برای امکانات بیشتر، لطفا وارد حساب کاربری شوید

بلیط قطار مشهد ارومیه

رزرو قطار مشهد ارومیه از شرکت‌های ریلی مختلف در سفرمارکت
یک طرفه
|
رفت و برگشت
location_on
مبداء
شهر های پر تردد
swap_horiz swap_vert
location_on
مقصد
شهر های پر تردد
event
تاریخ برگشت
-- --
today
تاریخ رفت
-- --
people
۱ مسافر expand_more
close


امکان انتخاب مسافر تا ۱۸ نفر

remove_circle
۱
add_circle
بزرگسال
۱۲ سال به بالا
remove_circle
۰
add_circle
کودک
۲ تا ۱۲ سال

اگر در شهر مشهد زندگی می‌کنید و دوست دارید در تعطیلات پیش رو به شهر ارومیه بروید، می‌توانید از میان بلیط وسایل نقلیه مختلف، بلیط قطار از مشهد به ارومیه را خریداری کنید و با قطار رجا مسافت بین این ۲ شهر را طی کنید. اگرچه که راه‌های دیگری نظیر خرید بلیط اتوبوس، بلیط هواپیما یا استفاده از خودروی شخصی نیز برای طی کردن مسافت بین این دو شهر وجود دارد، اما اگر عاشق قطار باشید، با خرید بلیط قطار سفر لذت‌بخش‌تری را تجربه خواهید کرد.
در این مقاله قصد داریم اطلاعات کاربردی و مفیدی را درباره بلیط قطار مشهد به ارومیه به اطلاع شما برسانیم. با مطالعه این نوشته می‌توانید در هنگام خرید بلیط قطار این مسیر آگاهانه‌تر عمل کنید. یکی از نکات مهمی که لازم است درباره بلیط قطار مشهد ارومیه بدانید، عوامل تأثیرگذار بر روی قیمت نهایی آن است. در ادامه این موضوع را بیشتر توضیح می‌دهیم.

بلیط قطار مشهد ارومیه

قیمت بلیط قطار مشهد ارومیه به چه عواملی بستگی دارد


به‌طورکلی عوامل زیر بر قیمت نهایی بلیط قطارهای فعال در مسیر ریلی کشور تأثیرگذار است:
• شرکت ریلی
• تعداد ستاره‌های قطار
• اتوبوس یا کوپه‌ای بودن قطار
• تعداد صندلی‌های هر کوپه
• زمان خرید بلیط
اما از آن‌جا که قطارهای فعال در مسیر ریلی مشهد به ارومیه متعلق به شرکت ریلی رجا هستند، نوع شرکت ریلی تأثیری بر قیمت بلیط قطار این مسیر ندارد. همچنین در این مسیر تنها می‌توانید قطارهای کوپه‌ای چهارنفره را خریداری کنید. به‌علاوه قطارهای بین این دو شهر فقط ۴ ستاره دارند. از این‌جهت تنوع زیادی میان قطارهای این مسیر وجود ندارد و به‌همین دلیل تنها عامل تأثیرگذار بر روی قیمت بلیط قطار مشهد به ارومیه را می‌توان در نوع قطارهای رجا و زمان خرید بلیط قطار این مسیر دانست.
از میان دو نوع قطار رجا، یعنی قطار سیمرغ و نوین، قیمت بلیط قطار نوین از سیمرغ بیشتر است. همچنین در برخی از اوقات سال که میزان تقاضا برای سفر به شهر ارومیه بالا می‌رود (تعطیلات تابستان و نوروز)، قیمت بلیط وسایل حمل‌ونقلی که به مقصد این شهر می‌روند نیز بیشتر می‌شود.
اگر هم برای مسیر بازگشت تان به‌دنبال خرید و اطلاع از قیمت بلیط قطار مشهد هستید، باید بدانید که نوع قطار رجا و زمان خرید بلیط را می‌توان به‌عنوان عوامل تأثیرگذار بر قیمت نهایی بلیط قطار ارومیه مشهد در نظر گرفت.

ایستگاه‌های قطار مشهد ارومیه


در مسیر ریلی بین دو شهر مشهد و ارومیه ۱۳ ایستگاه قطار وجود دارد که در ادامه نام آن‌ها را مشاهده می‌کنید:
• ایستگاه راه‌آهن مشهد
• ایستگاه نیشابور
• ایستگاه نقاب
• ایستگاه شاه‌رود
• ایستگاه دامغان
• ایستگاه سمنان
• ایستگاه راه‌آهن تهران
• ایستگاه قزوین
• ایستگاه زندجان
• ایستگاه میانه
• ایستگاه مراغه
• ایستگاه مهاباد
• ایستگاه ارومیه
سفر با قطارهای رجا از ایستگاه اول تا ایستگاه آخر حدود ۲۵ ساعت وقت می‌برد. اگر برای سفر بازگشت خود می‌خواهید زمان کمتری در مسیر باشید، می‌توانید بلیط هواپیما ارومیه را خریداری کنید و مسافت بین این دو شهر را نهایتا در یک ساعت و ۳۰ دقیقه طی کنید.

انواع قطار مشهد ارومیه


همان‌طور که در بخش پیشین این نوشته اشاره کردیم، تنها قطار موجود در مسیر ریلی بین شهر مشهد و ارومیه قطار رجا است و تنها با خرید بلیط قطار رجا می‌توانید مسافت بین این دو شهر را طی کنید. در ادامه این قطار را بیشتر معرفی می‌کنیم.

