برای امکانات بیشتر، لطفا وارد حساب کاربری شوید

قطار اراک مشهد

رزرو بلیط قطار اراک مشهد از شرکت‌های ریلی مختلف در سفرمارکت
یک طرفه
|
رفت و برگشت
مبداء
شهر های پر تردد
مقصد
شهر های پر تردد
تاریخ برگشت
-- --
تاریخ رفت
-- --
۱ مسافر


امکان انتخاب مسافر تا ظرفیت کوپه کامل

remove_circle
۱
add_circle
بزرگسال
۱۲ سال به بالا
remove_circle
۰
add_circle
کودک
۲ تا ۱۲ سال

پایتخت معنوی ایران هر چقدر هم شهر زیارتی باشد، به عنوان شهری سیاحتی نیز شناخته شده است؛ این شهر خانه خالق شاهنامه و نابغه‌ای همچون نادرشاه افشار یا همان «ناپلئون ایران» و همچنین غریب خراسان، امام هشتم شیعیان است. شهری که هر سال میلیون‌ها گردشگران داخلی و خارجی را میزبانی می‌کند و خطوط هوایی و زمینی آن هر ۴ فصل سال شلوغ هستند. در مقابل، اراک هم شهری بزرگ و صنعتی است که حجم سفرهای کاری به آن بسیار زیاد است. در نتیجه یکی از مسیرهای پرتردد کشور متعلق به مسیر ریلی اراک مشهد است که از زیباترین مسیرهای ریلی کشور به حساب می‌آید و در ادامه با این مسیر و ایستگاه‌هایش بیشتر آشنا می‌شویم.

قطار اراک مشهد

بلیط قطار اراک به مشهد


سفر بین این ۲ کلان‌شهر با خرید بلیط قطار اراک به مشهد سفری ارزان‌تر از هواپیما و به طبع راحت‌تر و جذاب‌تر از سفر با اتوبوس خواهد بود. به خصوص وقتی در مسیر خود کوه‌ها، صخره‌های طبیعی و آبشارهای دیدنی می‌بینید. چنین سفری به افرادی که ترس از پرواز مشهد دارند و نگران هزینه‌های سفر هستند، سفر مناسبی خواهد بود. با توجه به پرتردد بودن این مسیر، کم نیستند تعداد کسانی که سفر با قطار را به مشهد ترجیح می‌دهند. از بُعد معنوی این سفر که بگذریم، راحتی مسیر و قطارهای باکیفیتی که در آن به کار گرفته شده‌اند، همه چیز را برای سفری راحت و به یادماندنی آماده کرده‌اند.

قیمت بلیط قطار اراک مشهد به چه عاملی بستگی دارد


شرایط و عوامل مختلفی روی قیمت بلیط قطار مشهد اراک رفت و برگشت تاثیر می‌گذارند. در روزهای تعطیل، مناسب‌های مذهبی و شهادت و تولد امام رضا (ع) درخواست خرید بلیط‌ها روند صعودی پیدا می‌کند و زودتر باید بلیطتان را رزرو کنید. به غیر از زمان سفر، نوع قطاری که گردشگران برای سفر خود انتخاب می‌کنند روی قیمت بلیط مسیر اراک مشهد تاثیر می‌گذارد و هر قطاری نرخ متفاوتی دارد. قطارهای اتوبوسی ارزان‌ترین و اقتصادی‌ترین قطارهای این مسیر هستند و بالعکس قطارهای کوپه‌ای ۴ ستاره مثل نوین رجا از قطارهای لوکس مسیر اراک مشهد به حساب می‌آیند. به صورت کلی هر یک از این قطارها دارای امکانات و خدمات مختلفی هستند که نرخ آن‌ها را متفاوت می‌کنند.

