search
menu

در زمان خرید تور به چه نکاتی توجه کنیم؟

[ پنهان کردن ]
انتخاب تور مسافرتی مناسب
اعتبارسنجی شرکت خدمات گردشگری
بررسی بسته تور بصورت مجزا
شرایط شرکت در تور مسافرتی داخلی
عقد قرارداد کتبی برای تور گردشگری
خدمات رایج در تورهای مسافرتی داخلی
بهترین زمان برای خرید تور داخلی
مدارک مورد نیاز برای شرکت در تور مسافرتی خارجی
شرایط شرکت در تور خارجی برای مسیرهای بدون ویزا
شرایط شرکت در تور خارجی برای مسیرهای نیازمند ویزا
اخذ ویزای توریستی
ضمانت نامه مالی و تمکن مالی برای سفر به کشورهای نیازمند ویزا
بیمه مسافرتی برای سفر به خارج از ایران
استعلام ممنوع الخروجی برای سفرهای خارجی
پرداخت عوارض خروج از کشور
بهترین زمان برای خرید تور خارجی
توجه به نحوه قیمت گذاری تورها
شرایط کنسلی تور
بی‌شک وقتی قرار باشد راهی یک سفر تفریحی شویم همه ما خواهان تجربه سفری هستیم که از هر نظر ایده‌آل است و این امر مستلزم یک برنامه‌ریزی آگاهانه، اصولی و از پیش تعیین شده است. انجام این برنامه‌ریزی آنقدرها که در نگاه اول به نظر می‌رسد آسان نیست به ویژه اگر قرار باشد برای اولین بار به یک مقصد سفر کنیم. زیرا کمتر کسی است که از آگاهی و اطلاعات لازم برای انجام این کار برخوردار باشد و بیشتر افراد به دلیل مشغله‌های کاری، زمان کافی برای این کار را در اختیار ندارند. راه‌حلی که در اینجا به کمک گردشگران می‌آید خرید تور است و خوشبختانه این روزها آژانس‌ها و شرکت‌های گردشگری بسیاری وجود دارند که با اجرای تورهای تفریحی کمک می‌کنند تا گردشگران فارغ از دغدغه اقدامات اولیه سفر، تجربه‌ای لذت‌بخش و خاطره‌انگیز از سفرشان بدست آورند. بااین‌حال تحقق این تجربه تنها به شرط آن است که بدانیم در زمان خرید تور به چه نکاتی باید توجه کنیم؟ و این همان چیزی است که در ادامه این مطلب به آن خواهیم پرداخت.
در زمان خرید تور به چه نکاتی توجه کنیم؟

انتخاب تور مسافرتی مناسب


تقریباً در هر موقع از سال که اقدام به جستجو برای تورهای تفریحی کنید با لیست بلند بالایی از تورها به مقاصد داخلی و خارجی مواجه خواهید شد. در این بین نکته مهمی که قبل از خرید تور باید به آن توجه شود این است که مقصد سفر را از همه نظر مورد بررسی قرار دهید زیرا هرقدر هم که خدمات تور متنوع و باکیفیت باشد باز هم انتخاب اشتباه می‌تواند تجربه ناخوشایندی از سفر با تور برای شما رقم بزند. شرایط آب و هوایی مقصد از موارد مهمی است که باید در انتخاب مقصد به آن دقت شود، زیرا سفر به برخی مقاصد در بازه‌های معینی از سال به سبب شرایط آب و هوایی نامطلوب دشوار است. بهتر است ابتدا چند مقصد سفر را که از نظر شرایط اقلیمی با فصل متناسب هستند در نظر بگیرید و بهترین گزینه را از میان آنها انتخاب کنید. گذشته از آن لازم است در انتخاب تور مناسب به معیارهای دیگر نیز توجه کنیم که از مهم‌ترین آنها شرایط جسمانی خود و همراهان است. بطور مثال در سفر با تور همراه سالمندان و یا کودکان لازم است در انتخاب تور طبیعت‌گردی و یا تور زمینی به ویژه به مقاصد خارجی احتیاط بیشتری به خرج دهید.

