search
menu

کاخ هوا محل جیپور

[ پنهان کردن ]
چرا باید از کاخ هوا محل بازدید داشته باشیم؟
معرفی کاخ هوا محل
تاریخچه کاخ هوا محل
معماری کاخ هوا محل
نحوه دسترسی به کاخ هوا محل در جیپور
ساعت و هزینه بازدید
جاذبه های دیدنی نزدیک به کاخ هوا محل
رستوران های نزدیک به کاخ هوا محل
هتل های نزدیک به کاخ هوا محل

چرا باید از کاخ هوا محل بازدید داشته باشیم؟


کاخ هوا محل در شهر جیپور هندوستان قرار گرفته است و جزو دیدنی ترین و مشهور ترین کاخ های این شهر محسوب می شود. جیپور به عنوان مرکز راجستان چند ساعت با شهر دهلی فاصله دارد و جزو جذاب ترین شهر های هندوستان است که کاخ ها و قصرهای سلطنتی در این شهر به چشم می خورند، یکی از دیگری زیباتر است. این شهر در واقع بخشی از مثلث طلایی توریستی کشور هندوستان محسوب می شود که سالانه گردشگران زیادی را به خرید بلیط هواپیما مشتاق می کند. کاخ زیبای صورتی رنگ هوا محل که به قصر بادها نیز معروف است، یکی از متفاوت ترین کاخ های جهان شناخته شده است و هوا در اسم این کاخ به معنی ورود راحت بادها به داخل کاخ است. کاخ هوا محل به شکل هرم با ارتفاع ۱۵ متر و تعداد زیادی پنجره ساخته شده است و در حال حاضر نیز این کاخ شامل چندین ساختمان و یک موزه است.
کاخ هوا محل جیپور

معرفی کاخ هوا محل


رنگ صورتی این کاخ بسیار دلرباست که به دلیل استفاده از شن های ریز سرخ و صورتی در مصالح بکار رفته موقع ساخت است. در کاخ Hawa Mahal هزاران پنجره کوچک و بزرگ را خواهید دید که باعث تهویه همیشگی کاخ می شوند؛ به طور دقیق این کاخ دارای ۹۵۳ پنجره است که برای حفاظت از حریم شخصی شاه و خانواده کاربرد داشته اند. ایده ساخت این کاخ بدین صورت بوده است تا همسران و فرزندان شاه به راحتی از پنجره های کاخ بیرون را تماشا کنند، زیرا زنان دربار حق خروج از کاخ و حضور در اماکن عمومی را نداشتند. به همین خاطر شاه تصمیم گرفت تا با ساخت چنین کاخی زنان از طریق پنجره های متعدد زندگی بیرون از کاخ را تماشا کنند بدون آنکه کسی آن ها را از بیرون ببیند.

تاریخچه کاخ هوا محل


کاخ هوا محل با نمای خاص خود در قسمت جنوبی شهر جیپور قرار گرفته است و جزو جاذبه های گردشگری مشهور در سال های اخیر شناخته شده است.ساخت دقیق این کاخ به دستور پادشاه وقت، مهاراجه ساوای سین برای گسترش بخش زنانه قصر شهر به سال ۱۷۹۹ میلادی برمی گردد. طراحی ساخت این کاخ نیز مربوط به هنرمند معروفی به نام لال چاند بوده است که طرح ۵ طبقه ای به ین کاخ داده است. با اینکه معماری کاه هوا محل الهام گرفته از کاخ دیگری به نام ختری محل است، اما شهرت این کاخ بسیار بیشتر است.
کاخ هوا محل جیپور

