search
menu

زیباترین جاذبه‌های گردشگری نخجوان در آذربایجان

[ پنهان کردن ]
مقبره مؤمنه خاتون
دریاچه باتابات نخجوان
موزه قوچ‌های سنگی نخجوان
غار اصحاب کهف
مقبره حسین جاوید
موزه دولتی فرش نخجوان (خان سارایی)
آرامگاه و مقبره یوسف بن کوسیر
مقبره و آرامگاه قره باغلار
مسجد جامع رسول الله
مقبره حضرت نوح (ع)
موزه تاریخ و مردم شناسی نخجوان
برج ساعت شهر نخجوان
برج آلینجا
چشمه سیراب
یاد بود دده قورقود
یکی از توابع خود مختار جمهوری نخجوان که شامل ۸ شهر و ۲۰۳ روستا می‌شود شهر نخجوان واقع در کشور آذربایجان است. این شهر که در مرکزیت جمهوری نخجوان واقع شده از شهرهای مهم و پر جمعیت جمهوری آذربایجان است. گردشگران و توریست‌هایی که تا به حال به نخجوان سفر کرده‌اند آن را یکی از زیباترین مقاصد شرقی جهان می‌دانند. اگر شما هم تصمیم دارید یک مسافرت ایده آل از هر نظر را تجربه کنید می‌توانید با خرید اینترنتی بلیط هواپیما هم در هزینه‌ها صرفه جویی کرده و هم چند روزی را به دور از دغدغه‌ها و روزمرگی در شهر نخجوان سپری کنید.
این شهر دیدنی‌ها و جاذبه‌های گردشگری متعددی دارد که در ادامه می‌خواهیم به هر چیزی که لازم است درباره آن بدانید بپردازیم. البته قبل از هر چیز باید بگوییم که شهر نخجوان شهری کوچک با مساحت ۱۲ تا ۱۵ کیلومتر مربع است که بازدید از آن تنها به دو الی سه روز زمان احتیاج دارد. به همین علت می‌توانید با یک برنامه ریزی مناسب از تمام جاذبه‌های گردشگری شهر نخجوان دیدن کنید. این شهر غارهای نمکی و چشمه‌های معدنی فراوانی دارد که هر کدام می‌تواند ساعاتی از سفر شما را به خود اختصاص دهد. این یادداشت برای انتخاب تور گردشگری نخجوان نیز می‌تواند شما را یاری دهد. اگر می‌خواهید این شهر تاریخی را بیشتر بشناسید تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.
زیباترین جاذبه‌های گردشگری نخجوان در آذربایجان

مقبره مؤمنه خاتون


در اولین قسمت از معرفی جاهای دیدنی شهر نخجوان باید از نماد این شهر نام برد. مؤمنه خاتون همسر بنیان‌گذار سلسله اتابکان آذربایجان بوده و مقبره او امروزه یکی از مهم‌ترین مناطق گردشگری نخجوان به شمار می‌رود. مقبره مؤمنه خاتون در سال ۱۹۹۸ در سازمان جهانی یونسکو به ثبت رسید و با توجه به اهمیت تاریخی و فرهنگی بالای خود منطقه مناسبی برای گشت و گذار است. در زمان ورود به این آرامگاه می‌توانید ظرافت ساخت و خط‌های کوفی حک شده روی مصالح را ببینید. این مقبره به قدری برای جامعه تاریخی و فرهنگی مهم است که در سال ۱۹۹۶ تا سال ۲۰۰۶ تصویرش روی اسکناس چاپ می‌شد. منطقه گردشگری مؤمنه خاتون شامل دو بخش است که شامل برج مؤمنه خاتون و محوطه مقبره می‌شود.
نشانی: کشور آذربایجان، شهر نخجوان، خیابان نظامی گنجوی
زیباترین جاذبه‌های گردشگری نخجوان در آذربایجان