اعتبارسنجی شرکت خدمات گردشگری


تورهای تفریحی معمولاً توسط آژانس‌های مسافرتی و یا شرکت‌های خدمات گردشگری به فروش می‌رسند، این شرکت‌ها می‌توانند مجری تور باشند و یا تنها واسطه‌ای برای فروش تور. در هر دو صورت خریدار تور با این شرکت‌ یا آژانس به عنوان فروشنده خدمات در ارتباط است و مسئولیت تحقق وعده‌هایی که پیش از خرید تور مطرح می‌شود نیز بر عهده همین شرکت خواهد بود. بنابراین اولین و مهم‌ترین نکته‌ای که در زمان خرید تور باید به آن توجه کنید این است که شرکت مورد نظر از شرکت‌های معتبر باشد. منظور از معتبر بودن آن است که شرکت دارای مجوز رسمی از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و دیگر نهادهای ناظر باشد. این موضوع از آن جهت اهمیت دارد که در صورت وجود هرگونه اختلاف نظر میان خریدار تور و مجری تور شکایات تنها از طریق سازمان میراث فرهنگی و گردشگری قابل پیگیری است و در صورتی که شرکت مجوز این سازمان را نداشته باشد پیگیری شکایت‌ها در این زمینه نیز از حیطه این سازمان خارج است و در نتیجه طرح شکایت و پیگیری آن برای خریدار تور پیچیده می‌شود.
علاوه بر بررسی مجوز شرکت لازم است حتماً سابقه فعالیت آژانس مسافرتی و یا مجری تور را هم بررسی کرد. خوشبختانه این روزها فضای مجازی فرصت مناسبی فراهم کرده است تا گردشگران بتوانند نظرات خود را درباره خدمات تورهایی که توسط شرکت‌های مختلف برگزار می‌شوند با یکدیگر به اشتراک بگذارند. بنابراین می‌توان با یک بررسی ساده شرکت‌های خوش‌نام و معتبری را که در زمینه فروش تور فعالیت دارند شناسایی کرد. همه آژانس‌هایی که تورهایشان را در سفرمارکت عرضه‌ کرده‌اند، دارای مجوزهای رسمی و قانونی هستند و می‌توانید با خیال راحت از خدمات آن‌ها استفاده کنید.
در زمان خرید تور به چه نکاتی توجه کنیم؟

بررسی بسته تور بصورت مجزا


از نکات اصلی در زمان خرید تور این است که قبل از اقدام به رزرو تور مسافرتی حتماً هر یک از خدماتی که در بسته تور تعریف شده است بطور جداگانه مورد بررسی قرار گیرد. بطور مثال نام هتلی را که در بسته یک تور قرار دارد در سفرمارکت به طور مجزا جستجو کنید تا از این طریق اطلاعات وسیعی درباره موقعیت قرارگیری هتل و سطح کیفیت امکانات و خدمات آن بدست آورید. علاوه بر آن می‌توانید از نظرات کاربران دیگر درباره میزان رضایتمندی از اقامت در آن هتل برای ارزیابی آن استفاده کنید و در نهایت در مقایسه میان تورهای یک مقصد یکسان این مورد را ملاک قرار دهید. این روند را می‌توانید برای دیگر خدماتی که در بسته تورها وجود دارد نیز طی کنید. بطور مثال می‌توانید برای مقایسه تورها با یکدیگر به بررسی ایرلاین انتخابی در پرواز تور دقت و درباره حسن سابقه ایرلاین و کیفیت پروازها بطور جداگانه تحقیق کنید.

شرایط شرکت در تور مسافرتی داخلی


اگر قصد ایرانگردی دارید و می‌خواهید صفر تا صد برنامه سفر را به افراد متخصص بسپارید و با خیال آسوده راهی سفر شوید کافی است بعد از بررسی طیف وسیعی از تورهای داخلی که در سفرمارکت گردآوری شده‌اند دست به انتخاب بزنید. در زمان خرید آنلاین تور داخلی معمولاً نیازی به ارائه مدارک خاصی ندارید اما لازم است در ثبت اطلاعات هویتی خود دقت کافی را به خرج دهید. علاوه بر آن به یاد داشته باشید که در زمان سفر لازم است مدارک شناسایی از جمله شناسنامه و کارت ملی خود را همراه داشته باشید تا در مواقع لزوم آنها را ارائه دهید. بطور مثال ارائه مدارک هویتی در زمان پذیرش هتل و یا در هنگام حضور در فرودگاه الزامی است.

