search
menu

موزه تاریخ آمل

[ پنهان کردن ]
چرا باید از موزه تاریخ آمل بازدید کنیم؟
تاریخچه موزه تاریخ آمل
بخش های موزه تاریخ آمل
نحوه دسترسی به موزه تاریخ آمل
ساعت و هزینه بازدید
جاذبه های دیدنی نزدیک به موزه تاریخ آمل
رستوران های نزدیک به موزه تاریخ آمل
هتل های نزدیک به موزه تاریخ آمل

چرا باید از موزه تاریخ آمل بازدید کنیم؟


موزه تاریخ آمل در سمت شرقی رودخانه هراز در شهر آمل واقع شده است. شهر آمل به عنوان یکی از قدیمی ‌ترین شهرهای شمالی ایران و قطب صنعت و فرهنگ استان مازندران محسوب می شود. استان مازندران همواره یکی از محبوب ترین مقاصد سفر برای ایرانیان شناخته شده است. شمال کشورمان با زیبایی بکر و طبیعی خود هر گردشگر با هر نوع سلیقه ای را به سوی خود جذب می کند. جاذبه های طبیعی مانند دریا، جنگل، آبشار در جای جای این منطقه هر بیننده ای را مسحور می کند؛ همانطور که گفتیم شهر آمل یکی از قدیمی ‌ترین مراکز مهم ترابری، کشاورزی، گردشگری و صنعتی ایران در طول تاریخ است.

پیشینه این شهر به زمان آماردها بر می گردد و همه ساله پذیرای تعداد زیادی مسافر است و یکی از مهم ترین جاهای دیدنی آمل موزه تاریخی این شهر است. اگر شما نیز جزو افرادی هستید که به جاذبه های باستانی علاقه دارید، به هیچ عنوان بازدید از این موزه را از دست ندهید. مهمترین دلیلی که باعث می شود تا از این موزه تاریخی در شهر آمل بازدید کنید، بخش باستان شناسی آن است، زیرا آثاری با قدمت سه یا چهار هزار سال قبل از میلاد را بازدید خواهید کرد که همگی بسیار باارزش بوده و چنین آثاری کمیاب هستند، به طوری که در هیچ جایی از جهان نمی توانید پیدا کنید. پس همین حالا به فکر خرید بلیط هواپیما باشید و با سفر به استان همیشه سرسبز مازندران از زیبایی های شهر آمل غافل نشوید.
موزه تاریخ آمل

تاریخچه موزه تاریخ آمل


ساختمان موزه تاریخ آمل در سال ۱۳۱۵ به عنوان اداره مالیه شهرستان آمل تاسیس گردید و تا سال ۱۳۸۷ با همین عنوان استفاده می شد تا اینکه در سال ۱۳۸۹ این بنا با کاربری فرهنگی در اختیار اداره کل میراث فرهنگی مازندران قرار گرفت و بعد از کمی مرمت و تغییرات لازم به عنوان موزه تاریخ آمل در سال ۱۳۹۰ افتتاح گردید و با استقبال تعداد زیادی روبرو شد.

