودگاه های فعال و بزرگ ایران است که به صورت ۲۴ ساعته فعالیت می کند. این فرودگاه در مجاورت منطقه ویژه اقتصادی در استان البرز و شهر کرج واقع شده است. کرج در ۳۵ کیلومتری استان تهران قرار گرفته است. در نتیجه این فرودگاه نیز تا استان تهران مسافت کمی داشته و دسترسی آسانی دارد.
در اطراف این فرودگاه هیچگونه مانع طبیعی و مصنوعی دست سازی وجود ندارد به همین دلیل یکی از امن ترین فرودگاه های ایران به شمار می رود.
فرودگاه پیام در سال ۱۳۷۱ تاسیس شد اما فعالیت خود را به طور رسمی از سال ۱۳۷۶ آغاز کرد. در حال حاضر مدیر عامل فرودگاه پیام، نادر ثناگو مطلق است.
فرودگاه کرج توسط شرکت خدمات بین المللی پیام، مدیریت می شود و به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات جمهوری اسلامی ایران تعلق دارد.
کد یاتا این فرودگاه PYK و کد ایکائو آن OIIP است. این منطقه در ارتفاع ۴۱۷۰ فوت از سطح دریا قرار گرفته است.

پروازهای مسافری فرودگاه پیام


فرودگاه و منطقه ویژه اقتصادی پیام، در ابتدا با هدف حمل و نقل بار به صورت هوایی، پست هوایی، خدمات سرد خانه ای، انبار داری، صادرات، صنایع ارتباطات و ... تاسیس شد.
از شهریور سال ۱۳۹۷، فرودگاه پیام و همچنین منطقه ویژه اقتصادی، در راستای تحقق اهدافی همچون انتقال راحت مسافران به نقاط مختلف تلاش می کنند. این فرودگاه یک ترمینال ۶۰۰۰ متری جهت پذیرایی مسافران دارد که می تواند آماده خدمت رسانی به مسافران پروازهای داخلی و خارجی باشد.

مقصدهای فرودگاه کرج


فرودگاه پیام در دسته فرودگاه های مرز هوایی و بین الملل قرار می گیرد.
پروازهای مسافربری فرودگاه کرج در حال حاضر به مقصد شهرهای کیش، اهواز، مشهد مقدس و یزد صورت می گیرد. در برنامه و اهداف بلند مدت این فرودگاه، برنامه پرواز به مقصدهای شیراز، تبریز، نجف، ایلام و... نیز ذکر شده است.
پروازهای باربری این فرودگاه نیز به نقاط مختلفی مانند روسیه، امارات (دوبی) و ... صورت می گیرد. در برنامه های این فرودگاه پرواز فرودگاه پیام کرج – چین نیز ذکر شده است.

اطلاعات پرواز فرودگاه پیام


فرودگاه پیام کرج، به کمک ایرلاین هایی همچون زاگرس، آتا، تابان و کیش ایر پروازهای داخلی را انجام می دهد. این فرودگاه روزانه بیش از ۲۵۰ پرواز مختلف در آسمان انجام می دهد و یکی از فعال ترین فرودگاه های کشور محسوب می شود. پس از آغاز کرونا و همه گیر شدن آن، بسیاری از پروازهای خارجی فرودگاه کرج لغو شد. اما در حال حاضر بسیاری از این پروازها با رعایت پروتکل های بهداشتی در حال انجام است.
برای اطلاع دقیق از برنامه های پرواز و دریافت اطلاعات از فرودگاه پیام کرج می توانید به وب سایت رسمی این فرودگاه مراجعه کنید و یا با شماره های تماس دفتر مرکزی و پذیرش فرودگاه در ارتباط باشید.

بخش های مختلف فرودگاه پیام


۱. فرودگاه پیام وسعتی به اندازه ۱۰ هزار هکتار دارد و منطقه ویژه اقتصادی نیز ۳۶۰۰ هکتار از این اراضی را به خود اختصاص داده است. یکی از بخش های مهم فرودگاه بین المللی کرج، منطقه ویژه اقتصادی است که در سال ۱۳۸۲ داخل فرودگاه تاسیس شد و همانند یک شهرک صنعتی از نوع ارتباطات و فناوری اطلاعات است. این منطقه، آماده جذب انواع سرمایه گذار داخلی، خارجی و دانش بنیان های سراسر کشور است.
۲. از دیگر بخش های این فرودگاه می توان به باند پروازی آسفالته آن اشاره کرد. این باند طولی معادل ۴ کیلومتر و ۱۵۰ متر دارد. این باند دارای سیستم روشنایی بسیار مناسبی است.
۳. برج مراقبت پرواز فرودگاه پیام، یکی از پر ترافیک ترین برج های مراقبت در بین فرودگاه های ایران است. این برج علاوه بر پوشش دادن پروازهای هواپیمایی، پروازهای هلی کوپتری کردان و فرودگاه نیرو انتظامی را نیز پوشش می دهد.
۴. یک پارکینگ روباز و یک پارکینگ سرپوشیده با ظرفیت معمول برای مسافران وجود دارد. افرادی که با خودروی شخصی به این فرودگاه می آیند می توانند از پارکینگ های فرودگاه پیام استفاده کنند.
۵. شعبه بانک ملی از دیگر بخش های این فرودگاه است که به ترمینال مسافربری در این فرودگاه بسیار نزدیک است و یک مزیت بزرگ برای فرودگاه پیام محسوب می شود.
۶. هتل رستوران مخصوص فرودگاه، در فاصله ۱ کیلومتری از ترمینال مسافربری پیام قرار گرفته است و آماده خدمت رسانی به مسافران است.
فرودگاه بین‌المللی پیام کرج