عقد قرارداد کتبی برای تور گردشگری


همواره به یاد داشته باشید که صرفاً وعده‌ها و گفته‌های شفاهی درباره خدمات خوب یک تور نمی‌تواند تضمینی برای تحقق آنها باشد. بنابراین نکته مهمی که در خرید تور مسافرتی باید حتماً به آن توجه داشت این است که تمامی توافقاتی که میان خریدار یا گردشگر و شرکت مسافرتی یا مجری تور انجام گرفته است باید در قالب یک قرارداد کتبی به ثبت برسد تا تضمین اجرایی پیدا کند. در صورتی که قصد خرید تور به صورت حضوری را دارید باید دقت کنید که تمامی خدمات و امکانات تور بطور دقیق و با جزئیات کامل در یک قرارداد کتبی درج شود و یک نسخه از قرارداد نیز در اختیار شما قرار بگیرد. اگر جزو دسته کثیری از افرادی هستید که ترجیح می‌دهند تا بصورت آنلاین اقدام به خرید تور کنند باید در نظر داشته باشید که حتماً نسخه الکترونیکی قراردادی را که در مرحله نهایی ثبت خرید تور بصورت آنلاین در اختیار شما قرار می‌گیرد به صورت چاپ شده همراه داشته باشید.
ذکر دقیق جزئیات خدمات در قرارداد از اهمیت زیادی برخوردار است بنابراین لازم است متن قرارداد تور به دقت مطالعه شود تا اطمینان داشته باشید که همه خدمات بطور دقیق و واضح درج شده‌اند. بطور مثال در تور هوایی مشخصات پرواز از جمله کلاس پروازی و ایرلاین بطور دقیق در قرارداد درج شود. از موارد دیگری که لازم است در قرارداد تور بطور دقیق ذکر شود میزان خسارات در صورت لغو تور توسط مجری و یا شرایط کنسلی تور از سوی خریدار است.
در زمان خرید تور به چه نکاتی توجه کنیم؟

خدمات رایج در تورهای مسافرتی داخلی


در تورهای داخلی معمولاً بیمه حوادث به عنوان یکی از رایج‌ترین خدماتی است که به گردشگران ارائه می‌گردد. علاوه بر آن برخی از خدمات رایج تورهای داخلی شامل رزرو هتل مقصد سفر، تهیه بلیط وسیله نقلیه سفر، خدمات ترانسفر، خدمات گشت شهری، وعده غذایی رایگان در طول سفر و همراهی راهنمای تور در برنامه‌های بازدید است. ناگفته نماند که این خدمات الزاماً در تمامی تورهای داخلی وجود ندارد و ممکن است در تناسب با قیمت تور داخلی محدودتر و یا گسترده‌تر باشد.

بهترین زمان برای خرید تور داخلی


در خرید تور داخلی بهتر است به تاریخ مورد نظر برای سفر دقت کنید و اگر تاریخ سفرتان همزمان با تعطیلات یا مناسبت‌های خاصی است لازم است از مدت‌ها قبل‌ و دست کم یک ماه قبل‌تر اقدام به رزرو تور داخلی کنید زیرا در چنین بازه‌هایی معمولاً تقاضا برای سفر افزایش پیدا می‌کند و به دنبال آن بازار تورهای داخلی نیز داغ‌تر از همیشه است. بطور مثال در ایام نوروز همواره تورهای داخلی به سرعت به فروش می‌رسند. به ویژه اگر انتخاب شما تور اصفهان، تور شیراز، تور کیش یا تور مشهد باشد لازم است عجله بیشتری به خرج دهید زیرا اینها جزو محبوب‌ترین تورهای داخلی هستند و ظرفیت آنها به سرعت تکمیل می‌شود.

