search
menu

دره ماه شیلی

[ پنهان کردن ]
دره ماه شیلی کجاست؟
دیدنی‌‌های دره ماه شیلی
وسایل موردنیاز برای بازدید از دره ماه شیلی
بهترین زمان بازدید از دره ماه شیلی
هزینه تور گردشگری دره ماه شیلی چقدر است؟
اماکن اقامتی در نزدیکی دره ماه شیلی
تپه‌هایی ماسه‌ای، زمین‌هایی پست و بلند، غارهایی نمکی، دره‌هایی ژرف و هراس‌انگیز، آبفشان‌هایی فورانگر، کولاب‌هایی کوهستانی و ساختارهای سنگی شگفت‌انگیزی که مناظری اثیری و فرازمینی را در دل بیابانی بی‌آب و علف خلق کرده‌اند: اینجا آتاکاما (Atacama Desert) است؛ فلاتی کویری با وسعتی برابر با ۱۶۰۰ کیلومتر واقع در بخش شمالی شیلی و نواحی غربی کوه‌های آند که لقب کم‌آب‌ترین نقطه‌ی کره‌ی زمین را بر دوش می‌کشد. این بیابان در دل خود جهانی متفاوت از چیزی را که ما از طبیعت در ذهن داریم به معرض نمایش گذاشته‌ است؛ جهانی مرکب از رنگ‌هایی مسحورکننده و سازندهایی تندیس‌گونه‌ و اعجاب‌انگیزی که به دست نیروهای فرسایشی طبیعت پدیده آمده‌ و موزه‌ی فضای‌ باز و دل‌فریبی را آفریده‌اند. بخشی از این موزه‌‌ی طبیعی برای طرفداران سینما، به خصوص ژانر علمی تخیلی مکانی آشناست، چراکه محل ضبط شماری از فیلم‌های پرطرفداری نظیر «ذره‌ای آرامش» اثر مارک فوستر بوده است: دره ماه شیلی (Valle de la Luna) به دلیل شباهت زیادی که از نظر ظاهری به ماه دارد، رویای سفری محال و ناممکن به ماه را برای خریداران بلیط هواپیما ارزان سفرمارکت امکان‌پذیر کرده است. در این مطلب با این مقصد تماشایی بیش‌تر آشنا خواهید شد.
دره ماه شیلی

دره ماه شیلی کجاست؟


دره ماه شیلی در ۱۵ کیلومتری بخش غربی شهرستان سن پدرو د آتاکاما (San Pedro de Atacama) در شمال شیلی و در رشته‌کوه‌های کوردیلرا د لا سار (Cordillera de la Sal) واقع در بیابان آتاکاما قرار گرفته است. دسترسی به دره ماه شیلی کار چندان دشواری نیست: ابتدا باید بلیط هواپیما خارجی سفرمارکت را به مقصد سانتیاگو یا شهر بندری آنتوفاگاستا تهیه کنید و سپس از طریق جاده‌‌ای که از آنتوفاگاستا به کالاما منتهی می‌شود، خود را به کالاما (پایتخت استان ال لوآ) برسانید. برای دستیابی به کالاما از جاده‌ی آنتوفاگاستا – کالاما، ابتدا باید جاده‌ شمالی شماره ۵ و سپس جاده‌ شماره ۲۵ را برگزینید، بعد از اینکه به کالاما رسیدید، باید جاده‌ شماره ۲۳ را انتخاب کرده و به سمت بخش جنوبی این شهر حرکت کنید. پس از رانندگی حدود ۵۷ کیلومتر، جاده‌ی فرعی دره ماه شیلی برای شما نمایان خواهد شد.

