search
menu

موزه های مشهد

[ پنهان کردن ]
چرا بازدید از موزه های مشهد پیشنهاد می شود؟
باغ موزه نادری (Tomb of Nader Shah)
موزه بزرگ خراسان (Great Museum of Khorasan)
مجموعه موزه های آستان قدس رضوی (Astan Quds Razavi Museums)
موزه توس (Tous Museum)
موزه آیین های پهلوانی مشهد (Museum of heroic faith)
موزه آب (Water Museum)
موزه نان (Bread Museum)
مشهد دومین شهر بزرگ بعد از تهران و مرکز معنوی ایران، در شمال شرقی استان خراسان واقع شده است. مشهد از نظر تاریخی یک شهر ترانزیتی مهم در امتداد جاده ابریشم و به معنای مکان شهادت است. این شهر بیشتر شهرت خود را به علت جای دادن مقبره امام رضا، امام هشتم شیعیان به دست آورده است. آستان قدس رضوی به عنوان یکی از باشکوه ترین مکان های مذهبی ایران، نماد مشهد است که در آن هنر و آیین اسلامی با یکدیگر پیوند دارند. از جاذبه های گردشگری این شهر می توان به وجود اماکن تاریخی، طبیعی و موزه ها اشاره کرد که مورد توجه گردشگران بسیاری قرار گرفته است. اگر قصد خرید بلیط هواپیما مشهد و سفر به این شهر مقدس را داشته باشید، پیشنهاد می شود که حتما در کنار سایر جاذبه های گردشگری و طبیعی از موزه های آن نیز دیدن کنید که در ادامه به معرفی چند مورد ا آن ها خواهیم پرداخت.

چرا بازدید از موزه های مشهد پیشنهاد می شود؟


• بازدید از این موزه ها برای دوستداران تاریخ و فرهنگ گزینه مناسبی است و یکی از تاریخی‌ترین جاهای دیدنی مشهد محسوب می‌شوند.
• معماری خاص و بی نظیر هر کدام از این موزه ها نظر هر بیننده ای را جلب می کند.

باغ موزه نادری (Tomb of Nader Shah)


باغ موزه نادری که آرامگاه نادر شاه افشار در آن قرار دارد بعد از آرامگاه امام رضا (ع) دومین مکان گردشگری مهم در مشهد است که از سال ۱۳۳۶ تا ۱۳۴۲ ساخته شده و در باغی با مساحت ۱۴۴۰۰ متر مربع در ضلع شمال غربی تقاطع شهدا واقع شده است. گفته می شود که نادر شاه خود دستور ساخت باغ و مقبره ای در مشهد را داده است. این باغ موزه علاوه بر مقبره، دارای دو تالار موزه نیز است که در تالار اول آن ابزار آلات جنگی مربوط به دوران مختلف، لباس های ارتش از دوران افشار، وسایل سوارکاری، شمشیرهای طلاکوب و مجموعه ای از اشیای مربوط به هزاره قبل از تولد مسیح وجود دارد و برای بازدید عموم به نمایش گذاشته شده اند. در تالار دوم عکس ها و اسنادی به صورت مکتوب وجود دارد که جنگ های تاریخی نادر شاه را توضیح می دهد.
مجسمه نادرشاه سوار بر اسب خود که سه نفر همراه او بودند، سکویی با دوازده پله و مقبره از جاذبه های این باغ است. این مجسمه توسط مجسمه ساز مشهور ابوالحسن صدیقی ساخته شده است. مواد به کار رفته در آرامگاه نادرشاه به طور کلی از کوهسنگی جمع آوری شده است. سقف مقبره به صورت هوشمندانه به صورت چادر طراحی شده است زیرا نادرشاه در چادر عشایری متولد و کشته شده است. دیوارهای داخلی مقبره از سنگ مرمر قرمز مراغه ساخته شده است. به عنوان یکی از سرگرمی های این موزه، بازدید کنندگان می توانند لباس های ارتش شبیه لباس سربازان افشار را بپوشند و عکس بگیرند. غرفه های صنایع دستی در ضلع شرقی باغ وجود دارند که امکان بازدید و خرید از آن ها فراهم شده است.
آدرس: مشهد، چهارراه شهدا، آرامگاه نادر، باغ موزه نادری
ساعت بازدید: بازدید کنندگان می توانند همه روزه از ساعت ۹ صبح الی ۵ عصر از این موزه بازدید کنند.
موزه های مشهد