مدارک مورد نیاز برای شرکت در تور مسافرتی خارجی


در مجموع سفر به کشورهای خارجی در مقایسه با سفرهای داخلی نکات بیشتری را در برمی‌گیرد. هرچند گردشگران با خرید تور خارجی می‌توانند تا حد زیادی از پیچیدگی‌های این سفرها کم کنند اما بااین‌حال بخشی از فرایند این سفرها شخصاً بر عهده مسافران است و به طور حتم تجربه ارزشمند سفر به مقاصد خارجی ارزش صرف زمان برای اخذ مدارک لازم را دارد. برای خرید تور خارجی می‌توان به یکی از شرکت‌های خدمات مسافرتی مراجعه کرد و یا از طریق پلتفرم‌هایی مانند سفرمارکت که امکان خرید آنلاین خرید تور را فراهم کرده‌اند اقدام کرد. از هر طریقی که اقدام شود لازم است تا در وهله اول متقاضی مدارکی را به شرکت برگزارکننده تور ارائه کند. مدارک مورد نیاز برای سفر با تورهای خارجی به مقصد سفر بستگی دارد و از این رو لازم است تورهای خارجی را در دو دسته طبقه‌بندی کنیم. دسته اول شامل مقاصدی هستند که برای سفر به آنها نیاز به اخذ ویزا یا روادید ورودی نیست، این کشورها اغلب در مسیرهای آسیایی قرار دارند. ارمنستان، مالزی، عراق، ترکیه، گرجستان و ایروان از نمونه‌های این کشورها هستند. بنابراین برای رزرو تور کربلا در ایام مختلف محرم و اربعین و زیارت حرم امام حسین (ع) نیازی به اخذ ویزا ندارید. دسته دوم شامل کشورهایی هستند که برای ورود به آنها نیاز به ارائه ویزا است. این کشورها بیشتر شامل مسیرهای اروپایی یا کشورهای حوزه شنگن می‌شوند. روسیه، قبرس شمالی، فرانسه، ایتالیا و اسپانیا از جمله نمونه‌های همین کشورها محسوب می‌شوند. کشور ژاپن نیز از نمونه‌ کشورهای آسیایی است که اخذ ویزا از الزامات سفر به آن است.
در زمان خرید تور به چه نکاتی توجه کنیم؟

شرایط شرکت در تور خارجی برای مسیرهای بدون ویزا


روند سفر با تور به کشورهای خارجی که گردشگران ایرانی برای ورود به آنها نیاز به اخذ ویزا ندارند ساده و سریع است. برای شرکت در این تورها لازم است متقاضی مدارک لازم شامل پاسپورت با اعتبار دست کم ۷ ماه، شناسنامه، کارت ملی و دو قطعه عکس با پس زمینه سفید را ارائه کند. در صورتی که متقاضی تور را به صورت حضوری خریداری کرده است لازم است تا این مدارک به آژانس مسافرتی تحویل شود و چنانچه از طریق خرید تور آنلاین اقدام کرده است مدارک برای سامانه فروش تور آپلود می‌شوند.

شرایط شرکت در تور خارجی برای مسیرهای نیازمند ویزا


روند سفر به کشورهایی که برای ورود به آنها نیاز به اخذ ویزا یا روادید ورود است کمی متفاوت از سفر به کشورهای بدون نیاز به ویزا است. این کشورها بیشتر در زمره مسیرهای اروپایی قرار می‌گیرند و برای ورود به اغلب آنها نیاز است تا ویزای شنگن اخذ شود. هرچند فرایندی که برای خرید تور خارجی در این مسیرها طی می‌شود نیازمند آمادگی و همکاری بیشتری از سوی متقاضی تور است بااین‌حال طی کردن فرایند سفر به این مقاصد به صورت سفر انفرادی بسیار طولانی‌تر و پیچیده‌تر است بنابراین توصیه عمومی برای سفر به این کشورها به ویژه برای آن دسته از افرادی که از پیش تجربه‌ای در سفر به این کشورها ندارند این است که حتماً با تور به این مقصد سفر کنند. علاوه بر مدارک اولیه نظیر پاسپورت معتبر که پیش‌تر هم ذکر شد ارائه گواهی تمکن مالی، ضمانت‌نامه مالی، بیمه مسافرتی و ویزا از جمله مدارک الزامی است که متقاضیان این تورها باید ارائه کنند.

اخذ ویزای توریستی


از اقدامات اصلی برای سفر به مقصدهایی که به ویزا نیاز دارند این است که متقاضی از همان ابتدا و همزمان با اقدام برای خرید تور جهت اخذ ویزای کشور مقصد نیز اقدامات لازم را انجام دهد. بسیاری از شرکت‌های گردشگری با دریافت هزینه خدمات اقدامات لازم جهت دریافت ویزا را برعهده می‌گیرند، بااین‌حال در فرایند اخذ ویزا نیاز به همکاری از سوی متقاضیان وجود دارد. متقاضی لازم است تا از طریق مراجعه به سفارت اقدام به دریافت ویزای کشور مورد نظر کند. بنابراین در وهله اول لازم است تا متقاضی فرم‌های مربوط به درخواست ویزا را تکمیل کند و به همراه مدارک شامل پاسپورت، شناسنامه و دو قطعه عکس منطبق با شرایط ذکر شده به سفارت تحویل دهد. گفتنی است متقاضی جهت دریافت ویزا لازم است تا مبلغی را جداگانه به سفارت پرداخت کند که این میزان برای کودکان و بزرگسالان متفاوت خواهد بود. مسلما فرد متقاضی طی روند اخذ ویزا و ضمن انجام اقدامات مرسوم در صدور ویزا توسط سفارت نظیر انجام انگشت‌نگاری و مصاحبه، ملزم به ارائه نامه تمکن مالی جهت دریافت ویزا و ارائه ضمانت‌نامه مالی به آژانس است.
در زمان خرید تور به چه نکاتی توجه کنیم؟