خرید بلیط قطار اراک مشهد


در مرحله خرید بلیط قطار می‌توان به راحتی نرخ قطارها و امکانات و خدمات آن‌ها را با هم مقایسه کرد و یکی را برگزید. برای این منظور ابتدا به صفحه قطار اپلیکیشن سفرمارکت یا سایت سفرمارکت مراجعه کرده و وارد شوید. در این صفحه مبدا (اراک)، مقصد (مشهد) و همچنین زمان سفر را انتخاب کنید. بعد از چند ثانیه به روزرسانی، لیستی از قطارهای این مسیر برای روز سفرتان نمایش داده می‌شود. با کلیک روی «اطلاعات قطار» هم می‌توانید جزئیات کامل قطارها را مشاهده کنید و بهترین و مناسب‌ترین گزینه را انتخاب کنید.
در صفحه بعدی اطلاعات خود را به دقت وارد کنید و بعد از چندین بار بررسی، مطمئن شوید که اطلاعات ثبت شده با اطلاعات مدارکتان کوچک‌ترین مغایرتی نداشته باشد؛ چرا که ممکن است روز سفر اجازه سوار شدن به قطار نداشته باشید. در مرحله بعدی به درگاه بانکی متصل می‌شوید و می‌توانید هزینه مربوط به بلیط قطار را پرداخت کنید. در صورت کنسلی بلیط هم مطابق با قوانین استرداد شرکت ریلی مبلغ پرداخت شده به حسابتان برگشت می‌خورد. چند ثانیه بعد از پرداخت هزینه هم اطلاعات مربوط به بلیط قطار به ایمیل و تلفن همراهتان ارسال می‌شود. در ضمن اراک یکی از ایستگاه‌های قطار کرمانشاه مشهد نیز محسوب می‌شود و می‌توانید در ایستگاه اراک سوار شوید.

ایستگاه‌های قطار اراک مشهد


ایستگاه راه آهن مشهد که یکی از زیباترین و پرترددترین ایستگاه‌های قطار کشور به حساب می‌آید، در بخش شمالی این شهر و فاصله ۲ کیلومتری از حرم رضوی واقع شده است. از ایستگاه راه آهن اراک قدیمی‌تر از ایستگاه راه آهن مشهد بوده و حتی یکی از قدیمی‌ترین ایستگاه‌های کشور به حساب می‌آید. در حد فاصل گذر از این ۲ ایستگاه، مسافران قطار اراک مشهد از ایستگاه‌های بین‌راهی قم، تهران، سمنان، دامغان، شاهرود، نقاب، نیشابور و در نهایت مشهد می‌گذرند. مدت زمان این سفر تقریبا ۱۴ ساعت طول می‌کشد و این مدت بسته به ناوگان‌های مختلف متغیر است.

شرکت‌های ریلی قطار اراک مشهد


در حال حاضر قطارهای ۲ شرکت ریلی رجا و مهتاب سیرجم در مسیر اراک مشهد فعالیت دارند. کسانی که به دنبال خرید بلیط قطار اراک مشهد ۴ تخته هستند، ناگزیر قطارهای ۴ ستاره شرکت رجا را انتخاب می‌کنند. این قطارهای لوکس و مدرن نرخ بالاتری نسبت به قطارهای شرکت ریلی مهتاب سیرجم دارند و امکانات بیش‌تری ارائه می‌دهند. به طوری که با خرید اینترنتی بلیط قطار رجا انگار در خانه نشسته‌اید و در حال سفرید.

قطار اراک مشهد رجا


یکی از شرکت‌های فعال و شایسته در عرصه حمل و نقل ریلی شرکت ریلی رجا است که تقریبا ۳ دهه از شروع فعالیتش می‌گذرد و از سال ۱۳۹۴ یکی از لوکس‌ترین قطارهای کشور را وارد ناوگان‌ ریلی خود کرده است. قطار ۵ ستاره زندگی دارای طراحی منحصربه فردی است و تجربه سفر با آن برای هر گردشگری فراموش‌نشدنی خواهد بود.

قطار اراک مشهد مهتاب سیرجم


در کنار قطارهای لوکس و گران رجا می‌توانید بلیط ارزان قطار مهتاب سیرجم را خریداری کنید و سفری مقرون به صرفه به مشهد داشته باشید. قطارهای مهتاب سیرجم اقتصادی‌ترین و به صرفه‌ترین قطارهای ناوگان ریلی کشور به حساب می‌آیند و با بیش از یک دهه فعالیت به مهمانداران باتجربه‌ای در مسیرهای ریلی بدل شده‌اند. ضمنا قطار اهواز مشهد مهتاب سیرجم از اراک می‌گذرد و مسافران اراک مشهد می‌توانند با خرید بلیط قطار اهواز مشهد، در ایستگاه راه آهن اراک منتظر قطار خود باشند.

