قوانین و شرایط خرید اینترنتی بلیط قطار


صدور بلیط قطار و درج اطلاعات


همه اطلاعات مسافران شامل نام، نام خانوادگی، تاریخ تولد و کد ملی بایستی به صورت کامل و درست وارد شوند. همچنین نباید اطلاعات تکراری یا مخفف وارد شوند. مسافرانی که اطلاعات بلیط آنان با کارت شناسایی مطابقت نداشته باشد، بدون بلیط تلقی خواهند شد و مسئولیت آن به عهده مسافر خواهد بود.
در صورتی که اطلاعات بلیط با اطلاعات کارت شناسایی مسافر تطابق ندارد و مسافر بخواهد آن را اصلاح کند، باید بلیط را مسترد کرده و بلیط جدید خریداری کند.
برای خرید بلیط اتباع خارجی بایستی نام، نام خانوادگی، تاریخ تولد و شماره‌ی گذرنامه وارد شود. اتباع خارجی بایستی گذرنامه‌ معتبر داشته باشند. همچنین آن دسته از اتباع کشور افغانستان که گذرنامه ندارند، باید برگه‌ی تردد (مرخصی) با ۱۰ الی ۱۵ روز اعتبار به همراه داشته باشند. فرزندان اتباع افغانستان در صورتی که سن کمتر از ۱۰ سال داشته باشند، می‌توانند به همراه والدین و با برگه‌ی تردد آنها سفرکنند اما برای سنین بالای ۱۰ سال باید برگه‌ی تردد جداگانه داشته باشند.

چاپ بلیط


طبق قوانین راه آهن جمهوری اسلامی ایران، مسافر ملزم است برای سوار شدن به قطار بلیط چاپ‌شده را ارائه کند. در صورت وارد شدن خسارت به قطار، پرداخت خسارت فقط به دارندگان نسخه‌ی چاپی بلیط امکان‌پذیر است.
مسافران بایستی از چاپ بلیط بر روی کاغذهای آرم دار و طرح دار جدا خودداری کنند. همچنین چاپ بلیط در کلیه‌ی ایستگاه‌های دارای فروش بلیط و مراکز فروش سطح شهر امکان‌پذیر است.
در صورتی که مسافر به اینترنت دسترسی نداشته باشد، در صورت مفقودی بلیط می‌تواند در زمان اداری به ایستگاه‌های راه‌آهن که سیستم آنلاین فروش بلیط دارند، مراجعه کند و دوباره بلیط را دریافت کند. همچنین به شرط حضور به‌موقع (حداکثر ۴۵ دقیقه مانده به حرکت) در ایستگاه‌های راه آهن که سیستم فروش بلیط آنلاین دارند و در وقت اداری، بلیط المثنی طبق آیین‌نامه‌ی مربوط صادر می‌شود. بلیط مفقودی باید از طریق شبکه‌ی رایانه‌ای صادر شده و استرداد نشده باشد. صدور بلیط المثنی با ۵ درصد قیمت کل بلیط، انجام می‌شود و در صورت مفقود شدن آن، بلیط المثنی دیگری صادر نخواهد شد. درحال حاضر بلیط المثنی از طریق سیستم استرداد نمی‌شود. (استرداد بلیط المثنی فقط به شرط ارائه‌ی بلیط اصلی و بلیط المثنی به صورت همزمان در ایستگاه‌های آنلاین و کلیه‌ی نمایندگی‌های فروش و با هماهنگی مرکز یکپارچه فروش بلیط قطار انجام می‌شود).
در حال حاضر فقط مسافران قطارهای زندگی، سبز و سیمرغ شرکت رجا در ایستگا‌ه‌های راه‌آهن تهران و مشهد می‌توانند بدون چاپ بلیط و با ارائه‌ی کارت شناسایی معتبر از قطار استفاده کنند.