ضمانت نامه مالی و تمکن مالی برای سفر به کشورهای نیازمند ویزا


از جمله مدارکی که برای سفر به بسیاری از کشورهای نیازمند ویزا به ویژه کشورهای حوزه شنگن مورد نیاز است گواهی تمکن مالی است. این گواهی در واقع نشانگر وضعیت مالی مساعد متقاضی ویزا است و افسر پرونده‌ای که مسئول بررسی صدور ویزا است بر مبنای این گواهی اطمینان می‌یابد که متقاضی توانایی پرداخت هزینه‌های سفر را دارد. برای تهیه گواهی تمکن مالی لازم است تا متقاضی به یکی از شعب بانکی که در آن حساب دارد مراجعه کند و درخواست نامه تمکن مالی دهد. گواهی تمکن مالی شامل یک نامه رسمی بر روی سربرگ بانک است که اطلاعات حساب بانکی شامل میزان موجودی حساب در آن درج و مهر شده است. لازم به ذکر است که علاوه بر گواهی تمکن مالی متقاضیان تور ملزم به ارائه یک ضمانت‌نامه مالی به آژانس گردشگری هستند. این ضمانت‌نامه مالی که بر مبنای مسیرهای مختلف متفاوت خواهد بود به عنوان تضمینی برای تعهد به بازگشت گردشگران به کشور بعد از سفر در نظر گرفته می‌شود و به محض اتمام تور و بررسی مهر ورود و خروج به کشور مقصد به خریداران بلیط هواپیما خارجی برگشت داده می‌شود.

بیمه مسافرتی برای سفر به خارج از ایران


بیمه مسافرتی از الزامات سفر به کشورهای خارجی است و معمولاً شرکت‌های برگزارکننده تور نیز بطور پیش فرض این بیمه را در زمره خدمات تور خارجی قرار می‌دهند. اصلی‌ترین مزیت بیمه‌های مسافرتی پوشش هزینه‌های خدمات درمانی گردشگران در طول سفر تا سقف مشخص است. علاوه بر آن انتقال جسد متوفی به کشور مبدا، هزینه سفر یکی از اعضای درجه یک گردشگر بیمار به کشور مقصد، پرداخت خسارت در صورت گم شدن چمدان‌ها و یا خسارات مربوط به تاخیر پروازها از جمله خدمات دیگری هستند که بیمه‌های مسافرتی ارائه می‌کنند. معمولاً یکی از شرایط صدور ویزا برای متقاضیان سالمندی که تمایل دارند تا در تور خارجی شرکت کنند دارا بودن بیمه مسافرتی تا سقف معین شده از سوی سفارت مربوطه است. افزون بر این خرید بیمه مسافرتی فارغ از الزامی بودن آن در بسیاری از سفرهای خارجی، یک راهکار عاقلانه برای پوشش هزینه‌های سنگین درمانی و خسارات غیر قابل پیش بینی در یک کشور خارجی است و ازآنجاکه هزینه این بیمه‌ها بسیار ارزان است همواره گردشگران به خرید بیمه مسافرتی خوب توصیه می‌شوند.
در زمان خرید تور به چه نکاتی توجه کنیم؟

استعلام ممنوع الخروجی برای سفرهای خارجی


تصور کنید که تور مسافرتی محبوب خود را خریداری کرده‌اید و مدت‌ها در انتظار یک سفر رؤیایی بوده‌اید اما درست در زمان حضور در فرودگاه به شما اطلاع می‌دهند که ممنوع الخروج هستید. در چنین شرایطی هیچ مسئولیتی متوجه مجری تور نیست و همه عواقب مربوط به ممنوع‌الخروجی مسافران بر عهده شخص آنها است. مسلما این شرایط را می‌توان یک کابوس بد برای مسافران توصیف کرد. از این رو توصیه می‌کنیم قبل از انجام هر اقدامی برای خرید تور خارجی ابتدا مطمئن شوید که ممنوع خروج نیستید. ازآنجاکه دلایل ممنوع‌الخروجی افراد می‌تواند به مسائل مختلف از جمله ارتکاب جرایم کیفری، عدم پرداخت مالیات و یا سایر مسائل حقوقی مرتبط باشد، برای استعلام آنلاین وضعیت ممنوع الخروجی لازم است به چندین و چند سامانه و سایت مختلف مراجعه کرد. از این رو در نظر داشته باشید که بهترین و مطمئن‌ترین شیوه برای اطلاع از وضعیت ممنوع الخروجی، مراجعه حضوری به اداره گذرنامه و درخواست استعلام وضعیت از طریق ارائه پاسپورت است.