معماری کاخ هوا محل


همانگونه که اشاره شد این کاخ دارای ۵ طبقه است، ولی فقط ۳ طبقه از آن قابل استفاده بوده و دو طبقه بالایی به علت سقف بسیار کوتاهشان بلا استفاده بودند، اما این دو طبقه برای نمای هرمی کاخ بسیار اهمیت دارند، در واقع زیبایی کاخ در همان دو طبقه با سقف های کوتاه است. هر ۹۵۳ پنجره این کاخ با مشبک کاری زیبا شباهت زیادی به کندوی زنبور عسل دارند، همچنین در این کاخ زیبا گچ ‌بری ‌های بسیار ظریفی کار شده است که در هنگام طلوع آفتاب به دلیل درخشش این کاخ بسیار دیدنی است، پیشنهاد می کنیم تماشای این صحنه را از دست ندهید. این کاخ بسیار خنک است، دلیلش نیز به طراحی خاص آن برمی گردد که ورودی کاخ در پشت ساختمان قرار گرفته است و اول باید به قسمت پشتی کاخ بروید. در قسمت ورودی ساختمان درب بزرگی وجود دارد که به یک حیاط مرکزی ختم می شود. علاوه بر ساختمان های متعددی که در این کاخ وجود دارند، موزه ای نیز در این مجموعه قرار گرفته است. در سال ۲۰۰۶ میلادی بعد از یک وقفه ۵۰ ساله این کاخ مورد بازسازی قرار گرفت و چندین قسمت نیزنوساز محسوب می شوند.
کاخ هوا محل جیپور

نحوه دسترسی به کاخ هوا محل در جیپور


کاخ هوا محل در جنوب شهر جیپور و در تقاطع جاده اصلی بادی چاوپاد در میدان بیگ فور قرار گرفته است. در این قسمت باید به راست بپیچید و بعد از پیمودن چند قدم به سمت راست به داخل کوچه بروید. تابلوی‌های بزرگ نیز در مسیر شما را راهنمایی می‌کنند. ورودی کاخ نیز در پشت ساختمان قرار دارد، بنابراین شما می توانید با کلیه وسایل نقلیه عمومی از این کاخ زیبا دیدن نمایید.

ساعت و هزینه بازدید


برای بازدید از این کاخ با شکوه می توانید همه روزه از ساعت ۹ صبح الی ۵ عصر مراجعه کنید و با پرداخت هزینه ورودی از این کاخ بی نظیر بازدید کرده و از زیبایی هایش مدهوش شوید. توجه داشته باشید که بلیط ورودی این کاخ به مدت دو روز اعتبار دارند و برای بازدید از مجموعه اطراف کاخ هوا محل کاربرد دارند و یک تا دو ساعت برای بازدید از کاخ و موزه داخل این مجموعه کافی است.
کاخ هوا محل جیپور
هنگام شب نیز این کاخ با نورپردازی خیره ‌کننده بسیار دیدنی است، پس فرصت دیدن این کاخ را در شب هم از دست ندهید. همان طور که اشاره شد، در کاخ هوا محل جیپور یک موزه کوچک و جذابی نیز وجود دارد که هر هفته از روز شنبه تا پنج شنبه برای بازدید باز است. در موزه کاخ هوا محل جیپور، نقاشی های زیبایی نگهداری می شود که ارزش تاریخی بسیار زیادی دارند و همگی نشان دهنده فرهنگ غنی هندوستان هستند. بنابراین هنگام بازدید از این کاخ زیبا، حتما از این موزه نیز بازدید کنید تا با فرهنگ هندوستان بیشتر آشنا شوید.

جاذبه های دیدنی نزدیک به کاخ هوا محل


رصد خانه جانتار مانتار: ۱ کیلومتر
کاخ شهر: ۱ کیلومتر
موزه آلبرت هال: ۲ کیلومتر
باغ وحش جیپور: ۲ کیلومتر
کاه جال محل: ۴.۴ کیلومتر
قلعه آمبر: ۸.۲ کیلومتر

رستوران های نزدیک به کاخ هوا محل


کافه آرت: ۴۰۰ متر
رستوران برادری: ۵۰۰ متر
کافه رستوران تاتو: ۵۰۰ متر
رستوران مرغ ساجی کابل: ۹۰۰ متر
رستوران رام دو: ۱ کیلومتر

هتل های نزدیک به کاخ هوا محل


هتل سیملا: ۶۵۰ متر
هتل کایلاش: ۷۰۰ متر
هتل وراثت محل: ۱ کیلومتر
هتل ال ام بی: ۱.۵ کیلومتر
هتل کارنوت محل: ۱.۵ کیلومتر
هتل سوئیت دیریم: ۲ کیلومتر
فیلتر نظرات کاربران
امتیاز کاربران

0
عالی
0
خوب
0
متوسط
0
بد
0
خیلی بد
زمان سفر

نوع سفر


نظرات
هنوز هیچ نظری ثبت نشده است