search
menu

آبشار دریوک (دشت نمارستاق)

[ پنهان کردن ]
چرا بازدید از دشت نمارستاق و آبشار دریوک پیشنهاد می شود؟
درباره نمارستاق
درباره آبشار دریوک
آبشار زمینی چیست؟
دشت دریوک
پوشش گیاهی جانوری منطقه
لوازم ضروری مورد نیاز برای بازدید از دشت نمارستاق و آبشار دریوک
هزینه و زمان پیشنهادی بازدید از دشت نمارستاق تا آبشار دریوک چقدر است؟
فصل مناسب بازدید از دشت نمارستاق و آبشار دریوک چه زمانی است؟
چگونه به دشت نمارستاق و آبشار دریوک برویم؟
در نزدیکی دشت و آبشار دریوک از چه جاهای دیدنی دیگری می توان بازدید کرد؟
سفر کردن در هر شکل آن امری لذت بخش و نشاط آور است اما امروزه بیشتر افراد به ویژه جوانان به طبیعت گردی و تجربه هیجانات سفر بیشتر علاقمندند تا سفری صرفاً لاکچری که قرار است از مشهورترین جاهای دیدنی بازدید کنند و در هتلی چند ستاره اقامت داشته باشند. صد البته در شهرها و کشورهای مختلف دنیا طبیعتی خاص وجود دارد که وسوسه خرید بلیط هواپیما و سفر را به جان هر فردی می اندازد اما ایران نیز از زیبایی های مادر زمین بهره برده و هر گوشه از آن طبیعت خاصی دارد که شاید به جز چند طبیعت گرد، گردشگران دیگری از آن اطلاع ندارد. یکی از این مسیر های طبیعت گردی خاص مسیر روستای نمارستاق تا آبشار دریوک است.

چرا بازدید از دشت نمارستاق و آبشار دریوک پیشنهاد می شود؟


نمارستاق از زیباترین ییلاق های البرز است.
منطقه نمارستاق از جمله جاهای دیدنی مازندران به شمار می رود و آب و هوایی خنک و مطبوع دارد.
آبشار دریوک بلندترین آبشار زمینی ایران است.
دشت دریوک پر از چشمه ها و دشت های کوچک است.
نمارستاق منطقه ای مناسب کمپینگ هم به شمار می رود.

درباره نمارستاق


در کوهپایه های دماوند کمی آن طرف تر از آمل منطقه ای کوهستانی قرار دارد که به آن نمارستاق می گویند. نمارستاق از ییلاقات تماشایی البرز است که نه تنها دشت هایی وسیع چشم نواز دارد بلکه آبشارهایی تماشایی و چشمه های آب معدنی ای دارد که آب این چشمه ها طراوت و نشاط را به رهگذران هدیه می دهند. همچنین این منطقه ییلاقی روستای زیبا و خاصی دارد که بد نیست سری به آن بزنید. این منطقه در هر فصلی از سال گردشگران و طبیعت گردان را به سمت خود جذب می کند؛ به ویژه در ایام تابستان که هوای شهرها گرم و غیر قابل تحمل می شود، نمارستاق با آب و هوای خنک خود همانند بهشت برین در دل آمل است.
آبشار دریوک (دشت نمارستاق)

درباره آبشار دریوک


آبشار دریوک که گاهی به آن کوهره هم می گویند، لقب بلندترین آبشار زمینی ایران را به دوش می‌ کشد. به سمت منطقه نمارستاق که بروید در دره دریوک صدای آبشار شما را به سمت خود می خواند. بد نیست بدانید که ارتفاع این آبشار به حدود ۱۰۰ متر می‌ رسد.
آبشار دریوک (دشت نمارستاق)

آبشار زمینی چیست؟


همانطور که گفتیم آبشار دریوک عنوان بلندترین آبشار زمینی را به خود اختصاص داده اما آبشار زمینی چیست؟ البته که همه آبشار ها روی زمین هستند و آبشاری روی هوا قرار ندارد ولی اینکه چرا به آبشار دریوک آبشار زمینی می گویند؛ علتش را باید در نحوه سرریز شدن آبشار پیدا کرد. اگر به اطراف آبشار دقت کنید متوجه تخته سنگ هایی خواهید شد. آبشار دریوک روی همین تخته سنگ ها سرازیر شده و خود را به دشت های اطراف رسانده و رودهای منتهی به دشت ها را پر آب می کند‌.

