برای امکانات بیشتر، لطفا وارد حساب کاربری شوید

قیمت بلیط هواپیما

قیمت بلیط هواپیما برای پروازهای داخلی و خارجی را در سفرمارکت به آسانی جستجو کنید.
یک طرفه
|
رفت و برگشت
مبداء
--
شهر های پر تردد
خارجی
داخلی
مقصد
--
شهر های پر تردد
خارجی
داخلی
تاریخ برگشت
-- --
تاریخ رفت
-- --
۱ مسافر
اکونومی
۱
بزرگسال
۱۲ سال به بالا
۰
کودک
۲ تا ۱۲ سال
۰
نوزاد
زیر ۲ سال

قیمت بلیط هواپیما


بسیاری از مسافران و گردشگرانی که در حال برنامه ریزی سفر خود هستند، بخشی از تصمیم گیری و برنامه ریزی خود را پیرامون قیمت بلیط هواپیما پروازی که قصد خریدش را دارند سپری می‌کنند. اینکه چرا قیمت بلیط اینقدر برای مسافران و گردشگران مهم است، موضوعی است که در این نوشته قرار است به آن بپردازیم. همچنین در این بین نکاتی را خواهیم گفت که احتمالا به شما کمک می کند در زمان برنامه ریزی برای سفر و فراهم آوردن مقدمات آن، قیمت بهینه تری را پیدا کنید.

چرا قیمت پروازهای داخلی و خارجی در برنامه ریزی های سفر مهم است؟


اهمیت دانستن و سنجش قیمت بلیط هواپیما، برای کسانی که قصد سفر به صورت هوایی را دارند، به بحث بودجه سفر مربوط است. هر کسی صرف نظر از انگیزه سفرش (خرید، گردش، کار و غیره) یک بودجه تقریبی برای هزینه های سفرش متصور است. برای نمونه گردشگری را تصور کنید که هدفش از سفر در حوزه گردشگری خرید می‌گنجد. او می‌خواهد در یک فصل حراج به استانبول ترکیه و یا یک شهر منطقه آزاد تجاری مانند کیش و قشم سفر کند. برای او مهم است که هزینه های سفرش از جمله بخش رفت و برگشت را به گونه‌ای تنظیم کند تا از دید اقتصادی، برایش به صرفه باشد. در مثالی دیگر، خانواده ای را تصور کنید که قصد سفر گروهی دارند. برای این گروه هم با توجه به پرتعداد بودن، یک تغییر کوچک در قیمت پرواز داخلی تاثیر زیادی در کل هزینه های سفر ایفا می‌کند.
حتی اگر شما به صورت انفرادی به سفر روید، قیمت کمتر پرواز خارجی می‌تواند به شما کمک کند برای بخش‌های دیگر سفرتان مانند خرید، خرید سوغاتی و رهاورد، تفریح و غیره پول ذخیره کنید.

برای پیدا کردن کمترین قیمت بلیط هواپیما می توانید از سفرمارکت استفاده کنید.

عوامل تاثیرگذار بر قیمت بلیط هواپیما کدامند؟


ارائه خدمات سفر هوایی در زمان های مختلف، دارای قیمت متفاوتی است و یک قیمت ثابت و مشخص ندارد. زیرا بلیط هواپیما به عنوان بخشی از بازار سفر و گردشگری، از عرضه و تقاضا تاثیر می‌پذیرد و دچار نوسان و دگرگونی می‌شود. ما در اینجا برخی از عوامل تغییردهنده نیروهای عرضه و تقاضا در بازار بلیط هواپیما در بازه زمانی کوتاه مدت بررسی می‌کنیم.
زمان یکی از مهمترین عوامل در تغییر عرضه و تقاضا و در نتیجه پدید آمدن بلیط هواپیما ارزان و تغییر نرخ بلیط هواپیما است. برای نمونه در پایان هفته و در تعطیلات چند روزه، تقاضا برای خرید بلیط هواپیما افزایش می‌یابد. در مقیاس فصلی، فصل های اوج سفر به مقاصد مختلف با رشد تقاضا همراهند و بالعکس. برای نمونه تقاضا برای خرید بلیط هواپیما کیش در تابستان بسیار کمتر از زمستان است. پس طبیعی است قیمت بلیط پرواز و تور مسافرتی کیش، شهرهای جنوبی، دبی و دیگر کشورهای با اقلیم مشابه در زمستان، بیشتر از تابستان باشد.
عنصر زمان آنقدر در تغییر نرخ بلیط موثر است که حتی ساعت پرواز می‌تواند قیمت آن را تغییر دهد. زیرا زمان رسیدن مسافران به مقصد در برنامه ریزی سفرشان موثر است. از همین رو برخی ساعت های پرواز بنا به مقاصد مختلف سفر، متقاضیان بیشتر و در پی آن، قیمت بالاتری هم دارند.
گروه دیگر عوامل موثر بر قیمت بلیط هواپیما، مختصات و نوع خدماتی است که یک شرکت هواپیمایی به مسافران عرضه می‌کند. برای مثال ایرلاینی که از هواپیماهای مدرن تری بهره می‌برد و خدمات رفاهی بیشتری به مسافرانش عرضه می‌کند نرخ پروازهایش هم بیشتر است. کلاس های پروازی هم در همین گروه از عوامل می‌گنجند. به همین دلیل است که کلاس های پروازی بیزنس و فرست کلس (درجه یک) قیمت بلیط هواپیما بسیار بالاتری دارند.