دیدنی‌‌های دره ماه شیلی


وفور چشم‌اندازهایی افسونگر و دیدنی و مناظری سورئال و‌ فرازمینی در دره‌ی ماه شیلی باعث شده است که هرساله صدها تور مسافرتی برای بازدید از دیدنی‌های این جاذبه‌ی گردشگری به دوستداران طبیعت ارائه گردد. در این بخش با برخی از جاذبه‌های گردشگری این منطقه‌ی پرطرفدار که جزء برترین جاهای دیدنی شیلی محسوب می‌شود، آشنا خواهید شد.
غارهای نمکی: غارهای نمکی یا کوئواس د سال کانون (Cuevas de Sal Canon) به اعتقاد برخی بهترین نقطه‌‌ی آغاز سفری ماجراجویانه به دره ماه شیلی است. معبرهای تنگ و باریک این غارهای اسرارآمیز به‌سان تودرتویی بی‌انتها، شما را از دهلیزهای پر پیچ و خم نمکی عبور می‌دهند تا از شگفتی‌های اعجاب‌انگیز جهان زیرزمینی این منطقه پرده‌برداری کنند. غارهای نمکی دره ماه به بازی‌های چالش‌برانگیز معمایی شباهت دارند که برای دستیابی به نقطه‌ی خروج، گاه باید از مانعی بپرید، گاه سینه‌خیز بروید، گاه سر خود را بدزدید و در برخی مواقع نیز صخره‌نوردی کنید. با این اوصاف باید گفت که اگر شرایط جسمانی مطلوبی ندارید و به اختلال‌های اضطرابی نظیر تنگناهراسی و بیماری‌های ریوی دچار هستید، بهتر است از گشت و گذار در این غارها صرف‌نظر کنید.
ریگ روان: تا چشم کار می‌کند، چیزی جز توده‌های بزرگ شن و صخره‌هایی نتراشیده نیست؛ تلماسه‌هایی سترگ در بیابانی لایتناهی که در اشکالی گوناگون با دستان باد طراحی شده‌ و فضایی را پدید آورده‌اند که به این کره‌ی خاکی تعلقی ندارد. حقیقتا مناظر متروک و بیابانی دره‌ ماه شیلی، تجربه‌ای ناب و فرازمینی را به بازدیدکنندگان ارائه می‌دهند: گویی شما، به عنوان آخرین بازمانده‌ی کره‌ی زمین، فضاپیمای خود را برای کشف مکانی زیست‌پذیر و قابل ‌سکونت بر سطح سیاره‌ای بدیع و پرشگفت فرود آورده‌اید تا در دل جهانی ناشناخته به ماجراجویی بپردازید. بی‌تردید نقطه‌ی عطف بازدید از تلماسه‌ی بزرگ دره ماه، لحظه‌ی باشکوهی است که خورشید پیش از سقوطی تلخ و تراژیک، واپسین پرتوهای خونین خود را برفراز بیابان درندشت آتاکوما، این ریگزار بی‌آب و علف روانه می‌کند و پهنه‌ی فلک را به ماه نقره‌فام و ستارگان می‌سپارد.
دره ماه شیلی

آمفی‌تئاتر بزرگ: نحوه‌ی قرار گرفتن سازندهای سنگی و ساختارهای صخره‌ای این منطقه یادآور عرصه‌ی پیکار گلادیاتورها در فیلم‌هایی تاریخی است. آمفی‌تئاتر سترگ دره ماه چنان باشکوه و دیدنی است که به پس‌زمینه‌ی پرطرفداری برای تصاویر شبکه‌های مجازی مبدل شده است.
فلات کوه‌های سنگی میرادور د کاری: بازدید از دره ماه به خودی خود تجربه‌ی فراموش‌نشدنی و نابی است، اما تماشای این دره از مکانی مشرف به این بیابان نامتناهی نفس هر گردشگری را در سینه حبس خواهد کرد: فلات برافراشته‌ی کوه‌های سنگی میرادور د کاری و پیدرا دل کویوته (Mirador de Kari - Piedra del Coyote) تجلی‌گاه حقیقی این منطقه‌ی پرشکوه و رؤیایی است؛ جایی برای غرق شدن در وسعت بی‌کران زیبایی‌های هستی و ارتقای سطح جهان‌بینی. در این نقطه، تماشاگر نمایی خیره‌کننده از بیابانی لایتناهی با تپه‌های شنی و صخره‌های نتراشیده و رنگارنگی که در امتداد زمینی بی‌حد و حصر چیده شده‌اند، خواهید بود و حال و هوای فضانوردی را خواهید داشت که بر سطح سیاره‌ی دیگری فرود آمده باشد. چنانچه در هنر عکاسی مهارت و قصد ثبت تصاویری اعجاب‌انگیز از مقصدی نادر و استثنائی را دارید، چشم‌انداز افسونگر و مبهوت‌کننده‌ی این مکان شما را ناامید نخواهد کرد.

وسایل موردنیاز برای بازدید از دره ماه شیلی


جهان‌گردان باتجربه می‌دانند که سفر به نقاط بیابانی، به خصوص مکانی که لقب کم‌آب‌ترین نقطه‌ی جهان (بیابان آتاکاما) را یدک می‌کشد، نیازمند تجهیزاتی مناسب است. در این بخش سعی شده است که تمامی وسایل ضروری سفر به دره ماه شیلی به شما معرفی گردد.
بطری‌های بزرگ آب: در صحرای آتاکاما آبی وجود ندارد و بارندگی به ندرت اتفاق می‌افتد. دمای نسبتا زیاد (۴۰ درجه) و تابش سوزاننده آفتاب این منطقه موجب تعریق شدید می‌شود و مصرف آب را دوچندان می‌کند. بنابراین پیش از رهسپار شدن به این منطقه، از وجود چندین و چند بطری آب بزرگ در خودروی خود اطمینان حاصل کنید.
عینک آفتابی و کرم ضد آفتاب: این دو مورد نیز از ضروریاتی است که حتما باید همراه خود داشته باشید، چراکه آفتاب‌سوختگی در این منطقه رایج است و کرم ضد آفتابی مناسب با اس پی اف قابل‌قبول قطعا از بروز چنین مشکلاتی پیش‌گیری خواهد کرد.
پوشاک مناسب: هوای بیابان در ظهرها نسبتا گرم‌ است و در شب‌ها بسیار سرد، بنابراین سعی کنید پوشاکی نخی، راحت و نازک برای هوای گرم روز و پوشاکی ضخیم برای شب‌های سرد این منطقه همراه داشته باشید.
دره ماه شیلی

