برای امکانات بیشتر، لطفا وارد حساب کاربری شوید

خرید بلیط هواپیما ایران ایر

با بلیط هواپیما ایران ایر یا هما، می‌توانید به مقاصد داخلی و خارجی متعددی سفر کنید.
یک طرفه
|
رفت و برگشت
مبداء
--
شهر های پر تردد
خارجی
داخلی
مقصد
--
شهر های پر تردد
خارجی
داخلی
تاریخ برگشت
-- --
تاریخ رفت
-- --
۱ مسافر
اکونومی
۱
بزرگسال
۱۲ سال به بالا
۰
کودک
۲ تا ۱۲ سال
۰
نوزاد
زیر ۲ سال

هواپیمایی ایران ایر را می توان نخستین شرکت هواپیمایی ملی ایران دانست که در اسفند سال ۱۳۴۰ تاسیس شده و همچنان نیز فعالیت دارد. زمان شروع به کار این ایرلاین از فروردین سال ۱۳۴۱ گفته می شود. دفتر هواپیمایی شرکت هما یا ایران ایر به عنوان بزرگ ترین شرکت هواپیمایی داخلی در فرودگاه مهرآباد قرار دارد. این شرکت تا سال ۱۳۶۰ به همین نام خوانده می شد اما بعد از انقلاب اسلامی به هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران تغییر نام دارد؛ با این وجود نام بین المللی این شرکت همچنان بی تغییر و به صورت ایران ایر در سطح جهان شهرت دارد. اکنون بیش از ۶۰ درصد سهام و مدیریت این شرکت متعلق به دولت است و بقیه سهام به مردم واگذار گردیده است. در دفتر هواپیمایی ایران ایر بیش از ۹ هزار نفر پرسنل مشغول به فعالیت هستند که شامل ۱۲۰۰ نفر خدمه پرواز، ۱۷۰۰ نفر تکنسین تعمیر و نگهداری هواپیما و حدود ۱۹۰۰ نفر نیز کارمندان بخش خدماتی هستند. بلیط هواپیمای شرکت ایران ایر نسبت به سابقه این شرکت و خدمات ارائه شده از قیمت مناسبی برخوردار است و به بسیاری از مقاصد داخلی و خارجی پرواز دارد. بدین جهت مشتریان زیادی در هنگام سفر و خرید بلیط هواپیما این شرکت را انتخاب می کنند و پرواز ایمنی را تجربه می کنند.

شرکت هواپیمایی ایران ایر نخستین ایرلاین کاملا ایرانی است.

تاریخچه هواپیمایی ایران ایر


اولین شرکت هواپیمایی در ایران به نام ایرانین ایرویز بود که توسط گروهی از تجار و بازرگانان ایرانی در سال ۱۹۴۲ برای جابجایی مسافر و بار در مسیر های داخلی و منطقه ای آغاز به فعالیت کرد. اندکی بعد، در سال ۱۹۵۴ شرکت هواپیمایی خصوصی دیگری با نام پرشین ایرسرویسز (پارس) در تهران در زمینه حمل بار تاسیس شد که بعدها به جابجایی مسافر در خطوط داخلی اقدام و از سال ۱۹۶۰ نیز پرواز های بین المللی در مسیرهای اروپایی را آغاز کرد. در سال ۱۹۶۲ شرکت هواپیمایی ملی ایران (هما) با نام بین المللی IRAN AIR از ادغام این دو شرکت پایه‌گذاری شد و در سال ۱۹۶۴ با عضویت در یاتا اولین پرواز خود را در مسیر تهران – بیروت انجام داد. با شروع دهه ۷۰ میلادی و اضافه شدن چندین هواپیمای بوئینگ به ناوگان هوایی این شرکت وارد دوران طلایی خود شد و با ورود چندین هواپیمای بی نظیر روز به روز توسعه و گسترش یافت. در اواخر دهه ۷۰ به بیش از ۳۰ مقصد داخلی و بین المللی پرواز روزانه انجام می گرفت و در سال ۱۹۷۶ میلادی پس از شرکت استرالیایی کوانتاس عنوان ایمن ترین شرکت هوایی جهان را از آن خود کرد. پس از انقلاب نیز برخی تغییرات در پروازهای بین المللی باعث شد تا تعدادی از پروازها کنسل شود و رفت و آمد به برخی از مقصدها قطع شود. اکنون با پرواز به بیش از ۶۰ مقصد داخلی و خارجی سالانه بیش از ۶ میلیون مسافر را جا به جا می‌کند.

لوگوی شرکت ایران ایر


هما مخفف شده هواپیمایی ملی ایران است و لوگوی این شرکت از طرح پرنده اساطیری هما در تخت جمشید الهام گرفته شده است. این پرنده ۳ ویژگی حیوانات مختلف را دارد؛ سر عقاب، گوش گاو و یال اسب. این نشان به رنگ آبی پررنگ بوده و بر روی دم هواپیماها دیده می شود. این برند زیبا در سال ۲۰۱۳ توسط آژانس خبری حمل و نقل هوایی به دلیل سادگی و جذابیت خاص به عنوان ۳۰ لوگوی برتر هواپیمایی در جهان انتخاب شد.

مقاصد داخلی و خارجی شرکت هواپیمایی ایران ایر


مقاصد داخلی هواپیمایی ایران ایر عبارتند از ارومیه، تبریز، رشت، کرمانشاه، ساری، گرگان، مشهد، بیرجند، کرمان، زاهدان، چابهار، قشم، کیش، بندرلنگه، لار، یزد، بندرعباس، شیراز، بوشهر، آبادان، اهواز، اصفهان، اردبیل و مشهد.
مقاصد خارجی هواپیمایی ایران ایر نیز عبارتند از مقاصد اروپایی مانند مسکو، آنکارا، استانبول، رم، کلن، میلان، وین، هامبورگ، پاریس، آمستردام، لندن، گوتنبرگ، استکهلم و فرانکفورت. مقاصد آسیایی مانند کوالالامپور، دبی، بمبئی، کراچی، پکن، تاشکند، دوحه، کویت، نجف، بیروت، دمشق.

ایران ایر یا هما با سابقه ترین ایرلاین ایرانی است.

کلاس های پروازی هواپیمایی ایران ایر


هما کلاس: یکی از کلاس های ایران ایر است که امکانات و راحتی بیشتری برای مسافران خود فراهم می‌ کند و وعده های غذایی در اختیار میهمانان قرار می‌دهد، همچنین صندلی ها عریض تر و راحت تر هستند. بار مجاز در پرواز خارجی در هما کلاس نیز با پروازهای داخلی متفاوت است.
اکونومی کلاس: صندلی های راحت به همراه یک وعده غذای رایگان از ویژگی های کلاس اکونومی به شمار می رود. میزان بار مجاز کلاس اکونومی ایران ایر نیز در پروازهای مختلف متفاوت است. همچنین کلاس اکونومی به عنوان ارزان ترین نوع بلیط را داراست.

بار مجاز حمل در شرکت هواپیمایی ایران ایر


هر مسافر در پرواز معراج یا ایران ایر خود با کلاس اکونومی و هما کلاس در پروازهای داخلی مجاز به حمل ۲۰ تا ۳۵ کیلوگرم و در پروازهای خارجی نیز ۳۰ تا ۴۵ کیلوگرم است.