search
menu

جاهای دیدنی چمستان

[ پنهان کردن ]
چمستان کجاست؟
دیدنی‌های چمستان
تفریحگاه جنگلی کشپل چمستان
دریاچه الیمالات
روستای ییلاقی لاویج
آبشار حرام او
فیل سنگی
چطور به چمستان برویم؟
چه جاهای دیدنی دیگری در نزدیکی چمستان وجود دارند؟
در نزدیکی چمستان چه هتل‌ها و اقامتگاه‌هایی وجود دارند؟
در نزدیکی چمستان چه رستوران‌ها و غذاخوری‌هایی وجود دارند؟
چمستان، یک شهر کوچکی است که جزو شهرستان نور در شمال کشورمان به حساب می‌آید و در یک منطقه فوق العاده جذاب واقع شده است. خرید بلیط هواپیما به شمال کشور و دور ماندن از فضای آلوده شهر و زندگی پردغدغه یکی از بهترین کارهایی است که می‌توان در این روزهای سخت انجام داد و تجدید روحیه کرد. شهرهای شمالی کشورمان هر کدام زیبایی‌های خاص و منحصر به فرد خود را دارند و فرقی ندارد به کدام یک از آن‌ها سفر بکنیم، در هر صورت اوقات بسیار خوشی را تجربه خواهیم کرد و از آب و هوای خوش شمالی لذت خواهیم برد. اما این بار برای تنوع پیشنهاد می‌کنیم سری به شهر کوچک چمستان بزنید و فرصت بازدید از دیدنی‌های چمستان را داشته باشید.
اگر از سفر با خودروی شخصی‌تان واهمه دارید، می‌توانید با خرید اینترنتی بلیط هواپیما ارزان انجام دهید و تنها مسافت کوتاهی را از مرکز شهر به دیگر شهرستان‌های اطراف طی نمایید. چمستان، در عین کوچک بودن دیدنی‌های جذاب فراوانی دارد که می‌توانید در طول سفرتان بازدید کنید. مطمئن باشید بازدید از جاذبه‌های طبیعی و زیبای چمستان خاطره‌ای شیرین و فراموش نشدنی برایتان رقم خواهد زد.
جاهای دیدنی چمستان

چمستان کجاست؟


چمستان، یکی از شهرهای کوچک استان مازندران و بخشی از شهرستان نور است و در همسایگی شهرستان‌های آمل، نور، بلده و بخشی از کوه پایه‌های البرز قرار دارد. مسافت بین تهران و چمستان حدودا ۱۸۰ کیلومتر است و می‌توان از طریق خودرو شخصی و اتوبوس به آن دسترسی داشت. شهر چمستان مساحتی بالغ بر حدود ۱۵۴۷ کیلومتر مربع دارد و کوچکی این شهر باعث کمرنگ شدن و بی اهمیتی آن بین دیگر شهرهای مازندران نشده است. شهر چمستان، از موقعیت جغرافیایی بسیار خوبی برخوردار است و همین بامر باعث شده تا جاهای دیدنی طبیعی فراوانی در آن وجود داشته باشند. گردشگران و طبیعت گردان برای بازدید از طبیعت جذاب، آبشارهای زیبا، چشمه‌های پرآب و روستاهایی که در دل جنگل قرار گرفته‌اند، بلیط هواپیما ساری خریداری می‌کنند و راهی شهر چمستان می‌شوند. برای تمام کسانی که از این دوران سخت خسته شده و روحیه خود را از دست داده‌اند، سفری چند روزه همراه دوستان و یا خانواده به چمستان پیشنهاد می‌گردد.
البته که باید در طول سفر تمام پروتکل‌های بهداشتی را به بهترین شکل رعایت نمایید تا سفر خوش و شیرین را به اوقات تلخ و ندامت تبدیل نکنید. یک نکته دیگر نیز که درباره طبیعت گردی باید گوشزد کرد، رعایت نظافت و حفاظت از محیط زیست است. تمام جاذبه‌های طبیعی زمانی زیبا هستند که ما به بهترین شکل از آن‌ها محافظت و مراقبت کرده و آن‌ها را برای نسل آیندگان محفوظ بداریم. از هرگونه اقداماتی که سبب آسیب رسیدن به محیط زیست می‌شوند از جمله ریختن آشغال در طبیعت، روشن کردن آتش در جنگل‌ها، صدمه رساندن به درختان و طبیعت، آسیب رساندن و یا اقدام به شکار هر نوع گونه جانوری و ... خودداری کنید.
جاهای دیدنی چمستان

دیدنی‌های چمستان


بهتر است قبل از خرید بلیط هواپیما و آماده شدن برای سفر، با چمستان و دیدنی‌های آن آشنا شوید و بازدید از جاهای طبیعی و زیبا را در لیست برنامه‌هایتان قرار دهید.