دریاچه باتابات نخجوان


دریاچه باتابات نخجوان می‌تواند تمام چیزی را که از یک پیک نیک می‌خواهید را برایتان رقم بزند بدون اینکه ذره‌ای خسته شوید. این دریاچه با زیبایی‌های بصری خود یکی دیگر از مناطق توریستی محبوب به شمار می‌رود. باتابات در ۶۲ کیلومتری شمال شرقی کوه‌های قفقاز کوچک قرار داشته و مراکز اقامتی و امکانات رفاهی متعددی در نزدیکی آن تأسیس‌شده و خیال شما را بابت برطرف کردن نیازهای اصلی راحت می‌کند. در این منطقه ‌می‌توانید یک روز خوب را در کنار دوستان و عزیزانتان تجربه کنید.
نشانی: کشور آذربایجان، شهر نخجوان، ۶۲ کیلومتری شمال شرقی کوه‌های قفقاز کوچک

موزه قوچ‌های سنگی نخجوان


پس از بازدید از آرامگاه مؤمنه خاتون کمی مسیرتان را ادامه بدهید تا به موزه قوچ‌های سنگی نخجوان برسید. اینم موزه در فضای باز و محوطه‌ای شبیه به پارک واقع شده و همین موضوع می‌تواند بازدید از آن را برایتان آسان‌تر کند. در حین بازدید از قوچ‌های سنگی می‌توانید از چشم اندازهای طبیعی کوه آرارات که در رو به روی شما قرار گرفته استفاده کنید. این مکان لحظات خاص و منحصر به فردی را برایتان به ارمغان می‌آورد. اگر با تهیه بلیط هواپیما نخجوان به این قسمت از آذربایجان سفر کردید موزه قوچ‌های سنگی را در لیست بازدید خود قرار دهید.
نشانی: کشور آذربایجان، شهر نخجوان، واقع در نزدیکی آرامگاه مؤمنه خاتون
زیباترین جاذبه‌های گردشگری نخجوان در آذربایجان

غار اصحاب کهف


همه ما داستان چند مسیحی مؤمن که از آزار و اذیت دشمنان به سمت غار پناه بردند و بعد از سیصد سال خواب بیدار شدند و خود را درون عصری دیگر دیدند را شنیده‌ایم. محققان و پژوهشگران هنوز نمی‌دانند که محل دقیق قرار گیری غار در کجای جهان است اما تا به امروز چند غار به نام اصحاب کهف در اردن، ترکیه، آذربایجان، فلسطین و سوریه نسبت داده شده که یکی از آن‌ها را در نخجوان در دسترس داریم.
نشانی: کشور آذربایجان، شهر نخجوان، ۱۸ کیلومتری شمال شرق شهر نخجوان

مقبره حسین جاوید


یکی دیگر از جاهای دیدنی نخجوان مقبره حسین جاوید است. این مقبره علاوه بر ارزش معنوی بالای خود، برای افرادی که به هنر علاقه‌مند هستند نیز جذابیت دارد. حسین جاوید یکی از شعرای ترک بوده که در نخجوان به دنیا آمده و آثار و نوشته‌های وی در همین شهر نگهداری می‌شود. همسر و فرزند حسین جاوید در سردابه‌هایی که در بالا و پایین این بنا قرار دارد به خاک سپرده شدند. اگر در بحث معماری آشنایی سطحی داشته باشید احتمال دارد که نام راسیم علی اف به گوشتان خورده باشد. این فرد معمار بزرگی بوده و وظیفه ساخت بنا را بر عهده داشته است. ناگفته نماند که در معماری این سازه مهم، مجسمه سازی بزرگ مثل عمر الداراف نقش مؤثری ایفا کرده است.
نشانی: کشور آذربایجان، شهر نخجوان، استقلال
زیباترین جاذبه‌های گردشگری نخجوان در آذربایجان

موزه دولتی فرش نخجوان (خان سارایی)