پرداخت عوارض خروج از کشور


دانستن این نکته برای گردشگران تور خارجی خالی از لطف نیست که پرداخت هزینه عوارض خروج از کشور بر عهده آژانس یا برگزارکننده تور نیست بلکه این هزینه توسط مسافران و در هنگام حضور در فرودگاه و یا به صورت آنلاین پرداخت می‌شود. بدیهی است مبلغ عوارض خروج از کشور بر مبنای تعداد دفعات خروج و در واقع تعداد سفرها معین می‌شود و مسافران به راحتی می‌توانند از طریق دستگاه‌های عابربانک مخصوص در فرودگاه آن را پرداخت کنند.

بهترین زمان برای خرید تور خارجی


بطور کلی به گردشگرانی که قصد شرکت در تورهای خارجی را دارند توصیه می‌شود تا خرید تور را به لحظات آخر و تاریخ نزدیک به سفر موکول نکنند و دست کم یک ماه قبل از تاریخ شروع تور اقدام به خریداری آن کنند. این موضوع به ویژه در خصوص تورهای اروپایی و مقاصدی که نیازمند اخذ ویزا هستند اهمیت می‌یابد زیرا روال صدور ویزا نیازمند زمان است.
در زمان خرید تور به چه نکاتی توجه کنیم؟

توجه به نحوه قیمت گذاری تورها


تورهای ارزان همواره جذابیت زیادی برای گردشگران دارند اما نکته کلیدی که لازم است تا قبل از خرید تور به آن دقت کرد این است که قیمت پایین تور همیشه هم ملاک خوبی برای انتخاب آن نیست. در حقیقت آنچه قیمت یک تور را تعیین می‌کند میزان خدماتی است که تور در برمی‌گیرد و از این رو مسلما در تورهای ارزان خدمات کمتری ارائه می‌شود. در مقابل هرقدر خدمات تور بیشتر باشد قیمت آن نیز افزایش پیدا می‌کند. در مجموع نمی‌توان قیمت مشخصی برای تورهای یک مقصد در نظر گرفت اما نکته مهم این است که همواره دلایل منطقی برای قیمت‌گذاری تورها پیدا کنید، بنابراین اگر یک تور تفریحی بیش از اندازه ارزان و یا بیش از اندازه گران به نظر می‌رسد و نمی‌توانید دلیل واضحی برای این امر پیدا کنید بهتر است از خیر آن بگذرید و گزینه‌های دیگر را بررسی کنید.

شرایط کنسلی تور


از جمله نکات کلیدی قبل از خرید تور توجه به شرایط کنسلی و استرداد تور است. زیرا یکی از رایج‌ترین اشتباهاتی که اغلب گردشگران همیشه مرتکب آن می‌شوند این است که به شرایط کنسلی تور در قرارداد توجهی نمی‌کنند و یا از مسئول ثبت نام تور در آژانس در این باره سوالی نمی‌پرسند. به عنوان یک گردشگر بهتر است همیشه احتمالی هرچند اندک را درباره شرایط غیر قابل پیش ‌بینی و کنسلی سفر در نظر بگیرید و با در نظر گرفتن شرایط کنسلی، تور مورد نظرتان را انتخاب کنید. در مجموع ازآنجاکه مجری تور اقدامات زیادی جهت اجرای تور انجام داده است بنابراین کنسلی تور مستلزم پرداخت جریمه کنسلی از سوی خریدار است. لازم به ذکر است که تور لحظه آخری مشمول کنسلی نیستند و در صورت تقاضا برای کنسلی،‌ وجه پرداختی مسترد نمی‌شود.
فیلتر نظرات کاربران
امتیاز کاربران

0
عالی
0
خوب
0
متوسط
0
بد
0
خیلی بد
زمان سفر

نوع سفر


نظرات
هنوز هیچ نظری ثبت نشده است