تفریحگاه جنگلی کشپل چمستان


جنگل فوق العاده زیبای کشپل چمستان در فاصله دو و نیم کیلومتری از مرکز شهر چمستان واقع شده و ۷.۲۱ هکتار مساحت دارد. تفریحگاه جنگلی کشکپل چمستان از شرق به جنگل‌های چمستان، از غرب به لاویج رود و شهرک صنعتی چمستان، از شمال به جاده چمستان- نور و از جنوب به کوه‌های لاویج و آب گرم لاویج دسترسی دارد. پوشش گیاهی تفریحگاه جنگلی کشپل چمستان شامل شش تیپ جنگلی بلوط، توسکا، افرا، لرک، انجیلی و ممرز است. تفریحگاه جنگلی کشپل چمستان به دلیل داشتن چشمه‌های آب فراوان مورد اهمیت قرار گرفته و می‌توان گفت در محدوده تفریحگاه جنگلی کشپل چمستان در مجموع ده چشمه با دبی متوسط ۳ الی ۵ لیتر در ثانیه شناسایی شده‌اند.
همچنین، رودخانه لاویج نیز از کنار این تفریحگاه زیبا جریان دارد. در تفریحگاه جنگلی کشپل چمستان امکاناتی اندک اما مناسب برای تجربه یک روز کمپینگ در دل جنگل برای گردشگران و مسافران مهیا شده‌اند. از امکانات تفریحگاه جنگلی کشپل چمستان می‌توان رستوران، آلاچیق، قهوه خانه سنتی، چشمه‌های آب معدنی، فروشگاه مواد غذایی، تأسیسات روشنایی، راه پلکانی جهت پیاده روی و دسترسی به مناطق بالادست تفریحگاه، سکو برای استقرار چادر مسافرتی، سرویس بهداشتی، نمازخانه، محیط بازی کودکان و تلفن عمومی را نام برد. اگر قصد دارید یک روز عالی و خلوت در تفریحگاه جنگلی کشپل چمستان همراه خانواده و دوستان بگذرانید، در وسط هفته به بازدید از این پارک جنگلی بروید.
برای آن که یک جنگل نوردی به یاد ماندنی تجربه کنید، پوشیدن کفش و لباس مناسب را فراموش نکنید. در جنگل کشپل گل‌ها و گیاهان خوش عطر و بوی فراوانی وجود دارند و به همین دلیل زنبورها این محل را برای گرده افشانی انتخاب می‌کنند. اگر می‌خواهید از جنگل کشپل سوغاتی تهیه کنید، حتما از عسل‌های معروف لاویج امتحان نمایید.
برای دسترسی به تفریحگاه جنگلی کشپل چمستان، به مازندران و شهر نور بروید، سپس از طریق مسیر ییلاقی لاویج به این تفریحگاه جنگلی که از مرکز شهر چمستان ۲.۵ کیلومتر فاصله دارد، برسید. تفریحگاه جنگلی کشپل چمستان در محور چمستان به آمل و ابتدای جاده آسفالته لاویج قرار دارد.