چرا نرخ پرواز های داخلی و خارجی به صورت دوره ای افزایش می یابد؟


آنچه که در بند قبل گفتیم، درباره تغییر نرخ بلیط هواپیما در مقیاس کوتاه مدت و در اثر تغییر تقاضا بود. اما در مقیاس بلندمدت، عوامل دیگری هستند که موجب نوسان و رشد قیمت بلیط هواپیما می‌شوند. برای نمونه، تورم عمومی همانگونه که موجب رشد قیمت همه کالاها و خدمات می‌شود، هزینه خدمات رفاهی هواپیما، هزینه های تعمیر و نگهداری و دیگر هزینه های جانبی را هم زیاد می‌کند. افزایش قیمت بنزین هواپیما به عنوان مهمترین کالای مصرفی صنعت هوانوردی، دیگر عاملی است که قیمت بلیط هواپیما را دستخوش تغییر می‌سازد.

چرا یک پرواز مشخص با چند قیمت متفاوت عرضه می شود؟


برای اینکه دلیل این پدیده را بدانیم که چرا یک پرواز مشخص یک ایرلاین که از یک مبدا مشخص به یک مقصد در زمان مشخصی صورت می‌پذیرد، قیمت های متفاوتی دارد، نیاز است تا کمی بیشتر با ساختار اقتصادی بازار بلیط هواپیما و صنعت هوانوردی تجاری آشنا شویم.
وظیفه عملیاتی جا به جایی مسافران به صورت هوایی توسط شرکت های هواپیمایی یا ایرلاین ها صورت می‌پذیرد. خطوط هواپیمایی دارای تعدادی هواپیما هستند و مسافران را در بین فرودگاه های شهرهای مختلف جا به جا می‌کنند. معمولا ایرلاین ها خود به طور مستقیم بلیط پرواز خود یا به اصطلاح صندلی های پرواز را می‌فروشند. اما بخش بزرگی از فرایند عرضه بلیط هواپیما از طریق بنگاه های واسطه ای مانند آژانس های مسافرتی، شرکت های خدمات گردشگری و سایت های اینترنتی فروش بلیط هواپیما انجام می‌شود. به عبارتی این شرکت های خدمات گردشگری، بازوی فروش، تبلیغات و بازاریابی ایرلاین ها هستند.
این آژانس های مسافرتی و سایت های فروش آنلاین بلیط هواپیما به عنوان بنگاه های اقتصادی حاشیه سود و هزینه های جاری خود را دارند و آن را روی قیمت بلیط هواپیما که به کاربران عرضه می‌کنند لحاظ می‌کنند. تفاوت همین عوامل است که موجب می‌شود قیمت بلیط هواپیما آژانس شماره ۱ با قیمت بلیط آژانس شماره ۲ تفاوت داشته باشد.

قیمت پروازهای داخلی و خارجی را با سفرمارکت دنبال و رصد کنید.

چگونه کمترین قیمت بلیط هواپیما را پیدا کنیم؟


بر اساس آنچه در بالا گفتیم، طیف متنوعی از بلیط هواپیما با قیمت های متفاوت وجود دارد. حال پرسش اصلی اینست که مسافران و گردشگران در برنامه ریزی های سفر خود چگونه باید بهینه ترین و مناسب ترین پرواز را با بهترین قیمت پیدا کنند؟ تنوع زیاد پروازها از یک سو و نرخ های متفاوت عرضه‌کنندگان و تامین کنندگان بلیط هواپیما از سوی دیگر، موجب سردرگمی مسافران و دشوار شدن انتخاب بلیط هواپیما مناسب می‌شود.
پس چه باید کرد؟ استفاده از یک موتور جستجو تخصصی بلیط هواپیما می‌تواند بخش بزرگی از این مشکل را برطرف کند. یک موتور جستجو بلیط هواپیما مانند سفرمارکت، قیمت همه تامین کنندگان حاضر در بازار برای همه پروازهای موجود بین دو مقصد خاص در تاریخ مشخص را گردآوری و در یکجا به کاربران نمایش می‌دهد. مسافران می‌توانند سپس با مقایسه یکجای همه نرخ ها و همه پروازها، بهترین گزینه را انتخاب و بلیط هواپیما مورد نظرشان را بدون واسطه و تغییر قیمت، مستقیم از تامین کننده (آژانس مسافرتی یا سایت فروش بلیط) مورد نظرشان خریداری کنند.