search
menu

جاهای دیدنی ارزروم

[ پنهان کردن ]
درباره جاهای دیدنی شهر ارزروم
چرا باید از جاهای دیدنی شهر ارزروم بازدید کنیم؟
معرفی شهر ارزروم ترکیه
مدرسه یاقوتیه Yakutia Madrasa
موزه خانه آتاتورک Ataturk evi ve muzesi
مدرسه منار دوقلو Çifte Minareli Medrese
سه مقبره Üç Kümbetle
کاروانسرای رستم پاشا Rüstem Pasha Caravanserai
قلعه ارزروم Castle of Erzurum
آبشار تورتوم Tortum(Uzundere) Şelalesi

درباره جاهای دیدنی شهر ارزروم


شهر ارزروم به عنوان مرکز استان ارزوم در کشور ترکیه واقع شده است. در زبان فارسی معنی شهر ارزروم یعنی سرزمین رومیان است و به دلیل قرارگیری در مسیر شهرهای آنکارا و استانبول جزو بزرگترین شهرهای ترکیه به شمار می رود. آب و هوای شهر ارزروم در زمستان و تابستان معتدل است. بهتر است در هنگام سفرتان به شهر ارزروم از جاذبه های گردشگری این شهر مطلع شوید و در هنگام سفرتان برای بازدید از این جاذبه ها از قبل برنامه ریزی داشته باشید. شهر ارزروم همواره طرفداران خاص خود را دارد و به دلیل نزدیکی به ایران همواره مورد استقبال هموطنانمان قرار می گیرد که به خرید آنلاین بلیط هواپیما اقدام می کنند تا از Erzurum Attractions بازدید کنند. بومیان شهر ارزروم مذهبی هستند و نسبت به سایر شهرهای ترکیه حساس هستند.

چرا باید از جاهای دیدنی شهر ارزروم بازدید کنیم؟


• شهر ارزروم شامل دو منطقه بالا و پائین است که بخش بالایی آن بهتر است.
• آب و هوای شهر ارزروم اغلب اوقات سال آفتابی است.
• طبیعت شهر ارزروم جنگلی نیست؛ اما پارک های شهری زیبایی دارد.
• تفریحات در شهر ارزروم شامل رستوران گردی و تفریحات زمستانی است.
جاهای دیدنی ارزروم

معرفی شهر ارزروم ترکیه


شهر Erzurum در سمت شرق منطقه‌ آناتولی قرار دارد و جزو بخش آسیایی ترکیه‌ است. هر ساله جمعیت ارزروم به عنوان بزرگترین شهر کوهستانی ترکیه رو به افزایش است. اسناد تاریخی نشان می دهد که ارزروم در زمان های گذشته جزو ناحیه‌ بالکان و آناتولی به شمار می رفت و همچنین آثاری از سلجوقیان نیز آنجا یافت می شود. تفریحات زمستانی گوناگون در شهر ارزروم شامل اسکی و سایر تفریحات زمستانی است. حتی خیلی از افراد معتقد هستند ارزروم از دو واژه‌ ارض و روم تشکیل شده و به معنی سرزمین رومیان است و به خاطر تکرر استفاده به کلمه ارزروم تغییر شکل داده است. در ادامه با چند مورد از جاذبه های مشهور شهر ارزروم آشنا شوید.

مدرسه یاقوتیه Yakutia Madrasa


مدرسه ای قدیمی در شهر ارزروم به نام مدرسه یاقوتیه است که قدمت آن به قرن ۱۴ بر می گردد و این مدرسه به دستور جهان الدین خواجه یاقوت، یکی از فرمانداران محلی ایلخان ساخته شده که نام مدرسه نیز الهام گرفته از اسم همین فرماندار است. هدف از ساخت این مدرسه نیز تعلیم و تربیت اسلامی بوده و امروزه به عنوان موزه برای نمایش آثار باستانی استفاده می شود، در سال ۱۹۹۱ نیز به طور کامل مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است و امروزه به عنوان موزه مردم نگاری استفاده می شود، به طوری که سالانه گردشگران زیادی برای بازدید از آن به ترکیه سفر می کنند.
ساعت بازدید: ۸ صبح تا ۵ عصر
جاهای دیدنی ارزروم

موزه خانه آتاتورک Ataturk evi ve muzesi


آتاتورک، مهمترین شخصیت کشور ترکیه بوده است که بر همین اساس در اکثر شهرهای این کشور بنا و یادبودی برای این قهرمان ملی ساخته شده است تا تمامی گردشگران و توریست ها با این شخصیت مهم آشنا شوند. موزه خانه آتاتورک نیز در شهر ارزوم دارای ساختمانی است که در اواخر قرن ۱۹ توسط یکی از اعیان های شهر ارزروم به عنوان مهمانسرا ساخته شده بود، سپس در سال ۱۹۱۹ مصطفی کمال پاشا به همراه دوستان آتاتورک در آنجا اقامت کردند و همین امر باعث شد تا این ساختمان اهمیت تاریخی پیدا کند و چندین سال بعد این خانه به عنوان موزه آتاتورک به شهرت رسید. در موزه آتاتورک آثار گرانبها و تاریخی زیادی در معرض نمایش است تا بازدیدکنندگان با بازدید از این همه زیبایی لذت ببرند.
ساعت بازدید: همه روزه به جز دوشنبه ها از ساعت ۹ صبح تا ۶ عصر
جاهای دیدنی ارزروم