انواع سهمیه‌های قطار


برای مسافران قطار سهمیه‌ها و تعرفه‌های متفاوتی در نظر گرفته شده است که در صورت استفاده‌ی نادرست از آنها بلیط صادرشده بایستی مسترد ‌شود و هزینه‌ی جریمه‌ی آن به عهده‌ی خود مسافر خواهد بود. سهمیه‌ها و تعرفه‌های تعریف شده به شرح زیر است:
سهمیه عادی: قابل دسترس برای کلیه مسافرین اعم از زن، مرد و خانواده است.
سهمیه ویژه خواهران: این سهمیه ویژه‌ی بانوانی است که تنها مسافرت می‌کنند. همچنین مسافران می‌توانند برای فرزندان پسرِ کمتر از ۶ سال از این سهمیه استفاده کنند.
سهمیه ویژه برادران: ویژه‌ی آقایانی که تنها مسافرت می‌کنند.
سهمیه خودرو: این سهمیه برای مسافرانی تعریف شده که می‌خواهند خودروی خود را با قطار حمل کنند.
سهمیه گروهی: برای مسافران با تعداد بالاتر از ۱۸ نفر تعریف شده است و تمام قوانین بلیط‌های انفرادی برای آنها صدق می‌کنند. این سهمیه در زمان‌های اوج مسافرت قابل استفاده نخواهد بود.

انواع تعرفه‌های بهای بلیط قطار


تعرفه بزرگسال: سن مسافر برای تنها سفر کردن حداقل باید ۱۲ سال تمام باشد. همچنین بلیط شخصی که در تاریخ شروع سفر بیش از ۱۲ سال سن داشته باشد، تمام بها حساب می‌شود.
تعرفه کودک: بلیط کودکان بین ۲ تا ۱۲ سال نیم‌بهاست.
تعرفه نوزاد: قیمت بلیط نوزادان تا ۲ سالگی، معادل ۱۰ درصد از بهای کل بلیط (معادل بهای بیمه‌ی مسافر) است. همچنین در این شرایط صندلی به نوزاد تعلق نمی‌گیرد. در صورتی که مسافر بخواهد برای نوزاد خود صندلی بگیرد، بلیط نوزاد نیم‌بها محاسبه می‌شود.
تعرفه جانبازان و خانواده‌های شهدا: بهای بلیط جانبازان و خانواده‌های شاهد نیم‌بهاست و در حال حاضر تنها از طریق مراکز فروش حضوری با ارائه‌ی اصل کارت شناسایی معتبر بنیاد شهید صادر می‌شود. همچنین به آزادگانی که جانباز نیز باشند و درصد جانبازی قید شده در کارتشان بالاتر از ۲۵ درصد باشد نیز بلیط نیم بها تعلق می‌گیرد. در صورت استفاده از سهمیه‌های شاهد و یا جانباز همراه داشتن کارت ایشان (معتبر) در هنگام صدور بلیط به صورت حضوری و نیزسوار شدن به قطار الزامی است. در صورتی که جانباز نتواند به تنهایی سفرکند و طبق تشخیص بنیاد جانبازان، حضور یک نفر همراه با مسافر جانباز الزامی باشد، با ارائه معرفی‌نامه از بنیاد، بلیط فرد همراه نیز نیم‌بها صادر می‌شود.
تعرفه کسر کوپه: هنگام خرید کوپه دربست، بهای تمام‌شده‌ی صندلی‌های خالی با کسر هزینه‌ی خدمات ایستگاهی و پذیرایی از بهای تعرفه بزرگسال محاسبه می‌شود و با عنوان تعرفه کسر کوپه صادر می‌شود.
تعرفه نیم‌بها در فروش بلیط قطارهای حومه‌ای حذف و تمامی بلیط‌های این گونه از قطارهای مسافری به صورت تمام‌بها صادر می‌گردند.