بخش های موزه تاریخ آمل


موزه تاریخ شهر آمل دارای سه طبقه است که طبقه اول مربوط به مردم شناسی و طبقه دوم مربوط به باستان شناسی و طبقه سوم مربوط به اسناد تاریخی ایران و مازندران است. در بخش اشیای مردم‌ شناسی نمونه هایی از هنرهای بافت محلی مانند جاجیم، گلیم، ظروف چوبی، ظروف مسی مانند آفتابه، لگن، کاسه، سینی و چندین اثر دیگر قرار داده شده است. بخش باستان ‌شناسی نیز با قسمت ‌های دیگر موزه متمایز شده و اشیای با ارزش تاریخی قرار داده شده است که قدمتشان به بیش از چهار هزار سال قبل از میلاد مسیح و دوره ‌های آهن بر می گردد.
موزه تاریخ آمل
بخش باستان شناسی موزه تاریخ آمل شامل آثاری مانند سفال، فلز، سنگ و شیشه از دوران پیش از تاریخ تا زمان قاجار در شمال کشور و همچنین معرفی اشیای سفالی از استان های دیگری است که تاثیری بر فرهنگ این منطقه داشته اند و چشم هر بیننده ای را به سمت خود جذب می کنند. در Amol History Museum بخش جالبی وجود دارد که توجه همگان را به خود جلب کرده و چند دقیقه بیشتر در آن قسمت وقت می گذرانند، این قسمت مربوط به ویترین سکه ها است.
سکه هایی تاریخی که نشان دهنده خط، آداب و رسوم کهن، آرایش صورت و نوع پوشش شاهان هستند و سکه هایی مربوط به دوره های هخامنشی، سلوکیان، اشکانیان، ساسانیان و دوره های اسلامی تا صفوی و قاجار در این بخش به چشم می خورند. در سال های اخیر در محوطه باستانی قلعه کش آمل چندین مورد یافت شده است که مربوط به دوره مفرغ و آهن هستند و به موزه تاریخ آمل تحویل داده شده اند تا به نمایش گذاشته شوند. در بخش اسناد تاریخی موزه تاریخ آمل گزارش هایی در زمینه زلزله و آتش سوزی آمل مربوط به سال های ۱۳۳۵ و ۱۳۳۶ و دست نوشته های دوران قاجار و مکاتبات اداری دربار قاجار با حاکمان آمل نگه داری شده است. قدیمی ترین سند تاریخی مربوط به شهر آمل نیز در این موزه قرار داده شده است.
موزه تاریخ آمل

نحوه دسترسی به موزه تاریخ آمل


موزه تاریخ آمل در خیابان امام رضا و در وسط دو پل معلق آمل و پل دوازده چشمه قرار گرفته است. برای دسترسی به این قسمت از شهر به راحتی می توانید از تاکسی های شهری استفاده کنید، از هرکسی آدرس این موزه را بپرسید شما را راهنمایی خواهند کرد و دسترسی بسیار آسان و سریع است.

ساعت و هزینه بازدید


برای بازدید از این جاذبه زیبا همه روزه در طی سال بجز ایام سوگواری از ساعت ۸ صبح تا ۲ ظهر می توانید مراجعه کنید، بنابراین در سفرتان با خرید بلیط هواپیما زمانتان را مدیریت کنید و بازدیدتان از این موزه را در ساعت اولیه صبح انجام دهید زیرا بعد از ظهر تعطیل است. مدت زمان پیشنهادی برای بازدید از این جاذبه زیبا ۱ الی ۲ ساعت است که با پرداخت هزینه ورودی لحظات خوشی را تجربه خواهید کرد.

جاذبه های دیدنی نزدیک به موزه تاریخ آمل


مقبره تاریخی میر بزرگ: ۷۵۰ متر
پارک دهکده طلایی: ۸۵۰ متر
آتشکده آمل: ۱.۸ کیلومتر
بقعه میر حیدر آملی: ۲.۱ کیلومتر
پارک جنگلی هلومسر: ۱۳.۷ کیلومتر

رستوران های نزدیک به موزه تاریخ آمل


رستوران دومو: ۱.۹ کیلومتر
رستوران خانه آتش: ۲ کیلومتر
رستوران بهمن: ۲ کیلومتر
رستوران هفت: ۲.۲ کیلومتر
رستوران لاله زار: ۲.۷ کیلومتر

هتل های نزدیک به موزه تاریخ آمل


هتل شهر: ۶۰۰ متر
هتل فرهنگ: ۱.۸ کیلومتر
مهمانسرای کاله: ۲.۲ کیلومتر
هتل شاهی: ۶.۲ کیلومتر
هتل اکسین: ۸.۲ کیلومتر
فیلتر نظرات کاربران
امتیاز کاربران

0
عالی
0
خوب
0
متوسط
0
بد
0
خیلی بد
زمان سفر

نوع سفر


نظرات
هنوز هیچ نظری ثبت نشده است