موزه دولتی فرش نخجوان یکی دیگر از مناطق گردشگری در شهر نخجوان بوده و محل ادغام تاریخ و هنر است. اگر به این شهر سفر کردید از عمارت خان سارایی یا همان موزه دولتی فرش دیدن کنید. در این موزه صدها فرش قدیمی، با بافت سنتی دیده می‌شود که می‌تواند به نوبه خود خاص و جالب باشد. فرش‌ها، پارچه‌ها، کیف‌ها، چنته‌ها، خورجین‌ها و هر چیز دیگری که در این موزه وجود دارند همگی با طرح و نقشی متفاوت در تابلوهایی قدی به نمایش گذاشته شده‌اند. موزه دولتی فرش نخجوان در سال ۱۹۹۸ میلادی تأسیس شد و از آن پس به عنوان جاذبه‌ای تاریخی و فرهنگی در دسترس گردشگران قرار گرفت.
نشانی: کشور آذربایجان، شهر نخجوان، حیدر علی اف

آرامگاه و مقبره یوسف بن کوسیر


در دیگر مناطق دیدنی نخجوان می‌توان به آرامگاه یوسف بن کوسیر اوغلو اشاره داشت. این آرامگاه توسط معماری مطرح به نام عجمی ابوبکر اوفلو نخجوانی ساخته شده و که به بنیان گذار مدرسه معماری نخجوان نیز مشهور است. این نما در سال ۱۱۶۲ ساخته شد و در سال ۲۰۰۱ توسط منابع تاریخی مورد بازسازی قرار گرفت. این مقبره به شکل هرمی ساخته شده و گنبدی شکل نیست. البته مردم بومی این مقبره به نام گنبد اجدادی می‌شناسند که از یک ایوان زیر زمینی و یک مقبره تشکیل شده است.
نشانی: کشور آذربایجان، شهر نخجوان
زیباترین جاذبه‌های گردشگری نخجوان در آذربایجان

مقبره و آرامگاه قره باغلار


این مقبره در روستای قره باغلار واقع شده و در منطقه کنگرلی قابل دسترسی است. این مقبره یکی از آثار هنری مدرسه معماری شرقی به شمار رفته و در ساخت آن از دقت بالایی بهره گرفته شده است. آرامگاه قره باغلار به دست معمار ماهری به نام احمد ایوب الحافط نخجوانی ساخته شده است. قدمت این مقبره به دهه ۳۰ در قرن ۱۴ برمی‌گردد. در بازدید از آرامگاه قره باغلار می‌توانید یک مقبره، یک گنبد همراه با دو مناره ببینید که در درون محوطه‌ای زیبا با کف پوش سنگی قرار گرفته‌اند. در این مقبره می‌توانید با کتیبه‌ها، حکاکی‌ها و آثار به جا مانده از آن دوران نیز آشنا شوید.
نشانی: کشور آذربایجان، شهر نخجوان، روستای قره باغلار

مسجد جامع رسول الله


مسجد جامع رسول الله تمام تصوری که از یک مسجد دارید را از بین برده و شما را با نوع خاصی از معماری سنتی آشنا می‌کند. این مسجد در نمای بیرونی از آجرهایی که متعلق به ایران است استفاده کرده و همانند یک اثر هنری به نمایش درآمده است. مسجد جامع رسول الله به شکل یک هشت ضلعی بوده و دلیل ساخت آن به صورت هشت ضلعی را قداست عدد ۸ برای اهالی نخجوان می‌دانند. این مسجد با جلوه‌های بصری متعدد هر گردشگری را محو تماشای خود می‌کند.
نشانی: کشور آذربایجان، شهر نخجوان، شهرستان شاه بوز

مقبره حضرت نوح (ع)