موزه بزرگ خراسان (Great Museum of Khorasan)


موزه بزرگ خراسان یکی از مکانهای تاریخی و گردشگری در مشهد است. این موزه توسط دکتر محمد امین میرفندرسکی در پارک کوهسنگی ساخته شده و در سال ۱۳۹۳ افتتاح شده است. این سازه دومین ساختمان تخصصی در ایران است که برای موزه ساخته شده است. موزه بزرگ خراسان شامل قسمت های زیراست:
محلی برای نگهداری اشیا ی تاریخی و تزئینات معماری
سالن کنفرانس
کتابخانه تخصصی
سالن های موزه
برای بازدید از اشیای موزه باید به طبقات همکف تا دوم بروید. این مکان دارای اشیای بسیار جالبی از سراسر ایران باستان است. همچنین دارای نمایشگاهی از جواهرات سنگ از سراسر جهان است. کارهای سفالی و فلزی خراسان، کتیبه های آجری از سلسله ساسانیان، نقش برجسته سنگی دوران اسلامی و آسیاب بادی در موزه بزرگ خراسان نگهداری می شوند. همچنین، آثار نفیسی از شاهنامه، نسخه های خطی قرآن و لباس مردم خراسان جنوبی در موزه وجود دارد.
آدرس: پارک کوهسنگی مشهد
ساعت بازدید: همه روزه از ساعت ۹ صبح الی ۷ عصر می توانید از موزه بزرگ خراسان دیدن کنید.

مجموعه موزه های آستان قدس رضوی (Astan Quds Razavi Museums)


موزه آستان قدس رضوی دارای سه موزه است که شامل موزه های مرکزی، ملک آباد و گنجینه قرآن است. ساختمان های این موزه شش قرن از معماری اسلامی ایران را نشان می دهند. در این موزه مجموعه ای از قرآن های با ارزش، کتاب های باستانی و نمونه های باستانی از صفحات قرآن نسبت به دوره اولیه اسلام به نمایش گذاشته شده است. اینها بیشتر به خط کوفی است و روی پوست های گوزن نوشته شده است. کتیبه هایی به رنگ طلایی در این موزه به نمایش درآمده اند که به خط کوفی توسط علی رضا عباسی در عصر صفویه نوشته شده است. سایر موارد خوشنویسی مانند آثار استاد میرعماد، استاد احمد نیریزی و استاد کلهر در موزه وجود دارد. سایر مواد مورد توجه در این موزه منسوجات بافته شده است که دارای ارزش بسیار زیادی است و مربوط به قرن ۱۱-۱۳ هجری قمری است. فرش ها و قالیچه هایی مربوط به دوران صفویه نیز در موزه وجود دارد. ساختمان موزه فرش در سال ۱۳۹۰ افتتاح شد و دارای سه طبقه است. حمام مهدی قلی بیگ توسط مهدی قلی بیگ جانی به آستان قدس رضوی اهدا شده است و از سال ۱۳۸۵ تغییر کاربری داده و به یکی از موزه های مشهد تبدیل شده است که در آن وسایل حمام، لوازم آرایش، ظرف ها و نقاشی های قهوه خانه ای نگهداری می شوند.
آدرس: استان خراسان رضوی، مشهد، حرم مطهر امام رضا، صحن کوثر
ساعت بازدید: به جز روزهای جمعه، همه روزه از ساعت ۸ صبح الی ۸:۴۵ عصر می توانید از این موزه دیدن کنید. ساعات کاری موزه در روزهای جمعه از ساعت ۸ صبح تا ۱۰ شب است.
موزه های مشهد