کفش مناسب: کالج، بوت و دمپایی خود را در منزل رها کرده و کفشی مناسب برای طبیعت‌گردی خریداری کنید. در تهیه کفش پیاده‌گردی به نکاتی نظیر زیره بادوام و سخت، رویه‌ی ضدآب (ترجیحاً سیمپاتکس یا گورتکس برای تهویه و تنفس مناسب کفش) و سبکی و راحتی را مدنظر قرار دهید.
چراغ پیشانی (هدلامپ): در هنگام بازدید از غارهای نمکی دره ماه، چراغ پیشانی کمک فراوانی به شما خواهد کرد. البته می‌توانید از نور فلاش گوشی موبایل خود نیز استفاده کنید، اما برای سینه‌خیز رفتن و گذر از معابر تنگ به دست‌هایی آزاد نیاز خواهید داشت.
دوربین عکاسی: مناظر طبیعی دره ماه چنان رؤیایی است که برای ثبت آن‌ها باید دوربین عکاسی مناسبی خریداری کنید. اگر گوشی هوشمند پرچمداری در اختیار دارید، شاید همراه بردن دوربین عکاسی چندان ضرورتی نداشته باشد، اما برای ثبت تصاویری عالی از این چشم‌اندازهای دل‌فریب به دوربینی دی اس ال آر با قابلیت بزرگ‌نمایی اپتیکال نیاز خواهید داشت.
نقشه کاغذی یا آفلاین: برای سفر با تور مسافرتی نیازی نیست نگران نقشه باشید، اما اگر سفری انفرادی را به دره ماه تجربه می‌کنید، صرفا به نقشه‌های دیجیتالی اکتفا نکنید، چراکه هیچ تضمینی به وجود اینترنت پرسرعت باثبات در این منطقه وجود ندارد و مسیریابی بدون نقشه در بیابانی به این بزرگی کار بسیار سختی است.

بهترین زمان بازدید از دره ماه شیلی


در هر زمانی از سال که تور مسافرتی سفرمارکت را برای بازدید از دره ماه رزرو کنید، پشیمان نخواهید شد، زیرا اختلاف دمای این بیابان در فصول مختلف سال تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند. میانگین دمای هوای دره ماه در ماه‌های تابستانی ژانویه، فوریه و مارس ۲۹ درجه است و در زمستان (ماه‌های ژوئن، جولای و اوت) ۲۲ درجه. شب‌های تابستانی بیابان آتاکاما معتدل است ولی شب‌های زمستانی این بیابان سرد همراه با وزش‌ باد است و گاهی دمای هوای آن تا ۴ درجه سانتی‌گراد کاهش میابد. بنابراین اگر محدودیت زمانی برای سفر به این منطقه ندارید، فصول کم‌تردد و معمولی سال (Low & Shoulder Season) بهترین زمان برای سفر به دره ماه شیلی است، چراکه از شلوغی این منطقه کاسته خواهد شد و طبیعتا نرخ اقامتی هتل‌های اطراف نیز کاهش خواهد یافت. فصول معمولی و کم‌تردد بیابان آتاکاما در دو نوبت مختلف سال، ابتدا از ماه سپتامبر آغاز شده و به نوامبر ختم می‌شود و در نوبت دوم با ماه مارس شروع می‌شود و تا ماه مه ادامه میابد.
دره ماه شیلی

هزینه تور گردشگری دره ماه شیلی چقدر است؟


تور گشت و گذار در دره ماه که به تور واله دلا لونا (Valle de la Luna) شهرت دارد، حدوداً ۲۰ دلار است و شامل تمام هزینه‌های حمل و نقل می‌شود. ناگفته نماند که هزینه‌ی ورودی دره ماه ۴ دلار به ازای هر نفر است که باید جداگانه پرداخت گردد.

