search
menu

معبد تیرتا امپول بالی

[ پنهان کردن ]
درباره معبد تیرتا امپول
چرا بازدید از معبد تیرتا امپول پیشنهاد می شود؟
تاریخچه معبد تیرتا امپول
وجه تسمیه تیرتا امپول
تجربه بازدید از معبد تیرتا امپول
هزینه و زمان پیشنهادی بازدید از معبد تیرتا امپول چقدر است؟
فصل مناسب برای بازدید از معبد تیرتا امپول چه زمانی است؟
چگونه به معبد تیرتا امپول برویم؟
در نزدیکی معبد تیرتا امپول از چه جاهای دیدنی دیگری می توان بازدید کرد؟
چه هتل هایی در نزدیکی معبد تیرتا امپول‌ برای اقامت وجود دارد؟
چه رستوران ها و غذاخوری هایی نزدیک به معبد تیرتا امپول هستند؟

درباره معبد تیرتا امپول


یکی از معابد بالی به نام معبد تیرتا امپول می‌باشد که به معبد آب مقدس تیرتا نیز شهرت دارد، این معبد مکانی است خوش منظره و باستانی واقع در قلب فرهنگی استان دیدنی مالی که بیش از هزار سال است به میزبانی از گردشگرانی که برای تطهیر روح خود، گام در روستای دلربا و تماشایی مانوکایای اندونزی می گذارند، مشغول است.
این مجتمع که از طبیعتی دل انگیز، از چشم اندازهایی رویایی که چون نگین انگشتری آن را احاطه کرده‌اند، تشکیل شده است، نه تنها ارزش و غنای تاریخی و فرهنگی بسیار بالایی دارد، بلکه یکی از برجسته ترین معابد و محبوب ترین اماکن مذهبی کشور اندونزی نیز بشمار می رود. از این رو، بسیاری از پیروان آئین هندو و گردشگرانی که به خواص درمانی چشمه های آب مقدس تیرتا که به اعتقاد بسیاری از هندوهای مالی، توسط خود ایندرا، خدای آب و جنگ هندوها آفریده شده است- واقف اند، با خرید بلیط هواپیما بالی به این کشور پرجاذبه سفر می کنند تا با انجام تشریفاتی مذهبی و آرمیدن در آب های مقدس و شفابخش تیرتا، بیماری های جسمی خود را درمان کنند و روح خود را جلا و پالایش دهند.
معبد تیرتا امپول بالی

چرا بازدید از معبد تیرتا امپول پیشنهاد می شود؟


از اماکن تاریخی هزار ساله بالی و جزء میراث ارزشمند فرهنگی اندونزی بشمار می رود.
در دل طبیعتی بسیاز زیبا و تماشایی و در مکانی خوش آب و هوا واقع شده است.
افسانه ها و روایات تاریخی بسیار جذابی از این مکان در کتب مختلف روایت شده است.
از بخش های متفاوت و زیبایی که هرکدام جاذبه هایی دیدنی محسوب می شوند، تشکیل شده است.
فضای دل انگیز و سراسر آرامش آن برای ثبت تصاویری اینستاگرامی بسیار مناسب است.

تاریخچه معبد تیرتا امپول


بنا بر کتب خطی، بنای معبد تیرتا امپول در سال ۹۶۰ میلادی و به دستور چاندرابهایا سینگها، پادشاه یکی از کهن ترین امپراتوری بالی احداث گردید. اما این مکان پس از احداث چندان برای پاشاهان دودمان وارمادوا جذاب نبود و تا سال ۱۹۵۴ پیش از آنکه مورد توجه رئیس جمهور وقت اندونزی قرار بگیرد- به حال خود رها شده بود. سوئکارنو، رئیس جمهور اندونزی که به این مکان عشق می ورزید، در سال ۱۹۵۴ دستور داد تا کاخ ریاست جمهوری او را در بخش غربی معبد تیرتا امپول احداث کنند تا به اقامتگاه او در زمانی که به بالی سفر می کند، مبدل گردد. این کار او نه تنها موجب شهرت معبد تیرتا امپول گشت، بلکه روستای زیبا و سرسبز مانوکایا را نیز زیر ذره بین صنعت گردشگری قرار داد.
معبد تیرتا امپول بالی

وجه تسمیه تیرتا امپول


پیش‌تر نیز گفته شد که تیرتا امپول (Tirta Empul) در زبان مردم اندونزی به معنای چشمه آب مقدس تیرتا است و به منبع آبی دلالت دارد که در بخش تحتانی معبد تیرتا می جوشد و به اعتقاد بسیاری از هندوها، خاصیت درمانی برای رهایی از آلام جسمی و روحی دارد. گفتنی است که این چشمه در مسیر خود برخی از آبگیرها، حوضچه های ماهی و استخرهای مقدسی را که در بخش بیرونی معبد قرار دارند و به شط توکاد پاکریسان می ریزند، تغذیه می کند.