شرایط حمل خودرو با قطار


مسافران می‌توانند بلیط این واگن‌ها را با روشی مشابه بلیط قطارهای مسافری از طریق شبکه‌ی رایانه‌ای فروش بلیط تهیه کنند.
اطلاعات مورد نیاز حمل خودرو با قطار شامل تاریخ و ساعت حرکت، شرایط تحویل خودرو و... بر روی برگه بلیط درج می‌شود.
در صورت گم شدن بلیط حمل خودرو طبق مقررات، بلیط‌المثنی صادر می‌شود.
برای دریافت خسارت تاخیر، متقاضیان بایستی به همراه اصل بلیط و کارت شناسایی معتبر با مراجعه به یکی از مراکز فروش بلیط قطار نسبت به دریافت خسارت اقدام کنند.
هنگام تهیه‌ی بلیط برای مسیرهای بلند (مانند مشهد ـ اهواز) برای تاخیرهای احتمالی، تخلیه‌ی واگن و بارگیری مجدد آن در ایستگاه واسط (تهران) بایستی زمان اضافه را پیش‌بینی شود.
اقداماتی که باید در مبدا انجام شود نیز به شرح زیر است:
هنگام تحویل اگر خودرو شما خاموش، معیوب و یا تصادفی باشد شرکت ریلی آن را قبول نخواهد کرد. همچنین موجودی بنزین باید یک سوم باک باشد.
برای تحویل دادن خودرو در مبدا باید در بازه زمانی ۸ صبح تا حداکثر ۳ ساعت پیش از حرکت قطار بلیط را تهیه کنید. موقع تحویل دادن خودرو باید مدارک شناسایی مالک، سند و کارت مالکیت خودرو را به همراه داشته باشید.
علاوه بر بهای بلیط قطار لازم است حق بیمه خودرو را به شرکت ریلی بپردازید. حق بیمه خودرو بر اساس ارزش خودرو شما محاسبه خواهد شد.
برای رعایت ایمنی سر باتری خودرو در مبدا جدا می‌شود و در مقصد دوباره روی خودروی شما نصب می‌شود.
اگر وسیله‌‌ای به جز جک و زاپاس در خودروی شما باشد، شرکت ریلی هیچ مسئولیتی در حفظ آن ندارد.
اقداماتی که باید در مقصد انجام شود نیز به شرح زیر است:
مسافر باید به محض اطلاع از ورود خودرو به مقصد، نسبت به ترخیص و تحویل خودرو با در دست داشتن مدارک لازم (کارت ماشین، کارت شناسایی معتبر) اقدام کند، در غیر این صورت بعد از ۲۴ ساعت اولیه تا ۶ روز، روزانه ۱۵۰۰۰ ریال و از روز هفتم به بعد روزانه ۳۰۰۰۰ ریال بابت حق توقف و هزینه‌ی انبارداری محاسبه و دریافت خواهد شد.
برای تحویل خودرو ارائه‌ی کارت شناسایی معتبر شخص معرفی‌شده در بارنامه‌ی حمل خودرو که در مبداء تکمیل شده، الزامی است و از تحویل خودرو به افراد غیر و بدون مدارک خودداری خواهد شد. در صورت تاخیر در تحویل خودرو در مقصد پس از ۲۴ ساعت تاخیر در تحویل خودرو، ۵۰ درصد کرایه برگشت داده می‌شود و در صورت عدم تحویل خودرو در مقصد ۱۰۰ درصد کرایه برگشت داده می‌شود.

خرید کوپه‌ دربست


برای دربست کردن کوپه بایستی هنگام انتخاب مسیر و جستجو تیک کوپه دربست انتخاب شود و فرایند خرید تکمیل شود.
هنگام دربست کردن کوپه درصورتی که تعداد مسافران کمتر از تعداد صندلی‌های کوپه باشد، بایستی پس از انتخاب گزینه‌ی دربست‌کردن کوپه تعداد واقعی مسافران بزرگسال و کودک را در قسمت مربوطه وارد کنید. بهای تمام‌شده‌ی صندلی‌های خالی با کسر هزینه‌ی خدمات ایستگاهی و پذیرایی به صورت خودکار محاسبه می‌شود.
در قطارهای سالنی امکان انتخاب گزینه کوپه‌‌ی دربست وجود ندارد.
در کوپه‌ی دربست بلیط نوزادان زیر ۲ سال به دلیل رزرو صندلی، نیم‌بها محاسبه می‌شود.

