search
menu
بمبئی keyboard_arrow_down close

بمبئی

hotel
هتل های بمبئی ۱۶

درباره بمبئی

بمبئی یا مومبای (Mumbai) مرکز ایالت ماهاراشترا هند و از پرجمعیت‌ترین و بزرگترین شهرهای جهان است. بمبئی قلب صنعت فیلمسازی هند مشهور به بالیوود و مرکز اقتصادی هندوستان به شمار می‌رود. بمبئی در ساحل غربی هندوستان جای گرفته و شهری با تاریخچه کهن است.

تاریخچه بمبئی


به نظر می‌رسد نام بمبئی برگرفته از یکی از الهه‌های هندی اقوام ساکن در این منطقه باشد که پرتغالی‌ها در زمان اشغال این منطقه، برای اشاره به این سرزمین ایجاد کرده باشند. بمبئی پیرامون تا سده شانزدهم میلادی و آغاز دوران استعمار تحت فرمانروایی های محلی، حکومت‌های مسلمان و همچنین فرمانروایی مغول قرار داشت. در سده شانزدهم، پرتغالی‌ها اختیار بمبئی و جزایر پیرامونش را در دست گرفتند. پرتغالی ها در بمبئی کلیسای کاتولیک و در پیرامونش، دژهای دفاعی و قلعه های مختلفی ساختند. در همین زمان بریتانیا علاقه زیادی به حضور در بمبئی برای تحت فشار گذاشتن هلند داشت. در اثر رابطه سیاسی پرتغال و انگلیس، سرانجام انگلیس توانست بمبئی را هم به سیطره حضور خود در هند اضافه کند. به گونه‌ای که کمپانی هند شرقی مرکز عملیاتی خود را به بمبئی منتقل کرد. بمبئی از مهمترین شهرهای هند است که در جنبش استقلال هندوستان نقش مهمی ایفا کرد. اکنون بمبئی یکی از بزرگترین بندرهای آسیا از دید تجاری و راهبردی است.
بمبئی

فرودگاه بمبئی


فرودگاه اصلی شهر بمبئی فرودگاه بین‌المللی چاتراپاتی شیواجی (Chhatrapati Shivaji Maharaj International Airport) نام دارد. فرودگاه بمبئی دومین فرودگاه پر رفت و آمد هند پس از فرودگاه دهلی است. اگر شما هم قصد سفر به بمبئی را دارید، هواپیما شما در فرودگاه چاتراپاتی شیواجی بر زمین خواهد نشست و شما یکی از ۴۵ میلیون نفریخواهید بود که سالانه از این فرودگاه گذر می‌کنند.

جاذبه های گردشگری بمبئی


شهر بمبئی به دلیل موقعیت جغرافیایی و پیشینه تاریخی که دارد، جاذبه های طبیعی و تاریخی متنوعی را برای علاقه‌مندان و گردشگران به همراه دارد. بمبئی شهری بندری است که در کنار دریا جای گرفته است و همین موجب شده سواحلی با آب های گرم داشته باشد و هر ساله گردشگران زیادی را به سوی خود بکشاند. از سوی دیگر، قلعه های متعددی از دوران فرمانروایی پرتغالی ها و انگلیسی ها به جای مانده است.
بمبئی
همچنین کلیساها، معابد بودایی و هندوی متفاوت، بخش تاریخی و مذهبی این شهر را تشکیل می‌دهند. مکان های باستانی تری همچون غار فیل ها هم به دوران تاریخی‌تر بمبئی بازمی‌گردد. علاوه بر همه اینها در شهر بمبئی مجموعه ای از تفریحات گردشگری مدرن مانند پارک ها، شهربازی ها و پارک های آبی هم ساخته شده است.

آب و هوای بمبئی


بمبئی دارای آب و هوای گرم و خشک استوایی است که شاهد بارش های موسمی نیز هست. به همین دلیل به نظر می‌رسد نیمه دوم سال، هوا خنک‌تر و بارش‌ها کمتر باشد و این برای گردشگران موقعیت مناسبی برای گشت و گذار به شمار می‌رود.

دیدنی های بمبئی