امکانات فرودگاه کرج


۱. فرودگاه پیام به کمک شرکت هایی همچون هوانوردی پرسان، بوتیا ماهان، اطلس خمین، شرکت آرتا کیش و ... به آموزش خلبانی می پردازد.
۲. در این فرودگاه، از دستگاه های ناوبری پیشرفته ای همانند DVOR/DME و NDB استفاده می شود. که به سیستم هایی مانند ILS/DME مجهز شده اند.
۳. خدمات هوایی همچون حمل و نقل، انتقال بار و جابه جایی مرسولات پستی از دیگر امکانات این فرودگاه است.
۴. امکاناتی همچون سیستم های سوئیچینگ، ضبط مکالمات و سیستم های ارتباطی و رادیویی نیز برای این فرودگاه فراهم شده است.
۵. این فرودگاه به هواپیماهای حرفه ای و بزرگی از جمله هواپیمای کارگو از نوع امبرائو و بالگرد ۲۱۲ مجهز شده است.
۶. این فرودگاه به مرکز سوختگیری مجزا مجهز شده است و این مرکز سوخت، ظرفیتی معادل 540 هزار لیتر دارد.
۷. این مرکز به ارائه خدماتی همچون پشتیبانی، نگهداری، توسعه تجهیزات و همچنین خدمات هلی کوپتری نیز می پردازد.
۸. تعمیر، ساخت و نگهداری هلی کوپتر و انواع هواپیما در داخل این فرودگاه صورت می گیرد.
۹. سیستم ایمنی و آتش نشانی این فرودگاه در رده ۷ قرار گرفته است. این واحد در حال ارتقا و توسعه است.
۱۰. فرودگاه پیام یکی از بزرگترین مراکز پشتیبانی اورژانس هوایی در ایران است. این فرودگاه به نگهداری و تعمیر بالگردهای اورژانس می پردازد.

راه های دسترسی به فرودگاه کرج


منطقه ویژه اقتصادی پیام، در مختصات جنوب غربی کرج و در منطقه ای به نام مهرشهر قرار گرفته است که به طور میانگین ۳۵ کیلومتر از شهر تهران فاصله دارد.
به کمک اپلیکیشن های حمل و نقل و مسیر یاب، مترو تهران، تاکسی های فرودگاه، تاکسی های تلفنی و خودرو شخصی می توان به فرودگاه کرج راه پیدا کرد.
1. اگر به وسیله خودروی شخصی قصد حرکت به سمت فرودگاه پیام را دارید، بهتر است ابتدا به شهر کرج، سپس منطقه مهرشهر و در نهایت انتهای بلوار ارم مراجعه کنید.
2. اگر از مترو برای رسیدن به فرودگاه بین المللی کرج استفاده می کنید، این نکته را در نظر داشته باشید که هنوز هیچ خط مترویی به صورت مستقیم تا فرودگاه پیام کشیده نشده است.
بنابراین می بایست در ایستگاه ارم سبز پیاده شده و پس از آن سوار قطارهای گلشهر شوید. پس از این که به ایستگاه آخر رسیدید می توانید از تاکسی یا آژانس برای رسیدن به فرودگاه استفاده کنید.
3. به کمک تاکسی های مخصوص فرودگاه نیز می توانید خود را به فرودگاه پیام برسانید. تعداد پروازهای فرودگاه کرج محدود است به همین دلیل به صورت موقت حدوداً ۱۰۰ خودرو تاکسی مخصوص فرودگاه در این محوطه وجود دارد.

سایت و راه ها تماس با فرودگاه پیام


برای تماس با فرودگاه پیام می توانید به صورت حضوری به دفتر مرکزی و یا خود فرودگاه مراجعه کنید. در ادامه آدرس این دو مکان ذکر شده است.
دفتر مرکزی این فرودگاه در شهر تهران، خیابان سهروردی شمالی، خیابان توپچی، پلاک ۳ و طبقه زیر همکف واقع شده است.
• شماره تماس دفتر مرکزی: ۸۸۴۶۸۰۱۸-۰۲۱
فرودگاه بین المللی نیز در شهر کرج، مهرشهر، انتهای بلوار ارم، فرودگاه بین المللی و منطقه ویژه اقتصادی پیام واقع شده است.
• شماره تماس فرودگاه (مدیریت ترمینال): ۳۳۲۶۶۰۱۱-۰۲۶ الی ۱۵
• اطلاعات پرواز: ۳۳۲۶۶۱۸۵-۰۲۶
هم چنین با مراجعه به سایت رسمی فرودگاه بین المللی پیام کرج نیز می توانید از اطلاعات پرواز با خبر شوید.
• وبسایت رسمی فرودگاه پیام: https://www.payamaviation.ir
اگر در داخل استان البرز قرار دارید می توانید با شماره گیری ۱۹۹ از برنامه های پرواز و دیگر اطلاعات مربوط به فرودگاه کرج با خبر شوید.


فیلتر نظرات کاربران
امتیاز کاربران

0
عالی
0
خوب
0
متوسط
0
بد
0
خیلی بد
زمان سفر

نوع سفر


نظرات
هنوز هیچ نظری ثبت نشده است