استرداد بلیط قطار


مسافر می‌تواند تا ۶۰ دقیقه پیش از حرکت قطار، بلیط یا بلیط‌های خریداری شده را به صورت آنلاین مسترد کند. برای استرداد بلیط پس از زمان ذکر شده تا پیش از حرکت قطار، مسافر بایستی با ارائه‌ی بلیط چاپی و کارت شناسایی به صورت حضوری به یکی از مراکز فروش قطار مراجعه کند.
طبق قوانین شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران، بلیط قطارهای مسافری خریداری‌شده، علاوه بر امکان استرداد آنلاین در خود سایت، درکلیه‌ی مراکز فروش بلیط (در ساعات کاری نمایندگی‌های فروش) با ارائه‌ی کارت شناسایی معتبر از جمله: (کارت ملی، شناسنامه، پاسپورت، گواهینامه) قابل استرداد است.
استرداد بلیط پس از حرکت قطار امکان‌پذیر نیست.
بلیط قطارهای حومه‌ای و گردشگری غیر‌قابل‌استرداد هستند.
پس از ثبت درخواست استرداد و دریافت پیامک استرداد بلیط، وجه بلیط با کسر جریمه طبق جدول قوانین کنسلی، با توجه به درخواست مسافر به اعتبار حساب یا حساب بانکی که هنگام خرید استفاده شده است برگشت داده می‌شود. پس از نهایی شدن فرایند استرداد، امکان خرید مجدد بلیط استرداد شده وجود ندارد.
بازپرداخت خسارت به بلیط‌هایی که مشمول دریافت خسارت شده‌اند، صرفا به صورت حضوری در محل آژانس و با ارائه‌ی کارت ملی مسافران و نسخه‌ی چاپی بلیط امکان‌پذیر است.
میزان جریمه تعلق گرفته به مسافر بر اساس قوانین شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران و جدول قوانین کنسلی بلیط قطار انجام می‌شود.
طبق قوانین استرداد راه آهن در صورتی که کاربر کل ظرفیت کوپه را خریداری کند، با استرداد یک بلیط همه بلیط‌های موجود در سفارش مسترد خواهد شد.

جدول نرخ کنسلی بلیط قطارزمان کنسلینرخ بازگشت وجه
از زمان صدور تا ساعت ۱۲ ظهر روز پیش از حرکت۹۰٪
از ۱۲ ظهر روز پیش از حرکت تا ۳ ساعت پیش از حرکت قطار۷۰٪
از ۳ ساعت پیش از حرکت قطار۵۰٪
یک ساعت مانده به حرکت قطاراسترداد آنلاین ندارد.
( ٪۵۰ استرداد حضوری)
پس از حرکت قطار۰٪


بار همراه مسافر


هر مسافر می‌تواند وسایل ضروری سفر خود را همراه ببرد به شرط آن‌که حجم آن از ابعاد ۷۵ سانتی متر و وزن ۳۰ کیلوگرم تجاوز نکند. به عنوان مثال مسافر می‌تواند کیف دستی و بسته‌ و جامه‌دان‌های کوچک محتوی لوازم شخصی، صندلی چرخ دار بیمار، کالسکه‌ی بچه، قفس کوچک پرندگان ریزجثه حداکثر در ابعاد ۴۰ سانتی‌متر را به همراه داشته باشد. وسایل همراه مسافر نباید موجب خطر یا مشکلی برای مسافران دیگر یا آسیب رساندن به قطار شود. همراه داشتن موادمحترقه، آتش‌زا، بیماری‌زا، بدبو، مایعات روغنی و لبنی، قاچاق، سمی، شکستنی و... ممنوع است و مأموران ایستگاه مانع همراه بردن این‌گونه بارها به داخل قطار توسط مسافر خواهند شد.
به هر دلیلی بار شما بیش ازحد متعارف باشد، لازم است بار مازاد خود را به باجه‌ی توشه در ایستگاه تحویل دهید. ساکنان تهران می‌توانند برای حمل بار با شماره تلفن ۲-55663350 تماس بگیرند. ساعت کاری انبار توشه همه روزه از ساعت ۸ تا ۱۸ است. در صورت تحویل به‌موقع به باجه‌ی توشه، بار شما توسط واگن‌های مخصوص حمل بار در اولین زمان ممکن به مقصد ارسال می‌شوند.
اشیاء گم‌شده
درطول زمان مسافرت با قطار مسئولیت حفظ ونگهداری وسایل و بار همراه به عهده‌ی خود مسافران است.
در صورت یافتن وسایل به‌جامانده از دیگران در قطار، آن را به رئیس قطار یا سرمهماندار تحویل دهید.
فهرست اشیاء پیدا شده‌ی مسافران در دفتر نمایندگی شرکت در ایستگاه مقصد وجود دارد.