ایستگاه راه آهن اراک


ایستگاه راه آهن اراک در سال ۱۳۱۷ احداث شده و از قدیمی‌ترین ایستگاه‌های راه آهن ایران است. حوزه راه آهن اراک حدود ۲۰ ایستگاه از ۳ استان قم، مرکزی و لرستان را پوشش می‌دهد و مسیرهای ریلی قطار اراک شامل مسیر اراک-تهران، اراک- مشهد، اراک- قم، اراک- اهواز، اراک- ملایر، اراک- سمنان و اراک- شاهرود هستند. این ایستگاه امکاناتی نظیر دستگاه‌های خودپرداز، سرویس بهداشتی، شعبه بانک تجارت، غرفه‌های فروشگاهی، نمازخانه، اتاق مادر و کودک و همچنین باجه فروش بلیط را به مسافرانش ارائه می‌دهد.

ایستگاه راه آهن اراک

قوانین و مقررات قطار اراک مشهد


قبل از خرید بلیط قطار اراک به مشهد یا بلیط قطار به هر مقصدی بهتر است قوانین استرداد بلیط شرکت‌های ریلی را بدانید و با اطمینان از برنامه سفر خود، اقدام به خرید بلیط یا رزرو بلیط قطار مشهد کنید. در خصوص قوانین استرداد بلیط قطار هر ۲ شرکت ریلی رجا و مهتاب سیرجم شرایط مشابهی دارند. میزان جریمه استرداد بلیط از زمان صدور تا ساعت ۱۲ ظهر روز قبل از حرکت ۱۰٪، از ساعت ۱۲ ظهر روز قبل از حرکت تا ۳ ساعت قبل از حرکت قطار ۳۰٪ و از ۳ ساعت قبل از حرکت قطار ۵۰٪ است. امکان استرداد آنلاین بلیط قطار یک ساعت مانده به حرکت قطار وجود ندارد ولی با مراجعه حضوری می‌توان با کسر ۵۰ درصد مبلغ بلیط، مابقی را دریافت کرد. ضمنا پس از حرکت قطار ۱۰۰٪ مبلغ بلیط کسر می‌شود. اما در صورت تاخیر بیش از یک ساعت قطار می‌توان وجه کامل بلیط قطار را مسترد کرد.

سوالات متداول


مسیر قطار اراک مشهد چند ساعت است؟
فاصله ریلی این ۲ شهر حدود ۱۰۸۵ کیلومتر است و مدت زمان سفر به مشهد از اراک تقریبا ۱۴ ساعت با قطار طول می‌کشد.

آیا بلیط قطار اراک به مشهد برای کودکان ارزان‌تر است؟
بله بلیط قطار اراک مشهد برای کودکان ۲ تا ۱۲ سال نیم‌بها حساب می‌شود و از نوزادان زیر ۲ سال تنها ۱۰ درصد بهای بلیط قطار دریافت می‌شود. البته در صورت درخواست اختصاص جا برای نوزادان زیر ۲ سال قیمت بلیط به صورت نیم‌بها محاسبه می‌شود.

قیمت بلیط قطار اراک مشهد چقدر است؟
قیمت بلیط قطار اراک مشهد به نوع قطار، روز حرکت و همچنین شرکت ریلی که از آن بلیط تهیه می‌کنید، بستگی دارد.

شرایط کنسلی بلیط قطار اراک مشهد چگونه است؟
همانند خرید اینترنتی بلیط قطار اراک مشهد، امکان استرداد آن به صورت آنلاین وجود دارد و پس از کسر جریمه به حساب شخص شما برمی‌گردد. مگر اینکه قطار حرکت کرده باشد و یا تنها یک ساعت به حرکت قطار مانده باشد. در صورتی که تا حرکت قطار یک ساعت مانده، باید با به همراه داشتن کارت شناسایی معتبر، به مرکز خرید بلیط قطار اراک مشهد مراجعه کنید و با کسر ۵۰٪ از مبلغ بلیط، مابقی را دریافت کنید ولی پس از حرکت قطار بلیط شما سوخت می‌شود.

خرید بلیط کوپه دربست چه تفاوتی با بلیط معمولی قطار دارد؟
به صورت کلی هزینه کوپه دربست بیش‌تر از بلیط معمولی است، مگر اینکه تعداد نفرات برابر با ظرفیت کوپه باشد. مسافرانی که به صورت گروهی یا خانوادگی سفر می‌کنند، می‌توانند برای برخورداری از حریم خصوصی کوپه‌ دربست رزرو کنند. به ازای هر کوپه دربست فقط یک نفر مسافر اضافه می‌تواند در کوپه مستقر شود ولی تمام وجه بلیط از او دریافت می‌شود. اگر هم تعداد نفرات کمتر از ظرفیت کوپه باشد همچنان هزینه کوپه دربست از آن‌ها دریافت می‌شود.