دریاچه الیمالات


دریاچه الیمالات، به نگین مازندران معروف است. زیرا در این منطقه از چمستان یک منظره رویایی و جذاب از یک دریاچه در کنار جنگل و چمن‌زارهای سرسبز و انبوه مقابل چشمانتان قرار می‌گیرد. دریاچه سد الیمالات در بخش جنوبی دوراهی منتهی به روستای کارگرکلا و در ۸ کیلومتری مسیر نور به چسمتان قرار دارد. دریاچه الیمالات با خود جاده حدود ۳ کیلومتر فاصله دارد.
همان طور که گفتیم، دریاچه الیمالات در میان جنگل سرسبز قرار گرفته و به همین دلیل منظره‌اش مناطق استوایی را برایتان تداعی می‌کند. مسیر دسترسی به دریاچه الیمالات نیز بسیار زیبا و دیدنی است و از میان درختان سر به فلک کشیده و چشم اندازهای فوق العاده عبور می‌کند.
خرید بلیط هواپیما ساری برای بازدید از دریاچه الیمالات فرصت خوبی برای کسانی است که به ماهیگیری علاقه مند هستند. در دریاچه الیمالات چمستان ماهیانی چون آمور و قزل آلا زندگی می‌کنند. بنابراین، چوب ماهیگیری‌تان را در بازدید از دریاچه الیمالات فراموش نکنید. البته، در این دریاچه ماهیان قرمز نوروزی نیز به تعداد فراوان به چشم می‌خورند. زیرا مردم محلی ماهی‌های شب عیدشان را در این دریاچه رها می‌کنند.
درختان اطراف دریاچه الیمالات تا نزدیکی ساحل رشد کرده و درواقع می‌توان گفت دریاچه را در آغوش گرفته‌اند. این چنین زیبایی را جز دریاچه الیمالات در معدود جاهایی از دنیا می‌توان مشاهده کرد. طبیعت و منظره دریاچه الیمالات در تمام فصل‌های سال جذابیت منحصر به فرد خود را دارند. گرچه در فصل پاییز و زمستان اثری از سرسبزی بهار و تابستان وجود ندارد. اما با این حال پاییز نیز با رنگ‌های زیبا و شگفت انگیزش یکی از زیباترین و شاید بهترین فصل بازدید از دریاچه الیمالات است. گاهی آسمان دریاچه الیمالات به قدری شفاف است که می‌توان کف دریاچه را همراه سنگ‌های درشتش مشاهده کرد. گاهی نیز مه به روی سطح آب دریاچه می‌نشیند که البته به ندرت اتفاق می‌افتد.
از تفریحات دریاچه الیمالات می‌توان به ماهیگیری، قایق سواری و کمپینگ اشاره کرد. اگر قصد دارید شب را در دریاچه الیمالات بمانید، وسایل ضروری چون چراغ قوه، پاور بانک، چادر، زیرانداز، پتو و هر آنچه برای ماندن در چادر نیاز است همراهتان باشد. در اطراف دریاچه حشراتی چون مگس وجود دارند که می‌توانید برای در امان ماندن از گزش آن‌ها از پمادها و اسپری‌های مخصوص استفاده کنید و یا پماد ضد حساسیت همراه خود داشته باشید. برای پیاده روی در جنگل و طبیعت البته که داشتن یک جفت کفش مناسب الزامی است. از آن جایی که دریاچه الیمالات میزبان گردشگران فراوان در طول سال قرار می‌گیرد، برخی امکانات رفاهی در آن برای مسافران فراهم گشته‌اند. در اطراف دریاچه آلاچیق، سرویس بهداشتی، فروشگاه و رستوران وجود دارند. یک کاسه آش دوغ با نعناع سرخ شده در کنار دریاچه الیمالات خوردن دارد.
سالانه گردشگران زیادی از دریاچه الیمالات چمستان بازدید می‌کنند و یکی از دلایل آن نزدیک بودن دریاچه به تهران است. سد خاکی الیمالات ۲۷۰ کیلومتر از تهران فاصله دارد و پس از طی مسافتی به مدت ۳ ساعت و ۴۵ دقیقه قابل دسترس است.