مدرسه منار دوقلو Çifte Minareli Medrese


یکی از بناهای تاریخی شهر ارزروم مدرسه منار دوقلو است که در اواخر دوره سلجوقیان و در سال ۱۲۶۵ ساخته شده است. نام این مدرسه به خاطر وجود دو مناره به کار رفته در معماری آن گرفته شده است. کتیبه موجود در این مدرسه نشان دهنده دستور ساخت آن توسط خدابنده خاتون، دختر سلطان سلجوق کی قباد است. این مدرسه تا ۵۰ سال اخیر به عنوان مکانی برای یادگیری علوم دینی مورد استفاده قرار می گرفت اما بعدها به دلیل فضا و معماری خاص و زیبای به عنوان جاذبه دیدنی شهر ارزروم شهرت دارد؛ بنابراین در هنگام سفرتان به شهر ارزروم بازدید از مدرسه منار دوقلو را فراموش نکنید که کاشی کاری ها و مناره های این ساختمان چشم هر ببیننده ای را جذب خود می کند.
ساعت بازدید: ۸ صبح تا ۶ عصر
جاهای دیدنی ارزروم

سه مقبره Üç Kümbetle


سه آرامگاه کوچک مشهوری در شهر ارزروم وجود دارند و دو مورد از این آرامگاه ها دارای ۱۲ وجه هستند که در قرن چهاردهم ساخته شده اند و بنای سوم نیز در قرن یازدهم ساخته شده و دارای هشت وجه است. هر سه بنا دارای ظاهری مخروطی شکل هستند و به دلیل معماری خاص این مقبره ها دارای ارزش بالایی هستند.
ساعت بازدید: ۸ صبح تا ۶ عصر

کاروانسرای رستم پاشا Rüstem Pasha Caravanserai


رستم پاشا به عنوان وزیر دولت سلیمان شاه دستور ساخت کاروانسرای زیبایی را در شهر ارزروم ترکیه داده که در سال ۱۵۶۱ تکمیل شده است. این ساختمان به عنوان بنای با شکوه دولت عثمانی معروف گردیده و در طول تاریخ مسافران زیادی در حین سفرهای خود در این کاروانسرا استراحت می کردند. در کتیبه ای که بر روی سردر این کاروانسرای تاریخی وجود دارد، نوشته ای خواهید دید که نشان دهنده قدمت تاریخی این بنا است و این بناها به رباط مشهور هستند، رباط ها بناهایی برای حفاظت از مرزهای هر کشور به شمار می روند و همچنین به عنوان مکانی برای استراحت نیز استفاده می شده است.
جاهای دیدنی ارزروم

قلعه ارزروم Castle of Erzurum


در زمان های قدیم، شهر ارزروم مورد حمله آشوریان، ساسانیان، ایرانیان و رومی ها قرار می گرفت که بر همین اساس برای در امان ماندن مردم شهر ارزروم در سال ۴۱۵ میلادی به دستور امپراتوم دوم بیزانس قلعه زیبایی به نام قلعه ارزروم ساخته شده است و جزو قدیمی ترین مناطق ارزروم شناخته می شود و شامل نمای مسحور کننده و باشکوهی است که جزو جاذبه های دیدنی شهر محسوب می شود. معماری این قلعه زبانزد همگان شده است و شامل بخش های جذاب و متنوعی است که در طول سال های اخیر تکامل یافته است و امروزه به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری ارزروم ترکیه شناخته شده است.
ساعت بازدید: ۱۰ صبح تا ۷ عصر
جاهای دیدنی ارزروم

آبشار تورتوم Tortum(Uzundere) Şelalesi


تورتوم یکی از بزرگترین آبشارهای کشور ترکیه به شمار می رود که بعد ساخته شدن سد تورتوم در سال ۱۳۹۰ از طریق کانال های این سد، آبشار بزرگ تورتوم پدید آمد. این آبشار دارای زیبایی است که در فصل بهار و تابستان پر آب بوده و چشم انداز زیبا و منطقه ای سرسبز دارد. به خاطر فضای جنگلی و کوهستانی در اطراف این آبشار بهتر است کفش مناسب پیاده روی بپوشید و در چایخانه نزدیک این آبشار استراحت کرده و از تماشای منظره بی نظیر لذت ببرید. آبشار Tortum در هر دوره از سال زیبایی متفاوتی دارد و با زیبایی های بی نظیر خود دوستداران طبیعت را به سوی خود جذب می کند.
ساعت بازدید: شبانه روزی
جاهای دیدنی ارزروم
فیلتر نظرات کاربران
امتیاز کاربران

0
عالی
0
خوب
0
متوسط
0
بد
0
خیلی بد
زمان سفر

نوع سفر


نظرات
هنوز هیچ نظری ثبت نشده است