اماکن اقامتی در نزدیکی دره ماه شیلی


یافتن اقامتگاهی مناسب در نزدیکی جاذبه‌هایی بیابانی و دورافتاده نظیر دره ماه کاری دشوار و چالش‌برانگیز است، اما به لطف وجود شهر دیدنی سن پدرو د آتاکاما در نزدیکی دره ماه، مشکل رزرو آنلاین هتل خارجی برای گردشگران برطرف گردیده است. سن پدرو مملو از گزینه‌های اقامتی گوناگون است: از اقامتگاه‌های یک ستاره برای مسافرانی با بودجه‌ی محدود گرفته تا هتل‌هایی لوکس و پرامکانات برای جهان‌گردانی خوش‌گذران، محدوده‌ی وسیعی از گزینه‌های اقامتی برای تمام سلیقه‌ها در این شهر دیدنی در دسترس است. در انتهای این مطلب با سه مورد از برترین هتل‌های سن پدرو آشنا خواهید شد.
هاستل آنکا: عنوان هاستل برای بسیاری از مسافران بار منفی دارد و مکانی کثیف و محقر را در ذهن آن‌ها متبادر می‌کند، اما این مسئله در مورد هاستل آنکا (Anka Hostel) صادق نیست، چراکه این مکان از نظر پاکیزگی و کیفیت خدمات تفاوت چندانی با هتلی ممتاز ندارد و قادر است اقامتی به‌یادماندنی را برای شما رقم بزند. صبحانه‌ای مفصل و بسیار لذیذ، کارکنانی مبادی آداب و یاری‌رسان با رفتاری دوستانه و امکاناتی از قبیل اینترنت وایفای پرسرعت، محوطه‌ی استعمال دخانیات و فضای سبزی خوش‌منظره با محیطی مناسب چادرزنی و کباب‌پزی از جمله مزایایی است که در اختیار میهمانان این هتل قرار خواهد گرفت.
تیرا آتاکاما هتل اند اسپا: اگر قصد دارید شبی به‌یادماندنی را در اقامتگاهی لوکس و اعیانی در نزدیکی دره ماه سپری کنید، هتل و اسپا تیرا آتاکاما (Tierra Atacama Hotel & Spa) درست همان جایی است که باید اتاقی را در آن برای خود رزرو نمایید. این تفرجگاه ۴ ستاره تمامی امکانات رفاهی هتلی ممتاز و تجملاتی، از استخر فضای باز و سرپوشیده رایگان گرفته تا اسپا، پارکینگ و رستوران را همراه با نمای بی‌نظیری از کوه‌های برافراشته‌ی آندس و بیابان بی‌کران آتاکاما به شما ارائه می‌دهد. در حقیقت تیرا آتاکاما مرکز بزرگی برای ارائه اسپا و خدمات جامع سلامت است: دستان شفابخش ماساژورهای این مرکز قادرند کسالت و خستگی را از تن شما بزدایند و مربیان یوگای این مرکز می‌توانند نشاط و سرزندگی را به روح شما بازگردانند. خانه‌داری، خشک‌شویی و اتوشویی، روم سرویس، بیدارباش و اینترنت پرسرعت رایگان از جمله خدماتی است که در این هتل به تمام میهمانان عرضه خواهد گشت. ناگفته نماند که غذاهای مقوی و مفصل رستوران این اقامتگاه از کیفیت بسیار بالایی برخوردار بوده و مورد تمجید بسیاری از گردشگران قرار گرفته‌ است.
دره ماه شیلی

هتل سی کوری آتاکاما: این اقامتگاه ۱۲ دقیقه تا مرکز سن پدرو فاصله دارد و از امکانات رفاهی قابل‌قبولی برخوردار است. سی کوری آتاکاما (Ckuri Atacama) در حقیقت مکانی برای برقراری تماسی نزدیک با سبک زندگی و معماری اصیل مردمان این خطه از جهان است؛ میهمان‌پذیری دلپذیر و باصفا با دکوری شیک و سنتی و فضایی دل‌نشین و آرامش‌بخش. در طول اقامت در این هتل امکانات و خدمات رفاهی مختلفی از قبیل: اینترنت وایفای پرسرعت رایگان، ترنسفور فرودگاهی، پذیرش خصوصی، خانه‌داری و سرویس رفت و برگشت به بیابان آتاکاما و دره ماه شیلی ارائه خواهد گشت. این هتل در فاصله‌ی ۵۰۰ متری سه رستوران محبوب اسپا برگرز تراک، سان لورنزو کیچن و ورده کیو تکوئیرو ورده قرار گرفته است و با برخی دیدنی‌های بی‌شمار سن پدرو نظیر جاذبه‌ی باستانی پوکارا د کوئیتور (Pukará de Quitor) -متعلق به دوران پیشاکلمبی- و پارک د آجدرز (Parque de Ajedrez) فاصله‌ی اندکی دارد.
فیلتر نظرات کاربران
امتیاز کاربران

0
عالی
0
خوب
0
متوسط
0
بد
0
خیلی بد
زمان سفر

نوع سفر


نظرات
هنوز هیچ نظری ثبت نشده است