روستای ییلاقی لاویج


امروزه، روستاگردی از جمله پرطرفدارترین فعالیت‌هایی است که گردشگران انجام می‌دهند و به همین سبب در سراسر ایران روستاهای بومگردی گسترش یافته‌اند. حقیقتا، در این عصر چند روزی دور شدن از شهر و قرار گرفتن در فضای صمیمی و بی آلایش روستایی برای همه لازم است. در سفر به چمستان، برای چنین تجربه‌ای راهتان را به سمت روستای ییلاقی لاویج کج کنید و از دیدن زیبایی‌های طبیعتش بی نصیب نمانید. روستای ییلاقی لاویج موقعیت جغرافیایی فوق العاده‌ای دارد و با قرار گرفتن در دل دره جنگلی رشته کوه‌های البرز علاوه بر طبیعت زیبا، آب و هوای بسیار خوب و دلنشینی در بهار و تابستان دارد. از دیدنی‌های روستای ییلاقی لاویج می‌توان به آبشار، آب گرم و طبیعت جذابش اشاره کرد. همچنین، روستای لاویج در نزدیکی بسیاری از جاذبه‌های پرطرفدار و زیبا چون روستای یوش که خانه نیما یوشیج در آن قرار دارد، آبشار آب پری و کلیسای آنتوان مقدس در شهرک ساحلی هایکاشن واقع شده است و سفر به روستای لاویج می‌تواند فرصتی برای بازدید از دیگر مکان‌های طبیعی و زیبا باشد.
در دامنه کوه‌های شرق لاویج، چشمه‌های آب گرم می‌جوشند و سرشار از املاح معدنی گوگردی هستند که برای درمان درد مفاصل، بیماری‌های پوستی و تمدد اعصاب بسیار مفید و موثرند. در چشمه‌های آب‌ گرم روستای ییلاقی لاویج امکانات رفاهی چون دوش، وان و استخر در نظر گرفته شده‌اند و در اطراف مسافرخانه‌هایی جهت اقامت مسافران و گردشگران وجود دارند. استخرهای مردانه و زنانه هرکدام به صورت جداگانه و با ظرفیت ۱۰ الی ۲۰ نفر دارای حمام و دوش‌های اختصاصی هستند. می‌توانید با خیال راحت به این استخرها بروید و از خواص درمانی آن‌ها بهره‌مند شوید.
جنگل‌های سرسبز و متراکم لاویج با ارتفاع ۲۵۰۰ متر از سطح دریا از دیگر جذابیت‌های روستای ییلاقی لاویج هستند. درختان و گونه‌های گیاهی گوناگونی در جنگل‌های روستای لاویج وجود دارند که میانشان درختان راش به وفور دیده می‌شوند. جنگل‌های روستای لاویج در هرکدام از فصل‌ها خاص و منحصربه فرد است و درختانش در فصل بهار با شکوفه‌ها، در تابستان با رنگ سبز و دلنشین، در پاییز با برگ‌های رنگارنگ و رویایی و در زمستان با رنگ سفید دانه‌های برف مزین می‌شوند و منظره خارق العاده‌ای دارند.
با توجه به موقعیت جغرافیایی و آب و هوایی روستای ییلاقی لاویج، زنبورداری و پرورش عسل جزو کسب و کارهای مرسوم به حساب می‌آید. بنابراین، عسل‌های روستای لاویج بسیار ناب و باکیفیت هستند و می‌توانید به عنوان سوغات مازندران از آن خریداری کنید. همچنین، محصولات لبنی محلی و صنایع دستی چوبی از دیگر سوغاتی‌های روستای لاویج هستند.
برای دسترسی به روستای ییلاقی لاویج، از سمت غرب وارد چمستان شوید و در کیلومتر ۳ چسمتان- نور از یک مسیر فرعی آسفالته و زیبا که به طرف جنوب از جاده اصلی جدا شده، حرکت کنید و پس از عبور از جنگل کشپل به روستای لاویج می‌رسید. روستای ییلاقی لاویج در ۱۷ کیلومتری جنوب چمستان واقع شده است.

آبشار حرام او


در مسیر جاده چمستان به لاویج، آبشاری به نام حرام او قرار دارد که پرآب و گواراست و امکانات رفاهی و تفرجگاهی زیبایی دارد. نام آبشار به دلیل سرازیر شدن آب از ارتفاعات سوردار و از پایین دست حرم امامزاده‌ای که در آن محل تدفین شده (حرام) برگرفته شده و کلمه او در زبان طبری به معنای آب است. آبشار حرام او ۱۵ متر ارتفاع دارد و در کنار جاده قرار گرفته است. آب این آبشار از دل زمین بیرون می‌زند و به نظر می‌رسد افزایش یافتن ارتفاع آن به دلیل ساخت جاده است که طی این پروسه سنگ‌های کوه اطراف آبشار تراشیده شده‌اند و بدین ترتیب ارتفاع آبشار افزایش یافته است. ساکنان منطقه به خواص درمانی آب آبشار حرام او معتقد هستند و در اکثر مواقع قمقمه‌هایشان را از آب آبشار پر می‌کنند. آبشار حرام او در فاصله ۲۵ کیلومتری جاده ییلاقی نور- بلده قرار دارد.