تجربه بازدید از معبد تیرتا امپول


معبد کنونی تیرتا امپول مانند اکثر معابد بالی، از سه بخش اصلی و مجزا تشکیل شده است: حیاط پیشین، حیاط میانی (مادیا ماندالا) و حیاط درونی (جروآن). در هنگام بازدید از این مکان نخست وارد باغی سرسبز و خرم با گذرگاه هایی مزین به گیاهان گرمسیری و تندیس هایی خوش نقش و نگار خواهید شد. پس از اندکی پیاده روی و لذت بردن از فضای آرامش بخش باغ، به درب ورودی معبد (کاندی بنتار) خواهید رسید.

در پس درب ورودی معبد، حیاط وسیعی قرار دارد که با دیوارهایی سنگی محصور شده و شما را به سمت استخر استحمام، جایی که در بخش غربی کاخ ملاقات وانتیلان قرار گرفته، هدایت می کند. پس از ورود به حیاط مرکزی معبد تیرتا امپول (مادیا ماندالا)، برای انجام تشریفات مذهبی و نیایش ابتدا به سمت معبدی محراب مانند روانه خواهید شد و سپس به درون حمام مستطیل شکلی خواهید رفت که توسط ۳۰ پیکره سنگی احاطه شده است.
گفتنی است که پیکره های سنگی این استخر به شکلی استادانه طراحی شده اند و آبی زلال و کریستالی را به درون حوض می ریزند. شما در این استخر مقدس با دستانی فشرده بر یکدیگر، در مقابل اولین پیکره سنگی سر تعظیم فرود خواهید آورد و این عمل را تا پیکره یازدهم ادامه خواهید داد. (آبی که از دو پیکره آخر می جهد، برای تطهیر در مراسم تدفین و تشییع جنازه اختصاص دارد) پس از اجرای مراسم مذهبی، به حیاط درونی (جروآن) که آخرین بخش معبد تیرتا امپول محسوب می شود و درست در پشت استخر مقدس قرار گرفته، خواهید رفت و در فضای آرامش بخش و دل انگیز آن به استراحت خواهید پرداخت.
معبد تیرتا امپول بالی

هزینه و زمان پیشنهادی بازدید از معبد تیرتا امپول چقدر است؟


گفتنی است که بازدید از معبد تیرتا امپول رایگان نیست و برای گشت و گذار در فضای بسیار زیبا و دل انگیز آن باید مبلغ اندکی را به عنوان ورودیه بپردازید. اما زمان پیشنهادی بازدید از این مکان به شما بستگی دارد، اگر محدودیت زمانی دارید، در مدت ۳۰ دقیقه نیز می توانید آئین مذهبی این مکان را بجا آورید و از بخش های مختلف آن بازدید کنید.

فصل مناسب برای بازدید از معبد تیرتا امپول چه زمانی است؟


به اعتقاد بسیاری بازدید از این مکان در هنگام عصر -خصوصا زمانی که ماه کامل است- بسیار رمانتیک و خاطره انگیز خواهد بود. اما اگر از ازدحام و شلوغی بیزارید، بهتر است در ساعت ۸ صبح برای بازدید از معبد تیرتا امپول راهی روستای مانوکایا شوید.

چگونه به معبد تیرتا امپول برویم؟


معبد تیرتا امپول در روستای مانوکایا و در نزدیکی روستای تامپاک سیرینگ قرار دارد و از طریق وسایل حمل و نقل عمومی در تامپاک سیرینگ قابل دسترسی است.

در نزدیکی معبد تیرتا امپول از چه جاهای دیدنی دیگری می توان بازدید کرد؟


معبد پیورا پراجاپاتی بانجار آدات باسانگامبو: ۷۰۰ متر
معبد پیورا پگولینگان: ۱ کیلومتر
معبد پیورا پونکاک تگاه تنگاه: ۱.۴ کیلومتر
معبد سانگاه کاویتان پانده کاماسان: ۳.۹ کیلومتر

چه هتل هایی در نزدیکی معبد تیرتا امپول‌ برای اقامت وجود دارد؟


هتل جانگل جوگلو: ۱.۶ کیلومتر
هتل وایان دارسانا: ۱.۷ کیلومتر
هتل گرومبونگان ریتریت: ۲.۴ کیلومتر
هتل پاندوک یانا ویلا: ۲.۴ کیلومتر

چه رستوران ها و غذاخوری هایی نزدیک به معبد تیرتا امپول هستند؟


رستوران آر ام سالرو باگیندو: ۱۷۰ متر
رستوران وارونگ گولا بالی: ۱۷۰ متر
رستوران روماه ماکان سدرهانا: ۲۵۰ متر
رستوران وارونگ بو سوآرتینی راهایو: ۳۵۰ متر
رستوران لسهان سانتای: ۳۵۰ متر
فیلتر نظرات کاربران
امتیاز کاربران

0
عالی
0
خوب
0
متوسط
0
بد
0
خیلی بد
زمان سفر

نوع سفر


نظرات
هنوز هیچ نظری ثبت نشده است