بلیط قطار مشهد ارومیه رجا


اگرچه تنها قطارهای یک شرکت ریلی بین دو شهر مشهد و ارومیه فعال است، اما شرکت رجا قطارهای متنوعی دارد. در ادامه دو نوع قطار رجا که در این مسیر فعال هستند را معرفی می‌کنیم:
قطار چهارستاره ۴ تخت نوین
یکی از قطارهای شرکت ریلی رجا قطار ۴ ستاره نوین است. این قطار کوپه‌ی چهارنفره است. از جمله امکانات موجود در کوپه‌های این قطار می‌توان به سیستم صوتی و تصویری و همچنین تهویه مطبوع اشاره کرد.
قطار ۴ ستاره ۴ تخته سیمرغ
قطارهای سیمرغ شرکت ریلی رجا ۴ تخته کوپه‌ای هستند. در هر واگن این قطار ۸ کوپه وجود دارد. در هر واگن یک مهمان‌دار اختصاصی برای ارائه سرویس به مسافران وجود دارد. در صورت وجود مشکل یا درخواست می‌توانید از آیفون داخل کوپه مهمان‌دار را به کوپه خود فرابخوانید. از جمله امکانات این قطار می‌توان به سیستم تهویه مطبوع، پریزهای برق و سیستم صوتی تصویری اشاره کرد. پنجره‌های این قطار دوجداره هستند و بدنه آن‌ها عایق سرما و گرما هستند. در دو طرف واگن سرویس بهداشتی فرنگی و ایرانی وجود دارد.

قطار مشهد ارومیه رجا

قوانین و مقررات بلیط قطار مشهد به ارومیه


قبل از خرید بلیط قطار رجا بهتر است که نسبت‌ به قوانین و مقررات بلیط قطار مشهد به ارومیه اطلاعات بیشتری کسب کنید. قوانین بلیط قطار این مسیر مانند دیگر مسیرهای ریلی کشور مطابق با قوانین راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران است. این قوانین شامل موارد زیر می‌شود:
• قوانین مرتبط با صدور بلیط قطار و درج اطلاعات
• قوانین مرتبط با انواع سهمیه‌های قطار
• قوانین مرتبط با انواع تعرفه‌های بهای بلیط قطار
• قوانین مرتبط با شرایط حمل خودرو با قطار
• قوانین مرتبط با خرید کوپه دربست
• و چندین قانون دیگر
برای مطالعه این قوانین می‌توانید قوانین و شرایط خرید اینترنتی بلیط قطار را در بخش پرسش و پاسخ وب‌سایت سفرمارکت را مطالعه کنید.

برنامه‌ حرکت قطار مشهد ارومیه


برنامه حرکت قطار مشهد ارومیه هر ۶ روز یک‌بار است. برای اطلاع دقیق از زمان شروع حرکت این قطار می‌توانید به وب‌سایت یا اپلیکیشن سفرمارکت مراجعه کنید و با وارد کردن تاریخ مورد نظرتان از وجود برنامه حرکت قطار مشهد ارومیه در آن روز مطمئن شوید. اگر متوجه شدید که در آن روز قطاری از مشهد به ارومیه نمی‌رود، می‌توانید تاریخ سفر خود را کمی جلوتر یا عقب‌تر ببرید تا متوجه روز حرکت قطار این مسیر شوید.

خرید بلیط قطار مشهد ارومیه از سفرمارکت


برای خرید بلیط قطار از مشهد به ارومیه می‌توانید به وب‌سایت یا اپلیکیشن سفرمارکت مراجعه کنید و از بخش بلیط قطار اقدام به خرید بلیط قطار رجا در این مسیر کنید.

سوالات متداول درباره بلیط قطار مشهد ارومیه


مسیر قطار مشهد ارومیه چند ساعت است؟
مسافت بین دو شهر مشهد و ارومیه حدوداً ۱۶۰۰ کیلومتر است. این مسیر با قطار حدود ۲۵ ساعت طول می‌کشد.

ایستگاه‌های قطار مشهد ارومیه کدام‌اند؟
۱۳ ایستگاه در مسیر ریلی بین شهر مشهد تا ارومیه وجود دارد. این ایستگاه‌ها شامل ایستگاه مشهد، نیشابور، نقاب، شاه‌رود، دامغان، سمنان، تهران، قزوین، زنجان، میانه، مراغه، مهاباد و ارومیه می‌شود.

قیمت بلیط قطار مشهد ارومیه چقدر است؟
قیمت بلیط قطار مشهد ارومیه به عوامل مختلفی نظیر نوع قطار رجا، زمان خرید بلیط و عوامل دیگر بستگی دارد. برای اطلاع از قیمت به روز بلیط قطار این مسیر می‌توانید به بخش بلیط قطار در وبسایت یا اپلیکیشن سفرمارکت مراجعه کنید.

شرایط کنسلی بلیط قطار مشهد ارومیه چیست؟
درصورتی‌که تا ساعت ۱۲ ظهر روز قبل ‌از حرکت قطار اقدام به کنسلی کنید، باید ۱۰ درصد جریمه بپردازید. اگر زمان کنسلی شما از ۱۲ ظهر روز قبل ‌از حرکت تا ۳ ساعت مانده به شروع حرکت قطار باشد، لازم است که ۳۰ درصد جریمه بپردازید. مبلغ جریمه از ۳ ساعت مانده تا شروع حرکت قطار تا زمان حرکت قطار معادل با ۵۰ درصد است. بعد از شروع حرکت قطار امکان کنسلی وجود ندارد و نمی‌توانید پول خود را پس بگیرید.

آیا بلیط قطار مشهد ارومیه برای کودکان ارزان‌تر است؟
بله. درصورتی‌که کودک شما بین ۲ تا ۱۲ سال سن دارد، می‌توانید بلیط قطار از مشهد به ارومیه را برای او با ۵۰ درصد تخفیف خریداری کنید.