فیل سنگی


در مرکز روستای ییلاقی لاویج یک قطعه سنگ بزرگی وجود دارد که در طی سالیان بر اثر فرسایش طبیعی به شکل فیلی درآمده که انگار به روی زمین نشسته است. این قطعه سنگ ""فیل سنگی"" نام دارد و جزو جاذبه‌های روستای لاویج است و گردشگرانی که بلیط هواپیما ساری خریده و از دیدنی‌های چمستان بازدید می‌کنند، از دیدن این سنگ متعجب شده و از آن عکاسی می‌کنند. حکایات متعددی درباره فیل سنگی روایت می‌شوند که صحت آن‌ها حتمی و قطعی نیست. شاید هم در حد یک افسانه باشند. مردم روستای لاویج بر این باورند که امام حسن (ع) روزگارانی به روستای لاویج سفر کرده و دقیقا در آن زمان از هندوستان فیل عظیم الجثه‌ای به روستا آورده بودند که موجب رعب و وحشت مردم شده بود.
امام حسن (ع) برای آن که مردم فیل به مردم روستا آزار و آسیبی نرساند، با عصای امامتش اشاره‌ای به فیل کرده و فیل در همان لحظه به یک تکه سنگ سیاه تبدیل شده است.
مردم روستای لاویج معتقدند اگر کسی قصد تخریب این سنگواره را داشته باشد، مارها و افعی‌ها به او حمله می‌کنند که این اتفاق چندین بار رخ داده است. این حکایات و افسانه چه صحت داشته باشند چه نداشته باشند، هیچ کدام از اهالی روستای لاویج و حتی گردشگران جرأت نزدیک شدن به فیل سنگی را ندارند و به همین دلیل توسط عامل انسانی کمتر آسیب دیده و تخریب شده است. به هرحال، فیل سنگی خواه به عنوان سمبل، دفینه، آرامگاه یا سنگواره طبیعی از گچ و آهک، جزو جاذبه‌ها و آثار درخشان روستای لاویج در چمستان است.
برای دسترسی به فیل سنگی می‌توانید پس از عبور از آب گرم لاویج ده دقیقه پیاده روی کرده و به آن برسید.
جاهای دیدنی چمستان

چطور به چمستان برویم؟


اگر می‌خواهید از تهران حرکت کنید، از جاده هراز به سمت آمل راه بیفتید. قبل از رسیدن به آمل در نزدیکی هلومسر، تقاطعی وجود دارد که شما باید از سمت راست حرکت کرده و به جاده امام‌زاده عبدالله وارد شوید. حدود ۲۶ کیلومتر و به مدت ۳۰ دقیقه رانندگی از هلومسر تا چمستان فاصله است.

چه جاهای دیدنی دیگری در نزدیکی چمستان وجود دارند؟


فاصله چمستان تا:
دریاچه اسپی کلا: ۳.۹ کیلومتر
امامزاده حسن سازیک: ۵ کیلومتر
امامزاده کیا میثم جوربند: ۷.۲ کیلومتر
بهشت رضا شیرکلا: ۱۲.۸ کیلومتر
امامزاده جبار کیا سلطان: ۲۳.۷ کیلومتر

در نزدیکی چمستان چه هتل‌ها و اقامتگاه‌هایی وجود دارند؟


فاصله چمستان تا:
مجتمع ویلایی آپادانا: ۳.۵ کیلومتر
هتل زرین: ۳.۹ کیلومتر
مجتمع ویلایی کارینو: ۵.۲ کیلومتر
مجتمع ویلایی نازگل: ۵.۸ کیلومتر
هتل آپارتمان طبیعت: ۱۷.۵ کیلومتر

در نزدیکی چمستان چه رستوران‌ها و غذاخوری‌هایی وجود دارند؟


فاصله چمستان تا:
چلوکبابی صدرا: ۵۰۰ متر
رستوران تلکا هزار جریب: ۱.۱ کیلومتر
رستوران محراب: ۵۵۰ متر
رستوران خاطره‌ها: ۱.۳ کیلومتر
رستوران چاشت و شوم: ۲.۶ کیلومتر

فیلتر نظرات کاربران
امتیاز کاربران

0
عالی
0
خوب
0
متوسط
0
بد
0
خیلی بد
زمان سفر

نوع سفر


نظرات
هنوز هیچ نظری ثبت نشده است