شرایط قطارهای نورالرضا همراه با هتل


شرکت حمل و نقل ریلی نورالرضا، اقدام به طراحی و ارائه ظرفیتی با عنوان (قطار پنج ستاره + هتل) کرده است که قابلیت فروش به مسافران عزیز را دارا است. مسافران گرامی با خرید این نوع بلیط در مسیر (تهران به مشهد)، امکان اقامت رایگان در هتل‌های اضافه شده به قطار در شهر مشهد (با خدمات و ترانسفر به هتل بصورت رایگان) در روز بعد از حرکت از تهران را دارا هستند.
همچنین با خرید بلیط ذکر شده، در مسیر (مشهد به تهران) امکان اقامت رایگان در هتل‌های اضافه شده به قطار (با خدمات و ترانسفر بصورت رایگان) در شب پیش از حرکت از مشهد را دارا هستند.
شایان ذکر است، بلیط‌های فوق صرفا به مسافران با تعداد (دو نفر) به بالا ارائه می‌گردد و از ارائه آن به مسافرانی که به (تنهایی) عازم سفر هستند خودداری می‌شود. بدیهی است در صورت صدور بلیط تک نفره علاوه بر عدم ارائه خدمات، تبعات مالی بر عهده مسافر است.

جدول میزان ساعات تاخیر مشمول پرداخت خسارت به مسافرانجدول میزان ساعات تاخیر مشمول پرداخت خسارت به مسافران