موزه توس (Tous Museum)


موزه توس در ۲۹ کیلومتری شمال غربی مشهد مقدس، در شمال شرقی ایران و در جاده مشهد - قوچان واقع شده است. این مکان تاریخی آرامگاه شاعر بزرگ ایرانی، فردوسی، را در خود جای داده است. طراحی این موزه به دست هوشنگ سیحون معمار ایرانی در سال ۱۳۴۷ انجام گرفته است و در سال ۱۳۶۱ از چایخانه سنتی به موزه امروزی تغییر کاربری داده است. موزه توس به چهار بخش اصلی تقسیم شده است: بخش اول این موزه آثار باستان شناسی را که از توس به دست آمده و شامل انواع سفال های اوایل دوره اسلامی است به نمایش می گذارد. بخش دوم متجلی شاهنامه حماسی است مانند سپر، نیزه، تیر و کمان. بخش سوم مصنوعات مخصوصاً سفال های لعاب دار دوره فردوسی را نشان می دهد و بخش چهارم شامل اشیای مختلفی اعم ازفرش، قالیچه و نشانه های مرتبط با فردوسی است.
آدرس: خراسان رضوی، مشهد، کیلومتر ۲۰ آزاد راه کنار گذر شمالی، شهر توس
ساعت بازدید: علاقمندان می توانند از ساعت ۸ صبح الی ۵ عصر از این مجموعه زیبا بازدید کنند.

موزه آیین های پهلوانی مشهد (Museum of heroic faith)


موزه آیین های پهلوانی مشهد یا موزه شه لافتی از مشهور ترین موزه های مشهد است. مرشد علی اکبر قاسمی این موزه را در سال ۱۳۸۴ افتتاح کرد. این موزه کوچک خصوصی دارای دری کوچک با ارتفاع کم است و عتیقه های بسیاری را در خود جای داده است. این موزه دارای بخش های زورخانه، لنگری و مطبخ خانه است. وسایل ورزشی پهلوانان و عکس ها و تصاویر در بخش زورخانه قرار دارد.
آدرس: مشهد، جاده آرامگاه، بلوار شاهنامه، چهار برج، بهار ۲۴
ساعت بازدید: این موزه همه روزه به جز پنج شنبه ها از ساعت ۹ صبح الی ۹ شب پذیرای علاقمندان است. موزه پنج شنبه ها ۲۴ ساعته باز است.

موزه آب (Water Museum)


از دیگر دیدنی ها و جاذبه های گردشگری مشهد می توان به موزه آب اشاره کرد. این موزه در سال ۱۳۷۸ توسط اداره آب منطقه ای خراسان رضوی افتتاح شد. در این موزه سازه های قدیمی و تاریخی آبی مانند سدها، قنات ها و آب انبارها معرفی شده اند.
آدرس: مشهد، بلوار سازمان آب، اداره آب منطقه ای خراسان
ساعت بازدید: بازدید از موزه آب از ساعت ۸ صبح تا ۲ بعد از ظهر امکان پذیر است.
موزه های مشهد

موزه نان (Bread Museum)


موزه نان از اولین موزه های تخصصی کشور و خاورمیانه است که در سال ۱۳۹۰ افتتاح شد. این موزه از بخش های مختلفی از جمله غرفه کشاورزی، آسیاب بانی، آتش و رقص اپر تشکیل شده است.
آدرس: مشهد، کیلومتر ۱۷ بزرگراه آسیایی، بعد از سه راه فردوسی، کوچه شهید یزدی کارخانه گندم دشت
ساعت بازدید: این موزه در روزهای غیر تعطیل از ساعت ۷ صبح تا ۱۴:۳۰ باز است.
فیلتر نظرات کاربران
امتیاز کاربران

0
عالی
0
خوب
0
متوسط
0
بد
0
خیلی بد
زمان سفر

نوع سفر


نظرات
هنوز هیچ نظری ثبت نشده است