search
menu
سنندج keyboard_arrow_down close

سنندج

hotel
هتل های سنندج ۴

درباره سنندج

سنندج مرکز استان کردستان و از شهرهای مهم ایران در بخش غربی کشور است. سنندج دومین شهر کردنشین ایران به شمار می‌رود. سنندج امروزی شهر نوبنیاد و جوانی به شمار می‌رود که پیشینه آن به دوران صفویه و قاجاریه می‌رسد. هر چند زاگرس خاستگاه برخی از کهن ترین تمدن های بشری بوده است.

پیشینه سنندج


منطقه‌ای که سنندج در آن قرار گرفته است با نام پارسوآ در سده نهم پیش از میلاد و در دوران فرمانروایی مادها شناخته می‌شده است. نام سنندج از دو بخش سنه و دژ تشکیل شده و معنای آن قلعه‌ای در دامنه کوه است. سنندج تا دوره قاجار به همین نام سنه شناخته می‌شد. سنندج امروزی در دوران صفویه پایه گذاری شده است و بناهای تاریخی آن به دوران صفویه و قاجار برمی‌گردد. تا پیش از شاه صفی اردبیلی، سنندج یک روستای کوچک بوده است. اما در این دوران حاکم منطقه یعنی سلیمان خان اردلان مرکزیت پیدا کرد و به عنوان یک شهر کلیدی مطرح شد. بر اساس شواهد باستان شناسی که البته به دلایل مختلف بخش بزرگی از آن از دست رفته است، شهر باستانی سنندج در اثر یورش مغول یا رویدادهای دیگر از دست رفته است.
سنندج

مردم و جامعه سنندج


سنندج شهری با حدود ۴۰۰ هزار نفر جمعیت است. بیشتر اهالی شهر سنندج را اقوام کرد با مذهب سنی شافعی و گروه‌هایی از آشوریان و ارمنیان تشکیل می‌دهند. گویش اصلی اهالی، کردی اردلانی نام دارد.

آب و هوای سنندج


سنندج شهری در دامنه های زاگرس است و به همین دلیل آب و هوایی کوهستانی دارد. سنندج زمستان هایی با دمای زیر صفر همراه با بارش برف و باران را تجربه می‌کند. اما میانگین دما در فصل تابستان به حدود ۱۵ درجه سانتی گراد هم می‌رسد و بهترین زمان برای مسافرت به این شهر را رقم می‌زند.

جاهای دیدنی سنندج


شهر سنندج در دوره صفویه و دوران فرمانروایی خاندان اردلان توسعه پیدا کرد و هنرمندان اصفهانی، سبک معماری خود را به این شهر هم آوردند. عمارت خسرو آباد نمونه‌ای از نمود این معماری در سنندج است. موزه سنندج، عمارت آصف وزیری، بازار تاریخی سنندج، حمام های تاریخی سنندج مانند حمام شیشه و خانه های تاریخی مانند خانه معمارباشی از دیگر جاهای دیدنی سنندج هستند.
سنندج

سوغات سنندج


سوغات و رهاورد سنندج را می‌توان در دو بخش خوراکی و صنایع دستی طبقه‌بندی کرد. شهر سنندج در زمینه تولید شیرینی‌های کنجدی دارای شهرت است. همچنین سقز طبیعی که از درخت‌های وحشی کوهستان های سنندج برداشت می‌شود از دیگر سوغات ویژه سنندج است. در بخش صنایع دستی سنندج بیش از همه با گلیم و گیوه هایش شناخته می‌شود. اما کالای ویژه شهر سنندج، دف یا ساز عرفانی اهالی این منطقه است.

فرودگاه سنندج


شهر سنندج دارای یک فرودگاه داخلی است که پروازهایی را بین سنندج و تهران میزبانی می‌کند. بنابراین گردشگران با بلیط هواپیما می‌توانند به شهر زیبای سنندج سفر کنند.

دیدنی های سنندج