دشت دریوک


کمی دورتر از روستای نمارستاق دشت دریوک قرار دارد که گرچه دشتی نسبتاً کوچک است اما آبشاری که در دل آن جاریست بلندترین آبشار زمینی ایران به شمار می رود. سایر جاذبه های منطقه شامل چشمه و دشت های زیبا و تماشایی است که اگر دوربین خود را همراه داشته باشید قطعاً عکس های خاصی را برایتان به یادگار خواهد گذاشت.

پوشش گیاهی جانوری منطقه


نمارستاق و دریوک طبیعتی کوهستانی و پر از انواع رودخانه ها دارند. دشت نمارستاق و دریوک گرچه سرسبز و زیبا هستند اما پوشش گیاهی چندان زیادی نداشته و همانند بسیاری از مناطق کوهستانی اکثر طبیعت آن را سنگلاخ ها در کنار آبشارها و چشمه ها گرفته است. اگر به این منطقه سفر کنید علاوه بر زیبایی های طبیعت ممکن است شانس تماشای حیوانات مختلف مانند پرنده و اسب ها را نیز داشته باشید.

لوازم ضروری مورد نیاز برای بازدید از دشت نمارستاق و آبشار دریوک


ضروری ترین وسیله ای که حتماً هنگام بازدید از دشت نمارستاق و دریوک باید همراه داشته باشید کفشی مناسب پیاده روی و کوهپیمایی است. بعد از آن باید لباس مناسب هم بپوشید چون همانطور که گفتیم نمارستاق منطقه ییلاقی با آب و هوایی کوهستانی است؛ پس با توجه به فصلی که به این منطقه سفر می کنید لباس مناسب و اضافه همراه داشته باشید. داشتن زیر انداز یک نفره، کارت شناسایی، بطری آب، دوربین عکاسی، کمی خوراکی برای مواقعی که ناگهان ضعف می کنید، داروهای شخصی، شارژر موبایل، موبایل، عصای کوه پیمایی، و غیره نیز ضروری است.

هزینه و زمان پیشنهادی بازدید از دشت نمارستاق تا آبشار دریوک چقدر است؟


برای بازدید از دشت نمارستاق و آبشار دریوک نیازی به پرداخت ورودیه نیست و اگر قصد بازدید از این منطقه ییلاقی زیبا را دارید باید حداقل یک روز برای آن زمان صرف کنید. البته یک روز در صورتی است که از تهران و یا شهرهای اطراف منطقه به آن سفر کنید.

فصل مناسب بازدید از دشت نمارستاق و آبشار دریوک چه زمانی است؟


دشت نمارستاق تا آبشار دریوک در هر فصل و زمانی از سال زیبا و تماشایی هستند. اما از آنجا که نمارستاق منطقه‌ ای ییلاقی است و آب و هوای کوهستانی دارد، فصل تابستان مناسب ترین فصل بازدید از این منطقه است.
آبشار دریوک (دشت نمارستاق)

چگونه به دشت نمارستاق و آبشار دریوک برویم؟


همان طور که گفتیم دشت نمارستاق و دریوک منطقه ای محبوب بین طبیعت گردان هستند چرا که طبیعتی خاص و بکر دارد. از طرفی این دو دشت در فضایی کوهستانی هستند پس باید انتظار کوهنوردی در حد متوسط را هم داشته باشید. به طور کلی این منطقه حدود ۴ ساعت طبیعت گردی و کوهنوردی را برایتان خواهد آورد. دشت نمارستاق در ۴۰ کیلومتری آمل قرار گرفته است و از طریق جاده هراز می توانید به روستای این منطقه هم بروید پس از پشت سر گذاشتن روستا به دشت و آبشار دریوک خواهید رسید. اگر مسیر را درست رفته باشید دو تابلو شهدای نمارستاق و امامزاده عبدالمناف را بر سر جاده خواهید دید. البته تورهای طبیعت گردی یک روزه هم به سمت این دو دشت برگزار می شود که با دریافت هزینه هایی شما را به بازدید دشت نمارستاق، دریوک و چشمه ها و دشت های اطراف این دو منطقه می برند.

در نزدیکی دشت و آبشار دریوک از چه جاهای دیدنی دیگری می توان بازدید کرد؟


چهل چشمه
چشمه لهرا
دشت سفید
چشمه اشتلک یا اشلک
فیلتر نظرات کاربران
امتیاز کاربران

0
عالی
0
خوب
0
متوسط
0
بد
0
خیلی بد
زمان سفر

نوع سفر


نظرات
هنوز هیچ نظری ثبت نشده است