این مقبره در قسمت جنوبی شهر نخجوان قرار گرفته و طی افسانه‌های گفته شده حدود ۷۵۰۰ سال قدمت دارد. این افسانه که حاکی از این است که طی طوفانی که کل جهان را فرا گرفته بود کشتی نوح و همراهانش برای اولین بار در این شهر فرود آمد و مردم زندگی خود را در آن‌ جا ادامه دادند. اگر به معنی کلمه نخجوان نیز توجه کنیم، می‌توانیم ریشه‌ای را پیدا کنیم که بر این موضوع دلالت دارد. این مقبره امروزه یکی از پر بازدیدترین مناطق گردشگری شهر نخجوان به شمار رفته و در سال‌های اخیر توسط پژوهشگران مورد بازسازی قرار گرفته است.
نشانی: کشور آذربایجان، شهر نخجوان
زیباترین جاذبه‌های گردشگری نخجوان در آذربایجان

موزه تاریخ و مردم شناسی نخجوان


موزه‌ها می‌توانند در مدت زمان کوتاهی ما را در جریان و سیر تحول هر شهر یا کشوری قرار دهند. موزه تاریخ و مردم شناسی نخجوان نیز به خوبی از پس این امر برآمده و با گردآوری اشیا، کتیبه‌ها، سکه‌ها و ابزارآلات قدیمی توانسته نقش به سزایی در تعریف تاریخ نخجوان داشته باشد. این موزه در سال ۱۹۲۴ ساخته شده و تا امروز حدود ۵۰ سال از تاریخ این شهر را به نمایش گذاشته است.
نشانی: کشور آذربایجان، شهر نخجوان

برج ساعت شهر نخجوان


یکی دیگر از مناطق دیدنی نخجوان، برج ساعت است. این برج با ۲۱ متر ارتفاع در میدان شهر قرار گرفته و می‌توانید به آسانی به آن دسترسی داشته باشید. ناگفته نماند در کنار این برج هتلی با همین نام واقع شده تا اقامتی ایده آل را برایتان رقم بزند. این هتل دارای چند سالن سینما، سالن بازی کودکان، فواره موزیکال، مرکز خرید، رستوران و جاهای دیگر است است.
نشانی: کشور آذربایجان، شهر نخجوان، مرکز شهر
زیباترین جاذبه‌های گردشگری نخجوان در آذربایجان

برج آلینجا


ارتفاع این برج از سطح دریا حدود ۱۸۱۱ متر بوده و برای آن دسته از افراد مناسب است که به کوهنوردی علاقه‌مند هستند. برج آلینجا در ارتفاعات کوهستان قرار گرفته و حدود نیم ساعت با سرعت متوسط می‌توانید خود را به بالای این برج برسانید. معماری غربی این برج آن را از مناطق دیدنی دیگر شهر نخجوان متمایز کرده است.
نشانی: کشور آذربایجان، شهر نخجوان، غرب روستای خانقاه

چشمه سیراب


چشمه سیراب منطقه‌ای خوش آب و هوا در روستای سیراب است که در شمال شرقی شهر نخجوان قرار گرفته است. جالب است بدانید افراد از این چشمه به درآمدزایی رسیده‌اند. این چشمه توانسته محصول، کارخانه‌ آب معدنی با نام سیراب در سال ۱۹۵۱ را افتتاح شده است را تأمین کند. چشمه سیراب در سال ۲۰۰۳ مجهز به تکنولوژی روز دنیا شد و هنوز به فعالیت خود ادامه می‌دهد.
نشانی: کشور آذربایجان، نخجوان، شهر بابک، روستای سیراب

یاد بود دده قورقود


این فرد، اسطوره‌ای تکرار نشدنی در تاریخ جمهوری آذربایجان است. این مجسمه که در سال ۱۹۹۹ توسط هنرمند مشهور المان جعفراف ساخته شده به عنوان یاد بودی از دده قورقود است. امروزه می‌توانید این مجسمه سه و نیم متری را به صورتی که روی چهار زانو نشسته و در حال تفکر است در بزرگراه حیدر علی اف پیدا کنید.
نشانی: کشور آذربایجان، شهر نخجوان، بزرگراه حیدر علی اف
فیلتر نظرات کاربران
امتیاز کاربران

0
عالی
0
خوب
0
متوسط
0
بد
0
خیلی بد
زمان سفر

نوع سفر


نظرات
هنوز هیچ نظری ثبت نشده است