مسیر

میزان ساعت مشمول خسارت

ترنست تهران - اراک و بالعکس

۱

ترنست تهران - زنجان و بالعکس

۱

ترنست تهران - میانه و بالعکس

۱

ترنست تهران - یزد و بالعکس

۱

تهران - زنجان و بالعکس

۱

ریل باس تهران - زنجان و بالعکس

۱

ریل باس تهران - سمنان و بالعکس

۱

تهران - میانه و بالعکس

۱.۵

شاهرود - مشهد و بالعکس

۱.۵

ترنست تهران - مشهد و بالعکس

۲

تهران - اصفهان و بالعکس

۲

تهران - ساری و بالعکس

۲

تهران - شاهرود و بالعکس

۲

تهران - اصفهان و بالعکس

۲

طبس - مشهد و بالعکس

۲

توربوترن تهران - مشهد و بالعکس

۲.۵

تهران - مراغه و بالعکس

۲.۵

تهران - یزد و بالعکس

۲.۵

سمنان - مشهد و بالعکس

۲.۵

یزد - بندرعباس و بالعکس

۲.۵

تهران - اندیمشک و بالعکس

۲.۵

تهران - تبریز و بالعکس

۲.۵

تهران - گرگان و بالعکس

۲.۵

کرج - تبریز و بالعکس

۲.۵

تهران - مشهد و بالعکس

۳

تهران - مهاباد و بالعکس

۳

تهران - خواف و بالعکس

۳

قم - تبریز و بالعکس

۳

کرج - مشهد و بالعکس

۳

اصفهان - بندرعباس و بالعکس

۳

تهران - اهواز و بالعکس

۳

تهران - تربت حیدریه و بالعکس

۳

تهران - جلفا/سلماس و بالعکس

۳

تهران - شوشتر و بالعکس

۳

تهران - شیراز و بالعکس

۳

تهران - کرمان و بالعکس

۳

ساری - مشهد و بالعکس

۳

قزوین - مشهد و بالعکس

۳

قم - مشهد و بالعکس

۳

کاشان - مشهد و بالعکس

۳

کرمان - مشهد و بالعکس

۳

یزد - مشهد و بالعکس

۳

تهران - خرمشهر و بالعکس

۳.۵

تهران - طبس و بالعکس

۳.۵

زنجان - مشهد و بالعکس

۳.۵

اصفهان - مشهد و بالعکس

۴

تهران - بندرعباس و بالعکس

۴

اصفهان - زاهدان و بالعکس

۴

ملایر - مشهد و بالعکس

۴

اهواز - مشهد و بالعکس

۵

بندرعباس - مشهد و بالعکس

۵

تبریز - مشهد و بالعکس

۵

بندرعباس - مشهد و بالعکس

۵

شیراز - مشهد و بالعکس

۵

مهاباد - مشهد و بالعکس

۵دیگر نکات
پذیرایی در برخی قطارهای ویژه، اختیاری و با درخواست مسافر هنگام تهیه‌ی بلیط انجام می‌شود و هزینه‌ی آن به بهای بلیط اضافه می‌گردد. مسافر می‌تواند تنها تا ۲۴ ساعت پیش از حرکت، ‌رزرو بلیط با امکان خرید غذا را انجام دهد.
تمام مسافران قطار از لحظه‌ی ورود به ایستگاه مبداء تا خروج از ایستگاه مقصد در برابر حوادث بیمه هستند. بیمه‌ی حوادث مسافری شامل جبران هزینه‌های پزشکی و همچنین جبران نقص عضو یا فوت ناشی از حوادثی مانند آتش‌سوزی، تصادف، انفجار، خارج شدن قطار از ریل، مانور، سنگ‌پرانی و سایر حوادث احتمالی می‌شود.
حضور در ایستگاه یک ساعت پیش از حرکت قطار الزامی است. همچنین ده دقیقه مانده به حرکت، تمام درهای قطار بسته خواهد شد و بعد از بسته‌شدن درها برای جلوگیری از خطرات احتمالی، سوارشدن به قطار امکان‌پذیر نیست.
در رزرو قطارهای رجا به همراه هتل، نوع اتاق و مدت اقامت باید متناسب با تعداد مسافران انتخاب شود. مثلا در صورت تمایل به سفر و رزرو انفرادی اتاق لزوما باید اتاق یک تخته انتخاب شده و از انتخاب اتاق‌های چند تخته خودداری شود.

پرداخت خسارت


پرداخت خسارت تا یک ‌ماه پس از تاریخ حرکت با ارائه‌ی بلیط، اصل شناسنامه یا کارت شناسایی معتبر به همراه یک برگ کپی آن در کلیه‌ی مراکز فروش بلیط امکان‌پذیر است و شامل این موارد می‌شود:

تاخیر حرکت قطار از مبدا


تاخیر در شروع حرکت قطارهایی که مسافران آن از باجه کنترل بلیط عبور و در سکو یا داخل قطار قرار گرفته‌اند جزو تاخیر نهایی آنها در مقصد محاسبه و مورد ملاک برای پرداخت خسارت قرار می‌گیرد.

تاخیر بیش از حد مقرر قطار اکسپرس یا سریع‌السیر در رسیدن به مقصد


اگر تاخیر ناشی از حوادث طبیعی نباشد و ناشی از قصور راه‌آهن یا شرکتی که حمل مسافر را بعهده دارد باشد در صورت تاخیر بیش از حد مجاز (طبق جدول مندرج در همین سایت) به مسافر ۵۰ درصد بهای بلیط، بعد از کسر خدمات (خدمات ایستگاهی و پذیرایی) حداکثر تا یک‌ماه پس از تاریخ حرکت پرداخت می‌شود. ضمناً در صورت گذشتن از وعده غذایی (صبحانه: ۸ صبح، ناهار: ۱۳ ظهر، شام: ۸ شب) یک وعده پذیرایی رایگان نیز انجام می‌شود.

تاخیر قطار که منجر به جا ماندن مسافر از قطار بعدی شود


در صورت تاخیر بیش از زمان معین که منجر به جاماندن مسافر از قطار بعدی شود، چنانچه فاصله‌ی بین ورود قطار قبلی و حرکت قطار بعدی بیش از ۳ ساعت باشد و همچنین هر دو بلیط به نام مسافر باشد، وجه کامل بلیط قطار بعدی پرداخت یا مسافر با قطارهای بعدی اعزام می‌شود. در صورت اعزام با قطار درجه‌ی‌ پایین‌تر مابه التفاوت بلیط به مسافر پرداخت می‌شود و در صورت اعزام با قطار درجه‌‌ی بالاتر، مابه‌التفاوت از وی دریافت نمی‌شود.

تاخیر قطار و جاماندن مسافر از سایر وسایل (کشتی، هواپیما و اتوبوس)


چنانچه تاخیر بیش از ۳ ساعت بوده و ناشی از حوادث طبیعی نباشد و طبق برنامه فاصله بین رسیدن قطار و حرکت وسیله‌ی بعدی، بیش از ۴ ساعت بوده و هر دو بلیط به نام مسافر باشد، با ارائه‌ی مدرک لازم به مدیریت بازاریابی و فروش شرکت رجا، اقدام لازم برای پرداخت خسارت استرداد بلیط و سایر وسایل مسافرتی انجام می‌شود.

توجه: در صورتی که مسافر بخواهد بلیط دو قطار متوالی را تهیه کند، باید حداقل ۳ ساعت بین زمان رسیدن قطار اول به مقصد و حرکت قطار دوم فاصله در نظر بگیرد. در غیر این صورت مسئولیت کنسل شدن بلیط دوم با مسافر است و شامل قوانین پرداخت خسارت نخواهد شد. همچنین در صورتی که مسافر بخواهد از وسیله نقلیه دیگری برای ادامه مسیر بعد از قطار استفاده کند بایستی فاصله زمانی ۴ ساعت از زمان رسیدن به مقصد و حرکت وسیله نقلیه دوم رعایت کند.

انصراف مسافر پیش از شروع سفر به علت تاخیر حرکت قطار در مبادی حرکت


در صورت تایید تاخیر بیش از یک‌ساعت و اطلاع‌رسانی به مسافران با شرط باز بودن باجه فروش بلیط ایستگاه و عدم استفاده شدن بلیط تا پیش از حرکت قطار، وجه کامل بلیط در همان‌روز و در ایستگاه مبداء پرداخت می‌شود.

لغو برنامه‌ حرکت قطار


وجه کامل بلیط تا یک‌ماه پس از تاریخ حرکت در کلیه‌ی مراکز فروش به مسافر پرداخت می‌شود یا می‌تواند با اولویت، بلیط برای قطارهای بعدی تهیه کند.

لغو برنامه رفت قطار برای دارندگان بلیط رفت و برگشت


چنانچه بلیط رفت و برگشت یکسان و همنام باشد، وجه کامل بلیط رفت حداکثر تا یک‌ماه پس از تاریخ حرکت در کلیه مراکز فروش به مسافر پرداخت می‌شود و یا در صدور بلیط قطارهای بعدی اولویت خواهد داشت. در صورت تمایل مسافر، وجه کامل بلیط برگشت نیز پرداخت می‌شود. حداکثر زمان استرداد بلیط برگشت ۳ ساعت پیش از حرکت قطار است.

لغو حرکت قطار در حین سفر و بازگشت مسافران به ایستگاه مبدا


چنانچه بلیط به نام مسافر باشد، وجه کامل آن حداکثر تا یک‌ماه پس از تاریخ حرکت در کلیه مراکز فروش پرداخت می‌شود.

لغو حرکت قطار در حین سفر و اعزام مسافران به مقصد با سایر وسایل نقلیه


چنانچه توقف ناشی از حوادث طبیعی نبوده و رسیدن مسافران به مقصد با تاخیری بیش از زمان معین انجام شود، ۵۰ درصد بهای بلیط بعد از کسر خدمات (هزینه پذیرایی و خدمات ایستگاهی) حداکثر تا یک‌ماه پس از تاریخ حرکت پرداخت می‌شود.

از کار افتادن کامل تهویه


در صورتی که بلیط به نام مسافر باشد، ۵۰ درصد بهای بلیط بعد از کسر خدمات هزینه پذیرایی و خدمات ایستگاهی به مسافر حداکثر تا یک‌ماه پس از تاریخ حرکت تحت شرایطی پرداخت می‌شود.

تغییر اجباری جای مسافر به دلیل انفصال واگن در میان راه


در صورتی که بلیط به نام مسافر باشد، چنانچه به کوپه‌ای با درجه مشابه مندرج در بلیط انتقال یابد ۵۰ درصد بهای بلیط بعد از کسر خدمات هزینه پذیرایی و خدمات ایستگاهی و در صورت انتقال به کوپه‌ای با درجه پایین‌تر یا رستوران و غیره، ۱۰۰ درصد بهای پایه بلیط پس از کسر خدمات هزینه پذیرایی و خدمات ایستگاهی به مسافر حداکثر تا یک‌ماه پس از تاریخ حرکت پرداخت می‌شود.